Kadınlar hayız halinde iken kurban kesmeleri caiz mi

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kadınlar hayız halinde iken kurban kesmeleri caiz mi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Galus
  Özel Üye
  Reklam

  Kadınlar hayız halinde iken kurban kesmeleri caiz mi

  Reklam  Kadınlar hayız halinde iken kurban kesmeleri caiz mi

  Forum Alev
  Kadınlar hayız halinde iken kurban kesebilirler mi?  Kurban kesmek, Müslüman, aklı başında, erginlik çağına varmış, mukim (seferi olmayan) imkânı yerinde olan herkes için vaciptir. Buna göre dinen zengin olan erkek gibi, dinen zengin olan kadının da kurban kesmesi gerekir. Bu hüküm kurban kesebilecek bir insanda aranan şarttır.

  Bir de kurbanı kesende aranan şartlar vardır. Kendisine kurban kesmek vacip olan kişi kurban kesebilir. Bunun gibi, erkek nasıl hayvanı kesebiliyorsa, kadın da kesebilir. Bunun delili şu mealdeki hedis-i şeriftir:

  Muaz bin Sa’d rivayet ediyor. Kâ'b bin Mâlik’in bir cariyesi vardı. Sel’ dağlarında koyunlarını otlatıyordu. Koyunlardan biri hastalandı, cariye hemen yetişerek hayvanı bir taşla kesti. Daha sonra durumu Resulullaha (a.s.m.) sordular. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

  “Bir mahzuru yoktur, etini yiyiniz.” (Muvatta, Zebâyih: 4.)

  Bu hadise dayanan kitaplarımızda şöyle bir hüküm yer almaktadır:

  “Aybaşı dahi olsa kadının kestiği helâldir. Çünkü kadının tam ehliyeti vardır. Şu kadar var ki, hayvanı kesenin erkek olması müstehaptır. Çünkü bu işte erkeğin gücü kadının gücünden daha fazladır.”

  Zaten bilindiği gibi, gerek Kurban Bayramı'nda, gerekse sair vakitlerde genellikle hayvanı erkekler kesmektedir. Diğer bazı konularda olduğu gibi, bunda da tabiî bir işbölümü oluşmuş bulunmaktadır.

  s.islamiyet 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kadınlar hayız halinde iken kurban kesmeleri caiz mi

  Reklam  Kadınların kestiği kurban eti yenilmesi caiz kabul edilmektedir. Kadın ay başı olsa dahi kesilmesi haram değildir. Erkek ile aynı kefede sayılmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi