İftira Nedir? İslamda iftira

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden İftira Nedir? İslamda iftira ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  İftira Nedir? İslamda iftira

  Reklam  İftira Nedir? İslamda iftira

  Forum Alev
  Sözlükte "yalan söylemek, uydurmak, asılsız isnatta bulunmak gibi" anlamlara gelen iftira, ahlâk terimi olarak bir kimseye işlemediği bir suçu isnat etmek demektir.
  Hukuk ve ahlâkta iftira yerine daha çok ifk ve bühtân terimleri, zina iftirası için de kazf kelimesi kullanılır. Kur'ân'da iftira ve aynı kökten gelen kelimeler elli dokuz yerde geçmektedir.
  Bu âyetlerden birinde Allah'ın, kendisine ortak koşma dışında dilediği kimselerin bütün günahlarını bağışlayacağı ifade edildikten sonra, "Allah'a ortak koşan kimse yanlış bir inanç uydurup büyük günah işlemiş olur" denilmektedir (Nisâ, 4/48).
  Bir diğer âyette ise "Kim bir hata yapar veya kasıtlı günah işler de onu bir suçsuzun üzerine atarsa büyük bir bühtan ve apaçık bir günah işlemiş olur" (Nisâ, 4/112.) buyrulmak suretiyle iftiranın ne denli büyük bir günah olduğuna dikkat çekilmiştir.
  Hadislerde, büyük günahlar arasında, kötülükten habersiz iffetli bir kadına zina iftirasında bulunmak da sayılmıştır (Buhârî, Vesâyâ, 23). Mü'minleri kötü huy ve davranışlardan uzak tutma gayreti içinde olan Hz. Peygamber onları iftira konusunda da uyarmış, iftiranın insanın âhiret hayatını iflasa götürecek olan kul hakları arasında yer aldığını belirtmiştir (Müslim, Birr, 60).
  İslâm'da iftira haram kılındığı gibi asılsız olması muhtemel haberler doğruymuş gibi kabul edilerek bunları araştırmadan inanmak da yasaklanmıştır (İsrâ, 17/36; Hucurât, 49/6). (M.C.) 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İftira Nedir? İslamda iftira

  Reklam  iftira haksız yere birisinin üzerine işlemediği bir suçu atmak yapmadığı bir şeyi yapmış gibi göstermek bundan kendisine menfaat sağlamak olayına denilir+ Yorum Gönder
islamiyette iftira,  islam ve iftira
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi