Gusül abdesti hakında bilgi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Gusül abdesti hakında bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  hayri34
  Yeni Üye
  Reklam

  Gusül abdesti hakında bilgi

  Reklam  Gusül abdesti hakında bilgi

  Forum Alev
  herkeze slm aranıza yeni katıldım sitede yeniyim bi sorunum var o yüzden buradayım

  burnımda kırık var alçıya alındı ama gusül abdesti almam gerekiyo başıma ve yüzüme su değdiremem başımı saçlarımı yıkasam burnuma su gelicek bandac falan var su değmemeli nasıl abdest alıcam acaba 2. 2
  mumsema
  Özel Üye

  Ameliyat olan kimse nasıl gusül alır? Mesh ederek gusül olur mu?

  Reklam  Ameliyat olan kimse nasıl gusül alır? Mesh ederek gusül olur mu?  Bir namaz vaktini geçirecek kadar gusülsüz kalmak caiz değildir. Çünkü bunda namazı geçirme durumu vardır.

  Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekiyorsa bu yerler ıslak elle meshedilir eğer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur.

  KAYNAK: Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.) 3. 3
  hayri34
  Yeni Üye
  sadece burnum bandajlı ama başımı ve saçlarımıda yıkarsam burnumdaki sargılara su gelebilir o zaman boyundan yukarı bütün başımı kulaklarım dahil mest edicem+ Yorum Gönder
bandajla gusül
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi