Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar?

  Reklam  Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar?

  Forum Alev
  Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar?
  CEVAP

  Sevgi gibi, korku da çeşitlidir. Allah sevgisi, Ana baba sevgisinden, evlat sevgisinden, hanım sevgisinden, tabiat (doğa) sevgisinden farklıdır. Allah korkusu ile düşman korkusu da çok farklıdır. Kur’an-ı kerimde, (Allah’tan nasıl korkmak gerekiyorsa, öyle korkun) buyuruluyor. (Âl-i İmran 102)
  Allahü teâlânın istediği gibi, Allah’tan korkmaya takva denir.
  Takva, Allaha iman edip, Onu sevmek, Ona kulluk etmek, yani Onun emir ve yasaklarına riayet etmektir. Kısaca Allahtan korkup haramlardan sakınmak demektir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Takva, her hayrı içine alır. ) [Ebu Yala]
  Düşmandan korkmak takva değildir. Düşmana iman edilmez. Düşmanın cennete ve cehenneme koyma yetkisi de yoktur. Düşmanın sadece zarar vermesinden korkulur. Şu hâlde iki korku arasında çok fark vardır. Yine, (Eğer iman etmişseniz, onlardan [düşmanlardan] değil benden korkun) buyuruluyor. (Âl-i İmran 175)
  İnsan, sevdiği kimseyi, herhangi bir şekilde üzmekten korkar. Bizleri yoktan var eden ve çeşitli nimetler ihsan eden Rabbimizi elbette çok sevmemiz gerektiği gibi, bu sevgiyi kaybetmekten de çok korkmamız gerekir. Kur'an-ı kerimde buyuruluyor ki:
  (Allah indinde en kıymetliniz, Ondan en çok korkanınızdır.) [Hucurat 13]
  (Allah’tan korkun! Biliniz ki Allahın azabı çok çetindir.) [Bekara 196]
  (Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz.) [Maide 100]
  Allah’tan korkmak, bir zâlimden korkmak gibi değildir! Bu korku, saygı ve sevgi ile karışık olan bir korkudur. Âşıkların, mâşuklarına [sevdiklerine] karşı yazdıkları şiirlerde, böyle korku içinde olduklarını bildiren şiirleri az değildir. Maşukunu [sevgilisini] kendinden pek yüksek bilen bir âşık, kendini o sevgiye layık görmeyerek, hislerini böyle korku ile anlatmaktadır.
  Allah korkusu ve Allah sevgisi, insanları mutluluk ve huzura kavuşturan iki kanat gibidir. İman etmeyen için, Allah korkusu bahis konusu olamaz. İman edenin de, imanın tadını bulması için, Allahı çok sevmesi ve kâfir olmaktan çok korkması gerekir. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki: (Allahı ve Resulünü her şeyden çok seven, yalnız Allahın sevdiklerini seven ve küfre düşme korkusu, ateşte yanma korkusundan çok olan kimse imanın tadını bulur.) [Buhârî]
  Dünyadaki pek çok rezaletler, cinayetler, iffetsizlik yüzünden meydana gelmektedir. İnsanların pek çoğu, iffetsizliğin kötülüklerini bildikleri hâlde, kendilerini bu kötü yollara sapmaktan alıkoyamaz. Bu kuvvetli duygu karşısında, onları selamet yoluna çıkaracak çare, terbiye ve ahlâk meselesidir. Din, ahlâk demektir. Allahü teâlâdan korkan bir insan iffetsiz olamaz. O hâlde, çocuklarımıza Allah korkusunu öğretmeye çalışmak, bizim için en başta gelen vazifedir.
  Allah’tan korkmak için, Allahü teâlâyı iyi bilmek gerekir. Allahü teâlâyı bilmek için, Onun büyüklüğünü ve sıfatlarını öğrenmek mecburiyetindeyiz. Durup dururken, Allah korkusu meydana gelmez. Allah’tan korkmak da, bir bilgi, bir çalışma ve bir gayret işidir.
  Allah’tan korkan, Onun emir ve yasaklarına riayet eder. Hiç kimseye zararı dokunmaz. Kendine edilen kötülüğe sabreder. Kusurlarına tövbe eder. Çalışırken, alış veriş ederken, kimsenin hakkını yemez. İlim ve ahlâk sahiplerine saygı gösterir. Arkadaşlarını sever ve kendini sevdirir. Kimseyi çekiştirmez, kimseye sert davranmaz. Malı ve mevkiyi herkese iyilik etmek için ister. Kendini beğenmez. Allahü teâlânın her an gördüğünü ve bildiğini düşünür, hiç kötülük etmez. Kısaca, Allah’tan korkan, herkese faydalı olur. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Takva nedir? Allahtan korkan ne yapar?

  Reklam  Takva, Allah'tan korkmak, sakınmak demektir. Allah'tan korkulması gereken şekilde korkup kötü ve günah olacak davranışlarından sakınmaya çalışmaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi