Aileden habersiz imam nikahı yapmak Doğrumudur?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Aileden habersiz imam nikahı yapmak Doğrumudur? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Aileden habersiz imam nikahı yapmak Doğrumudur?

  Reklam  Aileden habersiz imam nikahı yapmak Doğrumudur?

  Forum Alev
  Aileden habersiz imam nikahı yapmak uygun mudur?

  Resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından, dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

  Nitekim Osmanlı Aile Hukuku Kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

  Evlenecek kişiler, yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

  Bir kadın ve erkek, aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor:

  "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım?" "Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı?"

  gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Aileden habersiz imam nikahı yapmak Doğrumudur?

  Reklam  Reşit olan kız ve erkek kendi aralarında nikahlarını kıyabilirler. Ailenin rızasını almak her ne kadar daha uygunsa da alınmadığında da nikah geçerli olmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi