Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :(

Konu Kapatılmıştır
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :( ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :(

  Reklam  Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :(

  Forum Alev
  Küs Kalmak İstemiyoruz Ama...


  İlk önce küslüğün ne kadar kötü birşey olduğunu biliyorum diyerekten konuya girmek istiyorum.Başımızda olan bir olayı anlatmak istiyorum ; fikirlerinize ve bilgilerinize ihtiyacımız var.

  Malum yarın bayram ; mübarek gün...

  Biz aylardır amcamlarla konuşmuyoruz.Babam amcamdan küçük.Nasıl anlatsam bilemiyorum ; aslında söyleyeceğim birçok şey var ; ama objektif olarak anlatmak istiyorum ; olayı kendi yönüme çekmeyeceğime emin olabilirsiniz.

  Diğer bayram burda yoktuk ; ve gitmedik evlerine gidemedik, evlerimiz yanyana.Kendi babam olduğu için söylemiyorum ; babam eşşiz bir insandır ; kişiliği olsun, merhameti olsun, mükemmelim o benim.Ama şimdiye kadar çok haksızlık yapıldı ona, vefa nedir görmedi.Abisini çok şeyden kurtardı ama hiç teşekkür edilmedi.Çok özele girmek istemiyorum ama olayı aydınlatmak istiyorum.Son birkaç aydır yaşananlarda bardağı taşıran son damlalar oldu.Yapmadığımız şeylerle suçlandık, birçok kişi bize cephe aldı, amcamın oğlu annemin üzerine bile yürüdü.Kimse ses çıkarmadı.En çok yarayı biliyorum ki babam aldı.Çok saygısızlıklar yapıldı.En ufak birşeyde yengemde amcamda annem ve babamın ağzına küfrettiler.Çok zorumuza gitti.

  Biliyorum bu bayram gitsek ; büyüklük yapmış olacağız, ama her insanda olduğu gibi bizimde nefsimiz ve gururumuz var ; ister istemez yeniliyoruz, annem gitmem diyor; babamda öyle, lütfen bilgi ve fikirlerinizi söyleyin... :( 2. 2
  Gölge Adam
  Usta Üye

  --->: Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :(

  Reklam  Aynı durumu benim ailemde yaşıyor , iki amcamlarla küsler, ama ben böyle ister bayram olsun normal gün olsun, giderim ve küs değilmişim gibi davranırım ve onlarda öyle yaparlar, Annem babama ve amcamlara gelince onlarda işte eski kafa olduğu için biraz gurur var tabi, hem sizi ziyarete gelselerde içinde nifak oldukdan sonra o sevgiden şüphe edilir..
  bazı şeylerin farkındalar , farkındayız ama nefsimiz bize bunu güç bir durum gibi gösteriyor.. 3. 3
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Birçok olayın dışında son zamanlarda üç büyük olay oldu aramızda, ben herşeye rağmen sizin dediğiniz gibi davrandım, taki üçüncü olaya kadar.
  Amcamın oğlu annemin üzerine yürümeyecekti..
  Benim yanımda yaptı bunu, anneme ve babama yapılabilecek en büyük saygısızlıklardan biriydi bu, elim ayağım boşaldı sandım...
  Ondan sonra bende konuşmaz oldum onlarla, ama içim hiç rahat değil.
  Bir yanım gitmelisin diyor bir yanım bunları haketmediniz diyor. :S 4. 4
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Olabilir Benim babamada bunak demişlerdi, ve küçük amcam babamın üzerine yürüdü, ve diğer amcam kapımızı kırdı, yengemler annemin evine baskın yaptı ağlattılar..

  Bir anlık öfkeye mağlup oldular, benim sabrım taştı zaten, ama yiende bir kişinin oalyı yumuşatması gerek.

  Çünkü insan pişman oldudan sonra onu kınamak saçma, eğerki pişmansa tabi..

 5. 5
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  İşte sorunda bu ; pişman değiller.

  Bizi düşman ilan ettiler ; annemle babam birçok kez kavga etti onların yüzünden, hiç olmadığım kadar huzursuz oldum evimde, birçok çatışmalar yaşadık kendi içimizde...

  Benimde annemi çok ağlattılar, komşulara bile yalanlar savurup duruyorlar, kimse kalmadı etrafımızda... :S

  Ne yapacağımızı şaşırdık. :(

 6. 6
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Her işte bir hayır vardır sabretmek gerekir, en başında dediğim gibi, gurur bir çıkmaza sürükleyiştir. İllaki bir tarafın ortamı yumusatması gerekiyor,belkide bir aracı,olay... Ağır darbeler alıp yıprandıysak da, affetmeyi bilmemiz gerekiyor. Ölümün bize ne zaman gelceği bilinmez.

 7. 7
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Çok doğru söylüyorsunuz ; ama işte gurur, insanı mağlup ediyor.

  Kendim bile gitmek istemezken ; annemleri nasıl ikna ederim bilmiyorum.. :(

 8. 8
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Düşünmek için önce gururunu ve öfkeni maglup et,

  Sonra sağlıklı düşünürsün.


  Selametle. (:

 9. 9
  GüllereVurgun
  Usta Üye
  Erkek olsun, kadın olsun, dünya işleri için, müminin mümine darılması, onu terk edip uzaklaşması, aradaki bağlılığı, ilgiyi kesmesi caiz degildir.
  (alıntı)


  Bu hırçınlıklar, bu öfkeler niçin, ne için!
  böyle küslük durumları çok kötü.insanın kendinden kaynaklanmayan küslükler bile aile içinde büyük huzursuzlukla yol açıyor.Gölge Adam abininde dediği gibi aileler arasında küslük olsada diğer küçük aile bireyleri arayı bulmaya, ortalığı yumuşatmaya çalışmalı.küslük gütmemeli.olayı körüklemek dahada büyümesine yol açıyor.

  Siz zaten aranızı iyi tutmaya, orta yolu bulmaya çalışmışsınız.buna rağmen karşıdanda olumlu bir tepki yerine olumsuz bir cevap alıyosanız artık vebal onların üzerine kalıyor.
  Gurur şeytanda, Onur ise insanda olmalıdır.
  Az sabır.. belki buda sizin ailenin imtihanıdır.Rabbim en kısa zamanda içinde bulunduğunuz bu huzursuzluklardan sizi kurtarsın..
 10. 10
  Hüsran_01
  Üye
  Eğer küskünlük meydana gelmiş, nefislere uyulmuşsa, Allah'ın şu emri tatbik edilir: "Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. fiayet biri ötekine saldırırsa, Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın (mücadele edin). Eğer dönerse artık aralarını adaletle düzeltin ve (her işte) adaletli davranın. şüphesiz ki Allah, âdil davrananları sever. Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki, size rahmet edilsin."(4)

  Her konuda olduğu gibi insanlar arasında vukû bulan anlaşmazlıkların çözümünde de adalet değişmez ilke ve emirdir. Hz. Peygamber de: "Bir kişinin kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helâl değildir. İki müslüman karşılaşırlar biri bir tarafa, öteki öbür tarafa döner. Halbuki bu iki mü'minin hayırlısı önce selâm vermeye başlayandır."(5) buyuruyor

  Yine Hz. Peygamber dargınlığın dinî açıdan tasvip edilmediğine ve bu durumun manevî boyutuna şu sözüyle işaret etmiştir: “Her Pazartesi ve Perşembe günü ameller Allah’a arzolunur. Din kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi dışında, Allah’a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere) siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar tehir edin, buyurulur.”(6) Bu hadis, ilişkiyi kesen ve birbirine küsen müslümanların ilâhî huzurda tâbi tutuldukları bir muameleyi dile getirmekte ve dolayısıyla müslümanları sürekli barışık olmaya çağırmaktadır.

  Kâinatın Efendisi (s.a.s.), “Birbirinizle ilginizi kesmeyiniz, sırt dönmeyiniz, kin tutmayınız ve hased etmeyiniz. Ey Allah’ın kulları! Kardeş olunuz. Bir müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması helal değildir”(9) sözüyle, müslümanların birbirlerine buğz etmelerini, sırt çevirmelerini, hased etmelerini ve birbirleriyle küs durmalarını yasaklamıştır .

  Ayrıca Allah’ın Resûlünün, “Kim, din kardeşini bir yıl terkedip küs durursa, onun kanını dökmüş gibi günaha girer.”(10), “Müslümanın din kardeşine üç günden fazla küs durması helal değildir. Kim müslüman kardeşini üç günden fazla terkeder ve o hâl üzere ölürse cehenneme girer.”(11) hadisleri de dargın durmanın dinî açıdan tasvip edilmediğini vurgulayan türden argümanlardır.

 11. 11
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Küs Kalmak İstemiyoruz Ama... :(

  Reklam  Öncelikle hepinize ilginizden dolayı teşekkür ediyorum...

  Gölge AdaM,,,, öfkemide gururumuda bir yere bıraksam ; harbiden olaya dışarıdan biriymiş gibide baksam inanınki kendimizi haklı buluyorum, bu şeyde beni onlardan uzaklaştırmaya yetiyor...

  GüllereVurgun,,,,,,, dedikleriniz çok doğru ama ben onlar olay çıkarmalarına rağmen son ki olaya kadar kandillerde gittim, normal günlerde konuştum ; ama amcamın çocukları annemi ve babamı yok saydılar, bastığı yere basmadılar.Bu benim zoruma gidiyor açıkcası ; annemin ve babamında...

  Hüsran_01,,, Allah razı olsun kardeşim...Yorumunuz çok açıklayıcı olmuş.

  Karar veremiyorum bir türlü, Sabah ola hayır ola... :(

 12. 12
  iliman
  Üye
  bence zamana birakin elbet kimin ne yanlis yapdigi zamanla anlasilir ve bence sen karisma olaya birak baban bu isi çôzsûn,insallah hersey daha iyi olur

Konu Kapatılmıştır
1. Sayfa 12 Sonuncu8Sonuncu9
küs kalmak günahmıdır,  aile bireyleriyle küs olmak
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi