IZTIBÂ' Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden IZTIBÂ' Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  IZTIBÂ' Nedir İslami Sözlük

  Reklam  IZTIBÂ' Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  IZTIBÂ'

  Koltuk altına almak, omuza alman havlu vb. şeyi koltuk altından geçirmek. Bir fıkıh terimi olarak; hac'da erkeklerin ziyaret tavâfına başlamadan önce, omuzlarına almış oldukları ihram havlularının ucunu sağ kolluklarının altından geçirerek, sol omuzları üzerine atmaları. Böylece sağ omuz ve sağ kol açık kalmış. sol taraf ise kapanmış olmakladır (el-Merginânî el-Hidâye. Mısır. t.y, I. 140).
  Iztıbâ' yapmak hac amellerinden olup sünnettir. Hz. Peygamber'in tavaf sırasında ıztıba yaptığı ve Ashâb-ı kirama da tavsiye ettiği hadislerle sabittir (bh. Ebu Dâvud, Menâsik, 49, 50; Tirmizi, Hac, 36; İbn Mâce. Menâsik, 30; Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 305, 306, 371, IV, 222, 224).
  Rasûlullah (s.a.s) ashabı ile birlikte Umretü'l-Kaza'yı ifa ederlerken, Cebrail (a.s) müşriklerin söyledikleri bir sözü Hz. Peygambere bildirdi. Müşrikler, müslümanların Medine'de hastalanıp zayıfladıklarını, kuvvetlerinin gittiğini ileri sürmüşlerdi. Bunu öğrenen Hz. Peygamber sağ omuzunu açarak pazularını müşriklere gösterip ashabına şöyle seslenir: "Bu gün onlara pazusunun kuvvetini gösterenleri Allah rahmetiyle yarlığasın" (İbn Hişam, es-Sîre, IV, 12, 135.) "Sakın Kureyşliler sizde bir gevşeklik ve eksiklik görmesinler" (Ahmed b. Hanbel, I, 305).
  İşte Hac ve Umre'de tavaf ve sa'yin ilk şartlarında sağ omuzu atmak yani ıztıbâ' yapmak sünnet oldu.
  Şâmil İA
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: IZTIBÂ' Nedir İslami Sözlük

  Reklam  istiba sünnettir Ziyaret ve umre tavafına başlarken omuzlar üzerine atılan beyaz veya herhangi bir kumaşın bir ucunu sağ koltuğun altından geçirmek suretiyle sağ omuzu açık tutmaktır.+ Yorum Gönder
ıztıba nedir,  ıztıba ne demek,  iztibâ nedir,  iztiba ne demek,  ıztıba ne demektir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi