HAŞEFE Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden HAŞEFE Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  HAŞEFE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  HAŞEFE Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  HAŞEFE

  Erkek cinsiyet organının uç kısmı, sünnet mahalli.
  Haşefe bazı dînî hükümlerde sözkonusu olur ve o hükümlerde ölçü kabul edilir.
  Gerek kadın ve gerekse erkeğe guslün lâzım gelmesi için birkaç sebepten bir tanesi kadın-erkek münâsebetidir. İşte bu münâsebette haşefenin kadın cinsiyet organı içerisinde kaybolması cünüblük için yeter sebeptir. Ama haşefenin kaybolmayacağı kadar bir münâsebet guslü gerektirmez (Buhârî, Gusül, 28; Tirmizî, Tahâre, 80; İbn Mâce, Tahâre, 111; İbn Hanbel, V, 123, 227; el-Mevsılî, el-İhtiyâr, I,12).
  Şer'î tahlil'de de haşefe esas alınır. İslâm'da üç talâkla boşanmış olan kadın, normal olarak bir başka erkekle evlenip fiîli birleşme olmadan ve ondan da boşanmadan eski kocasıyla tekrar evlenemez. Tabii ki ikinci evliliğin normal bir seyir takip etmesi ve olayların tabîi olarak meydana gelmesi gerekir. Çok kısa bir zaman için de gerekli şartlan bir senaryo hâlinde gerçekleştirmek İslâm'ın reddettiği bir evlilik olup zina kabul edilir. Bu yapmacık şeylerle eski koca helâl olmaz. İşte bu normal şekilde meydana gelen ikinci evlilikte de fiîlî birleşmenin hukûken var kabul edilmesi için birleşmede en az haşefenin kaybolması şarttır. Haşefe bu münâsebette de bir ölçü olmaktadır (İbn Âbidîn, Reddu'l-Muhtâr, II, 539).
  Orhan ÇEKER
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: HAŞEFE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  eskı fıkıh kitaplarına giren bir çeşit cinsel birim olarak düşünülebilir erkek yada kadının gusul almasını gerektirecek durumun tespiti için kullanılan terim+ Yorum Gönder
haşefe nedir,  haşefe ne demek,  hasefe ne demek,  hasefe ne demektir,  hasefe nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi