ÜVEYSÎ Nedir İslami Sözlük

+ Yorum Gönder
İslami Konular ve İslami Sözlük Bölümünden ÜVEYSÎ Nedir İslami Sözlük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  ÜVEYSÎ Nedir İslami Sözlük

  Reklam  ÜVEYSÎ Nedir İslami Sözlük

  Forum Alev
  ÜVEYSÎ:
  Üstâdı, hocası olsun olmasın, hayatta veya vefât etmiş bir büyüğün rûhâniyetinden istifâde ederek, terbiye görerek yetişen, olgunlaşan kimse. Bu şekilde yetişme yoluna üveysîlik denir.
  Üveysî olmak öyle yüksek bir mertebedir ki, o dereceye ulaşmak pek ender (az) olur. Veysel Karânî, Abdülhâlık Goncdüvânî, Behâüddîn-i Buhârî ve İmâm-ı Rabbânî hazretleri bu mertebeye erenlerdendir. (Seyyid Abdülhakîm Arvâsî)
  Peygamberler aleyhimüsselâm ve evliyâ vefât ettikten sonra, bunlardan yardım istemeğe âlimler câizdir, olur dedi. Tasavvuf büyükleri bunun doğru olduğunu bildirdi. Büyüklerden çoğu üveysîlik yoluyla yükseldiler. (Abdülhak-ı Dehlevî)
  Behâüddîn-i Buhârî'nin üstâdı (hocası),Seyyid Emîr Külâl hazretleri idi. Fakat ayrıca Hâce Abdülhâlık Goncdüvânî'nin rûhâniyetinden istifâde ettiği için aynı zamanda üveysî idi. (İmâm-ı Rabbânî)
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: ÜVEYSÎ Nedir İslami Sözlük

  Reklam  fiziksel olarak bir bağlantısı olmayan feyz alan kişilere denilmektedir i. bunun ilk örneği olan üveysü vesyel karani ye nispet olunur. adı geçen şahıs, tabiinin en büyüklerinden kabul edilir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi