Camii, Medrese Ve Dernek Gibi Topluma Hizmet Eden Müesseselere Zekat Veya Fitre Verilir Mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Camii, Medrese Ve Dernek Gibi Topluma Hizmet Eden Müesseselere Zekat Veya Fitre Verilir Mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Camii, Medrese Ve Dernek Gibi Topluma Hizmet Eden Müesseselere Zekat Veya Fitre Verilir Mi?

  Reklam  Camii, Medrese Ve Dernek Gibi Topluma Hizmet Eden Müesseselere Zekat Veya Fitre Verilir Mi?

  Forum Alev
  CAMİİ, MEDRESE VE DERNEK GİBİ TOPLUMA HİZMET EDEN MÜESSESELERE ZEKAT VEYA FİTRE VERİLİR Mİ?

  Dört mezhebe göre zekat ve fitre, ancak Kur`an-ı Kerim`de zikri geçen sekiz sınıfın mevcutlarına verilir ve temlik edilir. Başka yere vermek caiz değildir.

  Kur`an`da zikri geçen sınıflar şunlardır: fakir, miskin, zekat memuru, mü`ellefe-i kulub, hürriyete kavuşmak için efendisiyle mükatebe akdini yapmış köle, borçlu, mücahid ve yolda kalmış kimselerdir.

  Cami, medrese, okul ve dernek gibi müesseseler bunlardan olmadıklarına göre onlara zekat ve fitre vermek caiz değildir.

  Zekatın temel gıdaya sarf edilmesi daha iyidir. Fakat bu zekatı, öğrencilerin barındığı yerlerde ki elektrik, su veya doğalgaz faturasına vermek, yine temel ihtiyaçlarına sarf etmek demek olduğundan zekat verilecekler kısmına girebilir. .

  Zaten zekatı alan hayır kurum ve kuruluşları, verilen zekatı devir dediğimiz işlemi yaparak kullanmaktadırlar. Bu nedenle kuruma zekat veren kimse o şahsı veya sorumluyu vekil tayin etmiş oluyor. O vekil de kurumda kalanların ihtiyaçlarına sarfedeceği içn hiçbir problem kalmamaktadır.

  Zekâtın verileceği yerlerin yedincisi de, Allah yolunda olanlar sınıfıdır. İmam-ı A'zam ve Ebû Yûsuf'a göre bu sınıf Allah yolunda cihâd eden mücahidlerin fakir olanlarına şamildir. Zekât, zengin olan mücahidlere verilmez.

  İmam-ı Muhammed ise, Allah yolunda olanlar sınıfının, hac yolunda fakir düşen hacılar olduğu görüşündedir.

  Allah yolunda olanlar sınıfının gazilere ve hacılara hasredilmiyeceği, Allah için yapılan bütün çalışma ve faaliyetlerin; ve bu çalışma ve faaliyette bulunan kimselerin bu sınıf şümûlüne gireceğini söyleyenler de vardır. Buna göre amel edenler sorumlu olmazlar.
  İslam Fıkhı Ansiklopedisi
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Camii, Medrese Ve Dernek Gibi Topluma Hizmet Eden Müesseselere Zekat Veya Fitre Verilir Mi?

  Reklam  Zekat yardıma muhtaç olan kimselere verilmektedir. Devlete bağlı urum ve kuruluşlara zekat verilmez. Zekatın kimselere verilmesi gerektiği kuranı kerimde belirtilmektedir.+ Yorum Gönder
fitre camiye verilir mi,  camiye fitre verilir mi,  fitre camiye verilirmi,  Camiye fitre verilirmi,  zekat camiye verilebilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi