İnsanlık şerefi nedir

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden İnsanlık şerefi nedir ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  İnsanlık şerefi nedir

  Reklam  İnsanlık şerefi nedir

  Forum Alev
  İnsanlık şerefi
  Aklın önemi, insanlığın şerefi, gözün görme kuvvetiyle ölçülseydi, kedinin insandan daha şerefli olması gerekirdi. Çünkü insan, ışık olmadan, karanlıkta göremediği hâlde kedi görebiliyor. O hâlde göze değil, akla göre karar vermek lâzımdır.
  Bazı zehirli gazlar, renksiz ve kokusuz olduğu için görülemez ve varlığı anlaşılamaz. Tüpteki bir gazın çıkıp da odadaki insanları zehirlememesi için gaza koku katılmaktadır. Bu sâyede bir odadaki gazı gözümüzle görmediğimiz hâlde, kokusundan dolayı anlarız.
  İki biberin birinin tatlı, diğerinin acı olduğunu gözümüzle anlıyamayız. Gözün vazifesi bu değildir. Göz, belli bir uzaklıktan sonraki ve belli bir büyüklükten daha küçük olan cisimleri göremez. Küçük mikroplar görülemediği gibi, çok uzaktaki koca bir insan da görülemez. Göremediğimiz için bunların yokluğunu iddia edemeyiz.
  Göz herşeyi göremediği gibi, kulak da her sesi işitemez. Sağlam bir kulak, belli bir frekans ve belli bir uzaklıktaki sesleri işitebilir. Şu anda Ankara'da insanlar konuştukları hâlde, biz onları duyamıyor, göremiyoruz. Biz duyamıyoruz diye onların konuşmadığını iddia edebilir miyiz? Evimiz içinde çeşitli frekansta sesler bulunduğu hâlde, bir radyo olmadan bu sesleri duyamıyoruz. Biz bu sesleri duyamıyoruz diye varlıklarını nasıl inkâr edebiliriz?
  Bu bakımdan fenne inanan bir insan, göremediği şeyi inkâr edemez. Aslen var olup da göremediğimiz şeyleri akıl reddedemez.
  Bazı gezegenlerin varlığından haberdar değiliz. Bugünkü fen, bunları anlıyamadığı için başka gezegenlerin yokluğu iddia edilemez. Canlıları ayakta tutan rûhu da göremiyoruz, ama inkârı mümkün değildir.
  Misâlleri çoğaltmak mümkündür. Fenden anlıyan bir dinsiz, sadece, (Gözümle görmediğim için, cin, şeytan, melek gibi varlıklar vardır diyemem ve inceleme alanına girmediği için yoktur da diyemem) derse, daha insaflı hareket etmiş olur. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: İnsanlık şerefi nedir

  Reklam  İnsanın şerefi gözle görülen bir şey değildir. Şeref ilim ve edeple meydana gelir ve insanların duygu ve düşünlerini olması gerektiği şekle getirmektedir. Davranış olarak yansısa da tam olarak olarak belli olmamaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi