HAMDELE Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden HAMDELE Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  HAMDELE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  HAMDELE Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  HAMDELE

  El-Hamdü Lillahi Rabbi'l-Âlemin (Hamd, alemlerin Rabbına mahsustur) cümlesinin kısaltılmış şekli.
  "hamd" kelimesinden türemiştir. Eski eserlere besmele ile başlanırdı. Besmele ile Allah'ın adı anılırdı. Allah'ın adının anılmasından sonra yine Allah'a hamd edilir. Allah'ı hamd etme olayına "hamdele" adı verilir. hamdeleden sonra, peygambere, onun ashabına ve ehl-i beytine salat ve selam okunur.
  Eski yazar ve şâirler besmele ile birlikte hamd etmişler, gelenek haline getirerek sürekli kullanmışlardır. Eserin sonunda da yine hamdetmişledir.
  "Hamd" kelimesi, "şükür" kelimsiyle birlikte ifade edilir. Hamdeden kimse aynı zamanda şükretmektedir. Bir hadiste de "Hamd şükrün başıdır, Allah'a hamd etmeyen Şükür de etmemektedir" "Allah'a hamd edin ve O'na şükredin" (Ahmed b. Hanbel, I, 211).
  Bir esere hamdele ile başlamak, bir işe hamd ve sena ile başlanılmasının gereğini belirten hadîse dayanmaktadır. Övgü ve sena ile başlanılmayan bir işin eksik olacağı kanaatı sonucu eserlerin ve her hayırlı işin başında hamdeleye yer verilmiştir
  Cemil ÇİFTÇİ
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: HAMDELE Nedir İslami Sözlük

  Reklam  hamdele yani elhamdülillah sürekli günlük yaşamda sürekli kullandığımız lafızdır anlamı allaha sükürler olsundur allaha hamdeden aynı zamanda şükür etmiş olur+ Yorum Gönder
hamdele nedir,  hamdele ne demek,  hamdele,  hamdele besmele salvele,  hamdele ve salvele nedir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi