Zemzem ile gusül alınır mı?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Zemzem ile gusül alınır mı? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Zemzem ile gusül alınır mı?

  Reklam  Zemzem ile gusül alınır mı?

  Forum Alev
  Zemzem ile gusül almak hükmü nedir

  Dört mezhebe göre namaz abdestini zemzem suyuyla almak sünnettir. Dört İmam da gusÜl abdestinin zemzem suyuyla alınabileceğini söylemişlerdir. Yalnız İmamı Ahmed bin Hanbel bunun mekruh olduğunu söylemiştir.

  Hanefi mezhebi alimlerinden Molla Aliyyü'l-Kari, cünüb bir kimsenin zemzem suyuyla gusletmesini tenzihen mekruh olduğunu söylemiştir. Fakat alimlerin geneli bunun caiz olduğunu söylemiştir. Ayrıca zemzem suyu varken teyemmum etmek caiz değildir.

  İstinca su ile yapılacağı gibi, su olmadığı takdirde ufak taşlarla da yapılabilir. Ancak, kemik, cam parçası, yazılı kâğıtlar, ipek gibi pahalı kumaş parçaları ve zemzem suyu ile istinca yapılması mekruhtur.

  Temiz boş kâğıda da hürmet lâzımdır. Su bulunmadığı takdirde, kıymetsiz bez ve pamuk, yazıda kullanılmayan suyu emici kâğıtlar (tuvalet kâğıtları) ile de istinca yapılabilir.

  Aslında su ile istinca yapıp bez gibi suyu emici bir nesne ile kurulanmak temizliğe daha uygundur.


  Sorularla İslamiyet 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Zemzem ile gusül alınır mı?

  Reklam  Peygamber efendimiz zemzem suyu ile abdest alırdı bu nedenle alınmasında herhangi bir sakınca olmadı hatta sünnet sevabı içerdiği söylenebilir.+ Yorum Gönder
zemzem suyu ile banyo yapılır mı,  zemzem suyuyla banyo yapılırmı,  zemzem suyu ile yıkanılır mı,  zemzem suyu ile yıkanmak,  zemzemle yıkanılır mı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi