Din Nedir - Sorular ve Cevaplar

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Din Nedir - Sorular ve Cevaplar ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Din Nedir - Sorular ve Cevaplar

  Reklam  Din Nedir - Sorular ve Cevaplar

  Forum Alev
  Din Nedir - Sorular ve Cevaplar
  Din Nedir?
  Din: Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara ulaştırılan ilahi bir kanundur. Dinin kurucusu Allah, muhatabı insanlardır.
  Dinin amacı, insanları iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı, güzel ile çirkini bildirmektir, onları dünya ve ahiret mutluluğuna kavuşturmaktır.

  Islâm Dini ve Diğer Dinler
  Ilk insan olan Hz. Adem (a.s.) aynı zamanda ilk peygamberdir. Insanlığın ilk dini de Hak din'dir. Hz. Adem'den Peygamberimiz Hz. Muhammed'e kadar gelen bütün peygamberler insanlara Allah'ın birliği inancını tebliğ etmişler ve Allah'a nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir.
  Ancak son peygamber Hz. Muhammed'den önceki peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dinî hükümler zamanla bozulmuş ve insanlar karanlıklar içinde kalmıştı. Insanlığı düştüğü bu durumdan aydınlığa çıkaracak bir kurtarıcıya ihtiyaç vardı. Bunun üzerine Yüce Allah, son Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.) aracılığı ile bütün insanlara son ve en mükemmel din olan Islâm'ı göndermiştir.
  Bu gerçek Yüce Allah tarafından Kur'an-ı Kerim'de şöyle bildirilmiştir: "Allah katında din, şüphesiz Islâmdır." (Al-i Imran Suresi, 19)
  Islam'ın dışındaki dinler, Allah katında makbul değildir. Bunların insanlara bir yararı olmayacaktır. Bu konu Kur'an-ı Kerim'de şöyle açıklanmıştır: "Kim Islâm'dan başka bir din ararsa ondan asla kabul edilmeyecektir. O, ahirette de zarara uğrayanlardandır." (Al-i Imran Suresi, 85)
  Islâm Dini, Allah tarafından gönderildiği gibi hiçbir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bundan sonra da bu özelliğini koruyacaktır. Islâm, Allah katında makbul olan tek dindir. Bazı insanlar tarafından ortaya konulan dinler de vardır, ancak bu dinler, batıl ve geçersizdir. Çünkü bunlar, Allah tarafından gönderilmemiş, insanlar tarafından uydurulmuştur.

  Islâm Dini'nin Özellikleri
  1) Hz. Muhammed tarafından tebliğ edilen Islâm, son dindir. Ondan başka din gelmeyecek, hükümleri kıyamete kadar devam edecektir.
  2) Islâm evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde Islâm dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.
  3) Islâm dini'nin hükümleri insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.
  4) Islâm dini, kendinden önce Allah tarafından gönderilen peygamberleri ve ilâhi kitapları tasdik eder. Ancak o kitapların hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. Islâm Dini ise bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan Din'dir.

  Islam Dininin Kaynakları
  Islam dininin ilk, en önemli ve birinci kaynağı "Kur'an-ı Kerim"'dir. Dini bir konu öncelikle Kur'an-ı Kerim'de aranır.
  Ikinci kaynağımız, Peygamberimizin sünnetini oluşturan sözleri ve davranışlarıdır. Kur'an-ı Kerim'den sonra ikinci önemli dini kaynağımız "sünnet"tir.
  Üçüncü dini kaynağımız Peygamberimizden sonra herhangi bir çağda yaşayan Islam bilginlerinin kendi zamanlarında dini bir konuda görüş birliğine varmış olmalarıdır. Buna "Icma" denir.
  Dördüncü kaynağımız "Kıyas"tır. Kıyas, belirttiğimiz üç kaynakta hüküm bulunmayan bir dini hükmü başka bir dini hükme benzeterek, benzetme yolu ile sonuca varmaktır.
  O halde; dinimizin dört ana kaynağı vardır: KUR'AN, SÜNNET, ICMA ve KIYAS. Bunlardan birine dayanmayan dini görüşlere değer verilmez, güvenilmez ve bu tür dini görüşlere göre hareket edilmez.
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Din Nedir - Sorular ve Cevaplar

  Reklam  Allah tarafından peygamberler aracılığı ile insanlara bildirilen hak yola din denir. Din insanların doğru ve yanlışı ayırmaları ve hayatlarını düzene koymaları için emredilmiştir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi