Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?)

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?)

  Reklam  Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?)

  Forum Alev


  Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?)

  Cevap

  Mescide girmek, orada eğleşmek ve itikâfa çekilmek. Hadiste şöyle buyurulur: "Hiç bir hayızlı veya cünüp mescide giremez" (İbn Mâce, Tahâre, 92; Dârimî, Vudû',116).

  Şâfiî ve Hanbelîler, hayızlı ve lohusanın kirletmemek şartıyla mescitten karşıdan karşıya geçmesini câiz görürler. Hz. Peygamber'in Âişe (r. anha)'ye böyle bir izin verdiği nakledilmektedir. (Müslîm, Hayz, I1-13; Nesâî, Tahâre, 172, Hayz, 18; İbn Mâce, Tahâre, 120).

  Hayızlı kadınların cami ve mescitlere girmesi haramdır. Bu tahrim sadece âdet gören ve loğusa olan kadına has değil, cünübün de girmesi haramdır. İster oturmak için, ister bir kapısından girip diğer kapısından çıkmak için olsun farketmez. Ancak yol mescidin içinden geçiyorsa, o takdirde cünübün geçmesine cevaz verilmiştir.

  Cami'den başka yerde bulunmazsa, o takdirde su almak için âdet görme halindeki kadının veya loğusanın ya da cünübün câmi'a girmesine de cevaz verilmiştir.

  Bunun gibi cünüp, âdet gören kadm ya da loğusa canavar veya hırsızdan ve soyguncudan ya da şiddetli soğuktan korkar, başka da sığınacak yer bulamazlarsa, o takdirde câmi'a girip oturmaları caiz olur. Ancak mabede hürmeten teyemmüm etmeleri uygun bir davranış olarak nitelendirilmiştir.

  — Bu konuda câmi'in damına çıkılır mı?

  Cünüp, aybaşı halindeki ya da loğusa kadın camiin damına çıkıp oturabilirler mi? Fakihlerin çoğuna göre, camilerin damı cami'lerin içinin hükmünü taşır. Nasıl içine girmek haramsa, damına da çıkıp oturmak öylece haramdır.

  Cenaze ya da bayram namazı için tahsis edilen yerlerin hükmü nedir?

  En sahih kavle göre, bu yerler cami' hükmü taşımaz. Bu nedenle cünübün, ayhali ya da loğusa kadının bu yerlere girmesi haram değildir.

  Şâfiî ve Hanbelîler, hayızlı ve lohusanın kirletmemek şartıyla mescitten karşıdan karşıya geçmesini câiz görürler.

  Bunların dayandığı delil şu hadislerdir:

  a. Hz. Aişe (ra) anlatıyor: “Resulullah (a.s.m) bana Mescidden hasırı /seccadeyi getir.” buyurduğunda, ben hayız halinde olduğumu söyledim. Bunun üzerine “Hayız halin senin elinde olmayan bir şeydir.” buyurdu. (Müslim, Hayız, (299) 11- 13)

  b. Hz. Meymune (ra) anlatıyor: “Bizden birisi hayız halinde olduğu halde hasırı / seccadeyi götürüp Mescide sererdi.” (Nesaî, Taharet, 174)
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadınlar muayyen durumlarda camiye girebilir mi? (Şâfi mezhebine göre hüküm nedir?)

  Reklam  bağzı özel haller meshepten meshebe uygulama açısından değişiklik gösterir fakat özel durumlarda nasıl ibadet yapılmıyorsa tabiki meshebe göre camiyede girmemek gerekir yani dikkat etmek gerekir+ Yorum Gönder
regl döneminde camiye girilir mi,  adet döneminde camiye girilir mi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi