BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden BEDÎ' (El-Bedî') Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?

  Reklam  BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?

  Forum Alev
  BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?
  Allahü teâlânın esmâ-i hüsnâsından (güzel isimlerinden). Daha önce benzeri olmayan, görülmemiş, işitilmemiş, bilinmeyen şeyleri yoktan var eden, yaratan.
  Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki Nedir?
  (Allah) göklerin ve yerin Bedî'idir. O, bir şeyin olmasını irâde edince (dileyince), ona "ol" der, o da olur. ( Bekara sûresi Nedir? 117)
  El-Bedî' ismi şerîfini yetmiş bin kerre söyleyen kimse, kendisine gelecek olan musîbetten kurtulur. (Yûsuf Nebhânî)

 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: BEDÎ' (El-Bedî') Nedir?

  Reklam  BEDÎ'

  Allah'ın güzel isimlerinden biri. Bütün varlıkları yoktan var eden ve bunun için bir örneğe ihtiyaç duymayan, örneksiz, misalsiz, acib ve hayret verici âlemler icat eden anlamına gelmektedir.

  Bedî, hiç birinin örneği yokken sayısız şeyler icat eden; düşünmeye, araştırmaya muhtaç olmadan kolaylıkla ve daima misilsiz şeyler yaratan, icat eden, Allah'u Teâlâ'dır. Örneği yokken, Allah'ın kudreti ile meydana gelen fevkalâde güzel ve insana hayret verici şeylere ibda' olunmuş manasına bedî' denilir. Her tür, yoktan ve benzersiz olarak yaratılmıştır. Bir türün bütün fertleri de tamamiyle birbirinin aynı değildir.

  Bedî' sıfati, "daha önce bir misali olmaksızın ve misale uymaksızın bir şey yapmak" demek olan ibdâ' masdarından ism-i fâil olan mubdi' yerine kaimdir. "İcat eden" manasına gelir. Bu sıfat Kur'an-ı Kerîm'de

  "Göklerin ve yerin yaratıcısıdır O. O, bir şeye hükmetti mi ona ancak "ol" der, o da oluverir. " (el-Bakara, 2/117) ayetiyle; "O, gökleri ve yeri yoktan varedendir. O'nun nasıl çocuğu olabilir? O'nun bir eşi de yoktur. Her şeyi O yaratmıştır ve O, her şeyi hakkıyla bilendir. " (el-En'am, 6/101 ) ayetinde açıklanmıştır. Allah'u Teâlâ kâinatı hiç bir örneği olmaksızın, ilksizlikte ol diye eşsiz ve benzersiz yarattı.

  Şâmil İA
+ Yorum Gönder
bedi ne demek,  bedii ne demek,  bedi nedir,  ya bedi ne demek
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi