Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  imam
  Üye
  Reklam

  Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur?

  Reklam  Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur?

  Forum Alev
  Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur?


  Berat kandilinde 1- senelik kader programım yazılacakmış bizim kaderimiz her sene berat kandilinde mi yazılıyor yoksa biz doğmadan evvel yazılmadı mı?  İnsanın kaderi dünyaya gelmeden önce Levhi Mahfuzda yazılmıştır. Bazı âlimlere göre: Berâat gecesi, emirlerin Levh–i Mahfuz’dan istinsahına (kopyalanmasına) başlanır, kâtip melekler bu geceden, gelecek seneye müsaadif aynı geceye kadar olacak olan vak’aları Levh-i Mahfuzdan yazar ve bu işler, Kadir gecesi bitirilir.
  Rızıklarla alâkalı defter Mikail (as)’e; harpler, zelzeleler, saikalar, çöküntülerle ilgili defter Cebrail (as)’e; amellerle alakalı defter, dünya göğünün sahibi ve büyük melek olan İsrafil (as)’e; musibetlere ait nüsha da Azrail (as)’e teslim olunur. (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/287)
  Rasûlulllah (sas): “Allah Tealâ tüm şeyleri Berâat gecesinde takdir eder. Kadir gecesi gelince de bu şeyleri sahiplerine teslim eder.” buyurmuştur. Berâat gecesinde eceller ve rızıklar; Kadir gecesinde ise hayır, bereket ve selametle alâkalı işler takdir edilir. Kadir gecesinde sayesinde dinin güç–kuvvet bulduğu şeylerin takdir edildiği; Berâat gecesinde ise, o yıl ölecek olanların isimlerinin kaydedilip ölüm meleğinin teslim edildiği de söylenmiştir. (Razi)


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Beraat kandilinde bir yıllık kaderimiz yazılıyormuş. Bu doğru mudur?

  Reklam  Kader insanlar dünyaya gönderilmeden önce yazılmış hazırlanmıştır. Fakat senelik olarak meleklere sunulmakta ve şer ile hayırlar ayırt edilmektedir. Bu manevi gecenin önem ve anlamı buradan ileri gelmektedir.+ Yorum Gönder
kaderimzn belli olacagı kandıl hangisi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi