TÂAT Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden TÂAT Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  TÂAT Nedir İslami Sözlük

  Reklam  TÂAT Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  TÂAT

  İtâat, boyun eğmek, özellikle ilâhi emirlere uymak, takvâ, ibâdet ve zühd gibi anlamlara gelen bir terim. Çoğulu tâât gelir, Ehl-i tâat, tâat sahibi demektir.
  Tâat kelimesi "etâa-yutîu-itâat" masdarından alınmış bir isim masdardır. Asıl masdarın kıyasa göre, itâat şeklinde olması gerekirken, onun yerine hemzesiz olarak tâat kullanılmıştır. Mâzî sigasında tâa ve etâa eş anlamlıdır. Ancak emir sigası kullanılacaksa bunun if'âl babından getirilmesi gereklidir.
  Bir hadislerinde Hz. Peygamber "Allah'a isyanda tâat yoktur" buyurmuştur. (Burada, ma'siyet olan şeyi emrettikleri zaman, emir sahiplerine itâat edilmemesi kasdedilir. Adam öldürmek, yol kesmek gibi. Buna göre, tâat ma'siyetle dolu olduğu zaman, işleyen kimse sorumluluktan kurtulamaz.
  Tâat iki kısma ayrılır: 1) Allah'a İtâat: Bu, ibâdetler ve muâmeleler konusunda Allah'ın emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmakla olur. 2) Kullara İtâat: Yöneticilere, ana ve babaya, kocaya gerekli olan itâat gibi. "Allah'a isyanda (kula) itâat yoktur" hadîsi, bu konuda sınırlayıcı hüküm koyar (Buhâr, Ahkâm, 4; Müslim, İmâre, 39).
  Hamdi YUSUFOĞLU
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: TÂAT Nedir İslami Sözlük

  Reklam  taat kelime anlamı itaat boyun eğmektir bir iş yapılırken, Allah için niyet edilirse, ibadet yapılmış olur. Allah rızası için taat yapmaya ve sevap kazanmak niyeti ile yapılan işlerdir+ Yorum Gönder
taat ne demek,  taat nedir,  taat,  taate ne demek,  taat ne demektir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi