BEDEVÎ Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden BEDEVÎ Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  BEDEVÎ Nedir?

  Reklam  BEDEVÎ Nedir?

  Forum Alev
  BEDEVÎ Nedir?
  Sahrada, çölde ve vahada göçebe halde yaşayanlar.
  Medîne-i münevvere çevresindeki Müzeyne, Cüheyne, Eslem, Eşca' kabîleleri bedevî idi. Peygamber efendimiz Hudeybiye sulhünün yapıldığı sene umre için Mekke'ye gitmeye karar verdikleri sırada, Kureyş'in herhangi bir taarruz (saldırı) ihtimâline karşı bu kabîlelerin de berâberlerinde bulunmasını istediler. Fakat bedevîler korkularından bu şerefli dâvete uymayıp özür dilediler. Bu sebeple Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen şöyle buyurdu Nedir?
  (Henüz kalplerinde îmân yerleşmemiş olan Kureyş müşriklerinden korkarak) geri kalan bâzı bedevîler sana; "Mallarımız ve âilelerimiz bizi (seninle gitmekten) alıkoydu. Bu sebeple Allahü teâlâdan bizim için af ve mağfiret dileyiver" diyecekler. Onlar kalblerinde olmayan şeyi dilleriyle söylerler (Yoksa, senin kendileri için istiğfâr etmene veya etmemene aldırmazlar) . (Feth sûresi Nedir? 11) (Senâullah Dehlevî, Taberî)

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: BEDEVÎ Nedir?

  Reklam  kısaca çölde yaşayan arap yerlisi gibi düşünülebilir .nasıl amerikanın yerlisi kızılderililer afrikanın yerlisi yerliler diye tabir edilen halk ise bedevilerde arap yarım adasının çölün göçebe yaşamı benimsemiş yerlileridir+ Yorum Gönder
bedevi nedir,  bedeviler nedir,  bedevi nedir kısaca
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi