HİLYE-İ SAADET Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden HİLYE-İ SAADET Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  HİLYE-İ SAADET Nedir İslami Sözlük

  Reklam  HİLYE-İ SAADET Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  HİLYE-İ SAADET

  Hilye; cevher, süs, sûret, görünüş ve güzel sıfatlar.
  İslâmî ıstılahta hilye; Rasûlullah'ın yüce sıfatlarını anlatan manzûm veya nesir halindeki yazılara Hilye-i Saadet veya Hilye-i Şerif denilir.
  Hilye-i Saadet, çok kere nesihle yazılmıştır. Başta besmele yazılır, besmelenin sağından başlanarak Râşid halife (Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali) isimleri sülüsle yazılırdı. Bu kısıma göbek tabir olunur. Biraz daha aşağıda yine sûlüsle "Ve mâ ersalnâke illâ rahmeten li'lâlemîn" âyet-i kerîmesi yine sûlüsle yazılır ve bu âyetin altına da hilye-i saadetin geri kalan kısmı yazıldıktan sonra yazan şahsın adı kaydedilirdi. Bu kısma da etek tâbir edilir. Bu etek kısmının sağına ve soluna Efendimiz (s.a.s) torunları olan Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin (r.a)'in adları yazılır.
  Müslümanlar, Rasûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.s)'in her haline ve şekline son derece önem verdikleri için, usta san'atkârlar çok sayıda hilyeler yazmışlardır. Bugün bile gayet san'atkârane yazılmış ve yapılmış Hilyelere, müzelerde veya şahısların meydana getirdikleri özel kolleksiyonlarında rastlamak mümkündür.
  Yahya ALKIN
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: HİLYE-İ SAADET Nedir İslami Sözlük

  Reklam  hilyenin kelime anlamı süs, suret, görünüş ve güzel sıfatlardır .peygamber efendimizin güzel sıfatlarını alnatan manzum veya nesir halinde yazılan yazılara hilyei saadet denilmektedir+ Yorum Gönder
hilye i saadet nedir,  hilye-i saadet ne demek,  hilye-i saadet nedir,  hilye i saadet,  hilye i saadet ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi