Cinler de Cennete girecek mi?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Cinler de Cennete girecek mi? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ENGİN
  Özel Üye
  Reklam

  Cinler de Cennete girecek mi?

  Reklam  Cinler de Cennete girecek mi?

  Forum Alev
  Cinler de Cennete girecek mi?

  Sual: Cinleri inkâr eden kâfir olur mu? Cinler de Cennete girecek midir?
  CEVAP
  Cinler, çeşitli şekillere girebilecek kabiliyettedir. Müslümanları ve kâfirleri vardır. Dine uymakla mükelleftirler. Varlıkları, Kur’an-ı kerim ve hadis-i şeriflerle sabittir. İnkâr eden dinden çıkar. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Ben cinleri ve insanları, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.) [Zariyat 56]
  (Cehennemi insan ve cinlerle dolduracağım.) [Hud 119, Secde 13]
  (Hani, cinnilerden bir grubu, Kur’an-ı kerimi dinlemek üzere sana sevk etmiştik.) [Ahkaf 29]

  İbni Mesud hazretleri bildiriyor:
  “Bir gece Resulullah, bizimle beraberken aramızdan kayboldu. Her yeri aradık, bulamadık. O geceyi endişe içinde geçirdik. Sabah olunca, Hira tarafından gelirken gördük. “Ya Resulallah, sizi aradık” dedik. (Bana cinlerden bir davetçi geldi. Onunla beraber gittim. Onlara Kur’an-ı kerim okudum) buyurdu.” (Tefsir-i Kurtubi)

  Bir hadis-i şerifte de, (Ezan okurken sesini yükselt! Çünkü, ezan okuyanın sesini işiten bütün insan ve cinler, Kıyamette ona şahitlik ederler) buyuruldu. (Buhari)

  Cinlerin kâfirleri, bütün âlimlere göre, Cehenneme gidecektir. Mümin cinler hakkında ise, değişik kaviller vardır:
  1- İnsanlar gibi muamele görecektir.
  2- Cehenneme girmeyecek, fakat toprak olacaktır.
  3- Cennetin “Rabad” denilen yerindedir. Dünyadakinin tersine; insanlar onları gördüğü halde, onlar insanları göremeyecektir.

  Cinler defalarca Peygamber efendimizin huzuru şeriflerine gelip kendisini dinlemişlerdir. Resulullah onlara, Rahman suresini tebliğ niyetiyle okumuştur. (Ey insanlar ve cinler, Rabbinizin hangi nimetini inkâr edebilirsiniz) ifadesi bulunan âyet-i kerimeden sonra, (Rabbimizin hiçbir nimetini inkâr etmeyiz, ey Rabbimiz sana hamd olsun) demişlerdi. Bu sure, onların da dini emir ve yasaklarla mükellef olduğuna delalet eder. Çünkü bu sure, “Sekaleyn”e [insan ve cinne] hitap etmektedir. Kur’an-ı kerim âyetleri ve hadis-i şerifler; onların da mükafat ve ceza için haşr edileceklerine delalet etmekte, müminlerinin Cennete, kâfirlerinin de Cehenneme gidecekleri anlaşılmaktadır.

  İmam-ı Buhari buyuruyor ki:
  Cin suresinin (Hakikaten biz, hidayet rehberi olan Kur’an-ı kerimi dinleyince, Ona iman ettik. Rabbine iman eden, bahs’tan ve rehak’tan korkmaz) mealindeki 13. âyet-i kerimesindeki “bahs”, mükafatın eksik verilmesi; “rehak” da hak etmediği cezayı görmek, demektir. Bu âyet-i kerime, onların iyiliklerine karşılık mükafatlarının eksiksiz verileceğine ve günahlarına karşı fazladan ceza görmeyeceklerine delalet eder. (Avn-ül-mürid) 2. 2
  mum
  Özel Üye

  --->: Cinler de Cennete girecek mi?

  Reklam  Cinlerin kâfirleri, bütün âlimlere göre, Cehenneme gidecektir. Mümin cinler hakkında ise, Cennetin “Rabad” denilen yerindedir. Dünyadakinin tersine; insanlar onları gördüğü halde, onlar insanları göremeyecektir.

  Doğru olan budur.. Allah razı olsun+ Yorum Gönder
herkez cennete girecekmi
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi