BUDİZM Nedir?

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden BUDİZM Nedir? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gölge Adam
  Usta Üye
  Reklam

  BUDİZM Nedir?

  Reklam  BUDİZM Nedir?

  Forum Alev
  BUDİZM Nedir?
  Hindistan'da M.Ö. altıncı yüzyılda yaşamış olan Buda'nın kurduğu, Uzakdoğu ülkelerinde yaygın bozuk bir inanış. Bu inanışta olanlara Budist denir. 
  Bugün Hindistan'da yayılmış olan Brahma ve Buda dinlerinde oradaki eski peygamberlerin kitablarından, sözlerinden alınmış kıymetli bilgilerin bulunduğu görülmektedir. Brahmanizm ve Budizm de hıristiyanlık dîni gibi eski peygamberlerin aleyhimüsselâm bildirdiği doğru dinlerin bozulmuş, değiştirilmiş şeklidir. (Mazhar-ı Cân-ı Cânân) 
  Cehennem'in beşinci tabakası olan Hutame'de; ateşe, öküze tapanlar, Budistler, Brahmanlar yanacaktır. (Senâullah Dehlevî) 
  Budizmde Buda, tanrı yerine konulmaktadır. Esâsen Buda, kendisinin insan olduğunu söylemiş ve ilâhlık iddiâsında bulunmamıştır. Ancak ölümünden sonra ona tâbi olanlar onu tanrılaştırmış, adına tapınaklar kurup ona tapmışlardır. (Herkese Lâzım Olan Îmân)  2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: BUDİZM Nedir?

  Reklam  budizm bir inanıştan ziyade bir görüş gibi pek çok dinden alıntılar olmuş bir araya getirilmiş doğruların olduğu bir ahlak kitabı gibi görülebilir belki dünyalık bir ahlaki görüş ama din değil+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi