Zinanın cezası nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Zinanın cezası nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Zinanın cezası nedir?

  Reklam  Zinanın cezası nedir?

  Forum Alev
  Zinanın cezası nedir?

  ? Islâm hukukunda zinanin cezasi nedir? Suçlunun evli olup olmamasina göre bu ceza degi?ir mi?
  ? Zina büyük günahlardan biridir. Âhiretteki cezasi ayridir, dünyadaki de ayri. Âhiretteki cezasi ancak kesin tevbe, istigfar ile kalkmis olur. Rabbimiz tevbe eden kimseyi, pismanlik derecesine, duydugu teessür ve üzüntünün siddetine göre afvina lâyik görür.
  Bu, sahsin kendi vicdanindaki duygusudur. Kullar buraya giremez. Kullarin girebilecegi yer, disa akseden durumdur. Buna göre, bir kimsenin zina ettigi dört âdil sahidin sehadetiyle sabit olursa, evli ise recmedilip, taslanarak öldürülür. Bekârsa yüz sopa vurularak ikaz edilir.

  Ancak, böylesine agir bir cezanin verilebilmesi için sahidlerin iki tarafin tenasül uzuvlarini iç içe gördüklerine sahidlik etmeleri lâzimdir. Bu sehadetten sonradir ki, bekârlar yüz sopayla, evliler recm ile tecziye edilirler.
  ? Bu cezadan ölenlerin cenazeleri yikanir, kefenlenip namazlari kilinarak normal sekilde defnedilirler.
  ? Recm sirasinda ilk taslari sahidlerin atmalari gerekir. Sahidler taslamaya yanasmazlarsa ceza düser, hüküm kalkar.
  ? Recm veya had suçu islemis olan insan, kendi kendine bu suçun cezasini veremez. Zira bunlarin cezalarini devletin basi imzalayip vermesi gerekir. Tatbikatçisi O?dur. Sahsin kendisine düsen, göz yasi döküp âhiret cezasindan afvolmaya lâyik hale gelmektir. ....
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Zinanın cezası nedir?

  Reklam  Zina eden kişi pişmanlık duyup tövbe edebilir. Ki hiç bir tövbe karşılıksız kalmaz. Fakat istendiği takdirde şahitler huzurunda yüz sopaya tabi tutularak cezası da verilmektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi