Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır?

  Reklam  Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır?

  Forum Alev
  BİR ÇÖLDE VEYA KIRDA BULUNAN KİMSE ELİNDE PUSULA OLMAZSA KIBLEYİ NASIL BULACAKTIR?

  Mekke dışında oturanların kıblesi, fukahaya göre Kabe cihetidir. Sahih olanda budur. Ancak Kabe ciheti ne ile belirlenir:

  a) Kasaba ve şehirlerde camilerdeki mihraplar ve minarelerin şerefeye açılan kapısıdır.

  b) Camilerden uzak bir semtte ise yerli halktan sormak gerekir.

  c) Yanında pusula taşıyor ve manyetik sapmaları da hesaba katmasını biliyorsa, onunla kıbleyi tayin eder.

  Deniz yada Çölde bulunanlara gelince:

  Kutup yıldızı, görünüşte sabit olup daima güney istikametine bakmakta olduğundan onunla kıbleyi bulmak mümkündür. Şöyleki: al-Cezire, Bitlis, Siirt, Muş, Urfa, Diyarbakır, Mardın... ve Rakka gibi yerlerde bulunan kimse tam sırtını, Medine`i Münevvere, Kudüs, Gazza, Ba`labak, Adana, Mersin, Antakya ve çervesinde bulunan kimse sol kulağını, Irak, Maveraünnehir ve çervesinde bulunan kimse sağ kulağını kutup yıldızına doğru çevirirse kıbleye yönelmiş olur.

  a) Yanlarında pusula varsa onunla tespit ederler.

  b) Pusula yoksa güneşli bir havada bulunuyorlarsa, bulundukları yerin kuzey yada güney yarım kürenin nerede olduğunu hesaplayarak güneşe göre kıbleyi tayin ederler. Geceleyin ise yıldızlarla tespite çalışırlar.

  c) Bunların hiç biri mümkün değilse ictihad edip kanaatlerine göre bir tespit yaparak namaz kılarlar.

  Binek üzerinde veya vasıtada olan kimse:

  Bir özründen dolayı binekten veya vasıtadan yere inip namaz kılamayan kimse kıbleye yönelerek namaz kılması şart değildir. Mümkün olduğu şekilde hangi cihet olursa olsun niyet edip namaz kılar.

  Kıbleyi belirlemede soracak kimse bulamadığında ictihad edip bulmaya çalışır. Namaz kıldıktan sonra başka cihete yöneldiğini anlarsa, artık namazı iade etmez. Ama namazda iken bunu fark ederse, namazı bozmadan yön değiştirir.

  Yanında bulunduğu bölge halkından ve aynı zamanda kıbleyi bilenlerden bir kimse bulunduğu halde, sormayıp kendi ictihadına göre namaz kılar, sonra kıbleye yönelmediğini anlar veya kendisine bu hususta bilgi verilirse, namazı iade etmesi gerekir. Böyle hallerde kıbleyi sormadan namaza durulmaması gerekir.

  Boş arazide kıbleyi belirlemekte şüpheye düşmeden namazını kılar, sonra şüpheye düşerse, yanlış cihete yöneldiğini kesin olarak bilinceye kadar kıldığı namaz caizdir. Namazda iken hata ettiğini anlarsa, fukahadan bir kısmına göre yeniden namazı kılar. Kıbleyi isabet ettiğini anlarsa namazını tamamlar.

  Kıble konusunda şüpheli olur, fakat araştırmadan rast gele bir cihete yönelerek namaz kılar ve namazda hata ettiğini anlarsa o namazı bozup yeniden kılması gerekir. Namazı bitirdikten sonra hata yaptığını anlarsa, yine iade etmesi vacibdir. İsabet ettiğini anlarsa artık namazı iade etmesin egerek kalmaz.


  İslam Fıkhı Ansiklopedisi
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bir çölde Veya Kırda Bulunan Kimse Elinde Pusula Olmazsa Kıbleyi Nasıl Bulacaktır?

  Reklam  dinimizde her türlü kolaylık var elimizdede ilim var basit yöntemlerle yere çubuk dikerek , kutup yıldızına bakarak , güneşe bakarak oda olmazsa yönden emin oluncaya kadar ibadet kabul ediliyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi