Hz. Süleyman ve Belkıs

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Hz. Süleyman ve Belkıs ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Hz. Süleyman ve Belkıs

  Reklam  Hz. Süleyman ve Belkıs

  Forum Alev
  Hz. Süleyman ve Belkıs

  Sual: Belkıs kimdir?
  CEVAP
  Süleyman aleyhisselam, Hacdan sonra Sanaya gitti. Buradaki bir hüdhüd (ibibik), Süleyman aleyhisselamın hüdhüdüne Belkısın sarayını anlattı. Bu hüdhüd de merak edip, Belkısın sarayını gezip geldi. Gördüklerini anlattı.
  Hz. Süleyman Belkısa besmeleyle başlıyan (Müslüman ol, isyan etmeden bana gel!) diye bir mektup yazdı. Hüdhüd, her yer kapalı olduğu için mektubu pencereden girerek Belkısı yatağına koydu. Belkıs, uyanıp mühürlü mektubu görünce korktu. Adamlarını toplayıp istişare etti. Süleyman aleyhisselamın peygamber olup olmadığını öğrenmek istedi. (Peygamberse savaşamayız, teslim oluruz. Değilse savaşırız.) dedi.
  Denemek için kız kıyafetinde beşyüz genç erkek, erkek kıyafetinde beşyüz kız, eğri delikli bir inci, bir bardak, bir taş ve hediye olarak da yakut bir taçla iki altın kerpiç gönderdi. (Eğer bu adam, peygamberse, erkeklerle kızları birbirinden ayırır. İnsan ve cinden başka bir mahluka bu taşı deldirir. Bardağa yerde ve gökte olmıyan sudan doldurur. Şu inciye de ip geçirir.) dedi.
  Hüdhüd gelip bunları Süleyman aleyhisselama haber verdi. O da Belkısın göndermekte olduğu kerpiçlerin ebadındaki altın kerpiçlerle geniş bir sahayı döşetti. Hayvanları üstüne saldı.
  Altın Kerpiç
  Belkısın elçileri, her yerin altın kerpiçlerle döşenmiş olduğunu, hayvanların kerpiçlere pislediğini, altının burada hiçbir değeri olmadığını görünce, getirdikleri iki altın kerpici hediye olarak vermeğe utandılar. Altın kaplı sahada iki kerpicin yeri boştu. Elçiler (Bu iki kerpici oradan çaldınız diye itham ederler.) diyerek iki kerpici gedik olan yere bırakıp huzura çıktılar. Belkıs (Bu adam sizi sert karşılarsa peygamber değildir.) demişti. Fakat Süleyman aleyhisselam güler yüzle ve tatlı sözlerle karşıladı. (Hani inciniz nerede? Getirin ona iplik takalım.) buyurdu. İnciyi bir ağaç kurduna verdi. Kurt, ipliği ağzına alıp bir taraftan girerek öteki taraftan çıktı. Süleyman aleyhisselam, (Delinecek taşı getirin) buyurdu. Onu da ağaçkakan kuşu deldi. Kız ve erkeklere yüzlerini yıkattı. Kızlar ibriği sol el ile, erkekler sağ el ile tuttukları için birbirinden ayırdı. Bardağı da hızlı koşturulan atların terleriyle doldurttu. Getirilen hediyeleri de kabul etmedi. Elçileri, durumu gidip Belkısa haber verince, Belkıs (Bu zat peygamberdir. Teslim olmaktan başka çaremiz yoktur.) dedi. Teslim olmak üzere adamları ile yola çıktı.
  Süleyman aleyhisselam, Belkıs gelmeden önce tahtını ism-i A'zam duâsını bilen Asaf bin Berhıyaya getirtti. Belkısın babası cin, anası insan idi. Belkısın geleceğini duyan cinler, endişeye kapıldılar. (Belkıs gelir, Süleyman aleyhisselamla evlenir, bir erkek çocukları da olursa, başımız belâdan kurtulmaz. Bu işe engel olalım.) dediler. Belkısın aklının bozuk olduğunu, ayaklarının merkep ayağına benzediğini söylediler. Süleyman aleyhisselam da bu haberin doğru olup olmadığını öğrenmek için üzeri billur döşeli bir su havuzu yaptırdı. Belkıs, billuru bilmediğinden suya gireceğini zannederek ayakkabılarını çıkardı. Süleyman aleyhisselam da ayaklarında kusur olmadığını gördü. Aklını tecrübe için de tahtında biraz değişiklik yaptırarak kendisine gösterdi. (Tıpkı benim tahtım.) dedi. Süleyman aleyhisselam, onu dine davet etti. Belkıs kabul etti. Evlendiler.
  Allahü teâlâ, kendisine itaat eden salih kullarına dünya ve ahırette çeşitli nimetler ihsan eder. [E. Aşıkın, Gunye] 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hz. Süleyman ve Belkıs

  Reklam  belkisin ebeveynleri cin ve insan imiş ilginç geldi süleyman aleysselam bu dünya sultan süleymana bile kalmaz dedikeri süleyman şimdi neredeyse tapınılan altının değersiz olduğu zamanın hakimi süleyman+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi