Kalb kaveti ve insirah vesilesi sor ögren

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sorular - Cevaplar Bölümünden Kalb kaveti ve insirah vesilesi sor ögren ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  ce$m
  Üye
  Reklam

  Kalb kaveti ve insirah vesilesi sor ögren

  Reklam  Kalb kaveti ve insirah vesilesi sor ögren

  Forum Alev
  Kalb Kasveti ve İnşirah Vesileleri
  Soru: Her kabz hali bir günahtan dolayı mıdır? Kabz dönemlerini kısaltmak ne ile mümkün olur?
  -Kabz u bast, kalbe gelen değişik boy ve renkteki ilahî tecelli dalgalarının tesirinde, kalbin neşeyle atması veya kasvetle kasılması demektir. Kabz u bast, Yaradan’ın tasarrufunda, gecelerin gündüzleri, gündüzlerin de geceleri takip etmesi misillü birbirini takip eder durur. (00.10)
  -Kabz ve bast dönemlerini uzatıp kısaltmak bir yönüyle insanın iradesine vâbestedir. (01.05)
  -Kabz dönemini daraltıp kısaltmak ve bast dilimini de genişletip uzatmak her şeyden önce sağlam bir imana ve Allah’la irtibata bağlıdır. (03.24)
  -İbadet ü taat de kabz karanlığını boğup ışık alanını genişleten faktörlerden birisidir. (05.10)
  -Gönül darlığını aşmanın önemli bir vesilesi de yüreğini yırtarcasına dua etmek ve Cenâb-ı Hak’tan marifet, muhabbet, aşk u iştiyak istemektir. (06.14)
  -Hadis-i şerifin ifadesiyle; insanı boğan gam, keder, tasa ve iç darlığı gibi huzursuzluklar günahlara biçilen cezalardandır. Öyleyse insan, herhangi bir günah çukuruna düşmemek için hata ve kusur alanlarından da uzak durmalıdır ki, masiyetten kaynaklanan tasa ve gam atmosferinde boğulmasın. (08.58)
  -Bazı ham ruhlar, bast halinde gaflet ve gevşekliklere düşebilirler; kimileri de bir teyakkuz faslı sayılan kabzı yanlış yorumlayıp ümitsizliğe sürüklenebilirler. Halbuki gerçek mü’min, her hali kendi çerçevesi içinde değerlendirip semere almasını bilen insandır. (14.40)
 2. 2
  MuSTaFa_TR
  Emekli

  --->: kalb kaveti ve insirah vesilesi sor ögren

  Reklam  paylasım için sagollllll 3. 3
  munzir
  Üye
  Allah (c.c.) razı olsun bilgiler için+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi