iPAQ 3600 Series H3630 Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden iPAQ 3600 Series H3630 Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  iPAQ 3600 Series H3630 Donanım İnceleme

  Reklam  iPAQ 3600 Series H3630 Donanım İnceleme

  Forum Alev
  Compaq iPAQ H3630 ile ilgili karşılaştığım bütün aksaklıkları, çözüm yolarını ve Ipaq'i daha verimli kullanmak için yaptığım değişiklikleri bu yazıda bulacaksınız. Hemen öncesinde bazı noktaları açıklığa kavuşturmamda yarar var. Hiçbir zaman PC'de yaptıklarınızın %100'ünü Ipaq olsun ya da başka bir el bilgisayarı olsun beklemeyin, hayal kırıklığına uğrarsınız. Çünkü normal bir web sitesinde gezerken istediğiniz resmi ya da programı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ama Ipaq'de bunları yapamazsınız. İkinci olarak Ipaq'in şu anda piyasada Ipaq H3800 serisi 3870 versiyonu bulunmakta yurt dışında h5450 piyasada yani bu yazıda söylediğim bazı aksaklıklar yeni modellerde giderilmiş olabilir ya da tam ters bir durumda söz konusu olabiliyor. Örneğin benim aldığım modelin şarj hem docking hem de şarj cihazı ile mümkün. Ama h3850 modelinde sadece dockingle şarj mümkün bu da benim modelimin artılarından.

  Teknik Özellikler
  Intel Strong ARM 206MHz 32-Bit Islemci
  240x320 TFT Yansitmasiz Renkli LCD
  MS CE version 3.0.9348 build 9456 yüklü
  Lithium Polimer Battery
  Kızılötesi
  Ses Kaydi
  Kulaklik Cikisi
  USB ile Bilgisayar Baglantisi
  modem opsiyonel fiyatı 125$
  32 Ram
  16 Rom

  Cihazın kitabında kalemi "stylus" olarak belirtilmiş. Sözlüğe baktım anlamı pikap iğnesi demekmiş. Kalem girişinin mekanizması çok hassas bizzat cihazın içini açıp baktım. Ayrıca birkaç Ipaq kullanıcısı ile görüştüm içindeki kancanın bağlı olduğu mandal zaman içinde kendini bırakıyormuş. Benim aldığım ikinci el Ipaq'de bu konuda tamir görmüş.


  Gelelim kalem-ekran sentezine, düşünün iş toplantıdasınız ya da basın toplantısında inanılmaz hızlı yazıyorsunuz ve cihaz algılıyor. Benim kullandığım Compaq Ipaq h3630'u ABD'den alınmış bu sebepten dolayı ç,ğ,ş yani Türkçe'deki bazı harfleri yazmıyor. Örnek vermem gerekirse "c" harfini yazıyor ama alt çizgisini "ı" olarak algılıyor. Türkçe destekli web sitelerini gezerken de aynı durum söz konusu. Compaq Ipaq h3630'un alt kısmında pc bağlantı portu, reset (daha geniş açıklamayı yazının sonundaki Ipaq Rom Update kısmında bulabilirsiniz), şarj çıkışı,on/off şalteri ve Ipaq genişleme yuvası bulunmaktadır.

  Ön alt tuş yakınlarında dört adet tuş var. Takvim, ajanda, Ipaq navigator, başlat ve menü tuşları bulunmakta. İsterseniz bu tuşların işlevlerini değiştirebiliyorsunuz. Ön üst kısımda şayet ekran ışığınız otomatik olarak belirlediyseniz, ışık algılama sensörleri, alarm ve şarj ışığı, on/off, stylus (kalem), ses kayıt, infrared port, kulalık ve stylus düğmesi bulunmakta.

  Yalnız pilinin şarjı ne zaman size sesli sinyal verdi, o zaman sensörlerin algılaması azalıyor gibi geldi bana. Normalde 2 ya da 3 saat içinde şarj oluyor. Bir şarj cihazı 2 gün götürüyor. Ama kullanımınıza göre bu süre daha da azalabilir. Ben oyun oynadım, internete bağlanıp chat yaptım, site dolaştım tabii bunları yaparken arka planda 4 ya da 5 program açıktı. Alet gözümün önünde eridi. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: iPAQ 3600 Series H3630 Donanım İnceleme

  Reklam  Compaq Ipaq h3630 ilk açtığınızda karşınıza yapılacaklar, mesajlar, pil durumu, saat ve programlara ulaşabileceğiniz menü butonları çıkacak. Sol üst köşeden Windows menüsüne sağ alt köşeden de compaq menüsüne ulaşabilirsiniz. Compaq menüsü daha çok cihazınızın teknik özellikleri ile yapabileceğiniz değişiklikler var. Örneğin Compaq Ipaq h3630 kendi kendini test edebiliyor.

  Compaq Ipaq h3630'u bilgisayar ile bağlantısını kurabilmesi için ayaklı adaptörü mevcut aynı anda şarj olup internet de surf yapıp, oyun oynaya biliyor ya da chat yapabiliyorsunuz. Ben ilk aldığımdan beri Ipaq'dan Pocket chat ile sohbet etmeye çok çabuk alıştım. Hatta bu yazılımla ilgili ayrıntıları da sitemizde bulabilirsiniz. Pocket chat ile sohbet ederken, word, excel ya da note pad vs. metin programı kullanırken Ipaq h3630 size iki seçenek sunmakta ya klavye ya da el yazısı harika bir olay kağıda yazar gibi ekranın üstüne el yazınızla yazı yazabiliyorsunuz. Aynı Tablet PC'deki gibi.

  Çok geniş ve kullanıcının son derece işine yarayacak help menüsü mevcut. İsterseniz yüklediğiniz yazılımları Compaq Ipaq h3630'un kendi içinde bulunan remove programs 'dan da kaldırabiliyorsunuz. Settings bölümünden cihazı incelemeye devam ediyoruz. Bence en önemli olanları aşağıda ayrıntılı bir şekilde bulabilirsiniz.

  About bölümünde, cihazınızda yüklü olan işletim sistemi, hafızası, işlemcisi ve cihaz sahibi hakkında bilgiler vermekte.
  Backlight, Beş farklı ekran ışığı seçeneğiniz var. Direkt ışığı kapatama seçeneği ya da otomatiğe de bağlayabiliyorsunuz. Direkt ışığı kapatma seçeneğini tavsiye etmem çünkü gözü çok yoruyor. Telif hakkı sözleşmesi de bu bölümde bulunmaktadır.
  Align screen, kaleminizi sağlıklı çalışıp çalışmadığı kontrol ediyorsunuz.
  AssetView, cihazınızın bütün teknik ayrıntılarını size sunuyor.
  Power menüsünde, bataryanın durumu ve cihazı kullanmadığınızda ışığın kapanması süresini belirleme, belirli bir süre kullanmadığınızda makinenin kapanması süresini belirleme hatta şarj tamamlandığında kendinden kapanma seçenekleri mevcut.
  Memory, size cihazınızda hali hazırda çalışmakta olan yazılımları dökecektir. Bu yazılımları durdurabilir, tekrar çalıştırabilir ya da bütün yazılımları kapatabilirsiniz. Compaq Ipaq h3630'a hafıza kartı takarsanız. İnstall etmek bölümü de memory bölümünde bulunmakta. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Compaq Ipaq h3630 word, excel, notes, media player, takvim, solitaire, resim görüntüleme MS reader, MS money ve PVSplash ile yüklü geliyor. Tabii ki e-mail gönderme özelliği de mevcut. Ama emin olun bu yazılımlar sizin ihtiyaçlarınızı karşılamayacak ama size önereceğim programlarla bunu üstesinden geleceksiniz.

  Compaq Ipaq h3630 Notes programını kullanırken yakınlaştırmayı % 200 yapmanızda fayda var. Ama direkt "ben el yazısı ile uğraşmam" diyorsanız, %100 yakınlaştırma yeterli olacaktır.

  Word programında normal PC'de kullandığımız versiyonundan bazı farklar var. Aslında kırpılmış halide diyebiliriz. 4 font seçeneği mevcut. Hizalamalarda yaslama yok. Madde işaretleri var, numaralandırma yok.

  Media player ve PVSplash bu iki yazılımda beklentilerimi karşılayamadı. MP3 çalarken ya da video seyrederken kendi kendini kapattı. Bende Pocket Divx programı kurdum. Şimdi sabah kalktığım beni J.Lo uyandırıyor. Özellikler; Pocket DivX Player is a FREE Open Source multifunction video and audio player for the PocketPC platform that can play DivX, OpenDivX, MPEG-4, MPEG-1 videos and MP3 audio. Features List: 10-Band Equalizer with Pre-Amp; PlayList Support; PlayList Editor; Web Streaming; Brightness Control (ARM devices only); File Association Support; Hardware Button Mapping; Shuffle Play; 90 degree Rotate ; 2:1 zoom; Bi-linear filtering for zoom mode; Dithering (ARM devices only); Fast Forward; Seek Bar; Volume Control; Custom File Open Dialog; Custom Web View Streaming File Selection Dialog; Keep Alive for device shutoff suspension; Play At File Open option; Definable Caching for performance/power utilization. Supported Audio/Video Formats: Video: Divx, OpenDivX, Avi, MPEG-1 w/ FFMPEG mpeg video decoder; Audio: MP3 and Layer I + II Audio w/ MAD MP3 decoder."

  MS Reader'da Two Fairy Tales isimli 39 sayfalık bir eserle geliyor.

  Compaq Ipaq h3630'da olmayan yazılımlar Pocket Pad, Icq, Acrobat Reader, Aol, Wap Browser, anti-virüs. Ayrıca Pocket Pad, Icq, Acrobat Reader ve Aol'nin web sitelerinde bu yazılımlar bulunmaktadır. Wap Browser için www.ezos.com 'a ulaşmanız gerekiyor. Ezos Pocket PC awards 2002'nin Internet Browsers and Web Utilities finalistlerinden.

  Hemen bir hatırlatma Acrobat Reader cihazınızda çok yer kaplıyor. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Pocket Pad, Win CE Clipboard'una Cut/Copy/Paste özellikleri eklemekte. Anti-virus yazılımı olarak PC-Cillin version 1.0 kullandım. www.antivirus.com'dan yükleye-bilirsiniz. Yukarıda anlattığım bütün yazılımları Ipaq'in kendi içinden kuramıyorsunuz. Bilgisayarınızda Microsoft ActiveSync 3.6 versiyonu yüklü olmalıdır. Şayet sisteminizde yüklü değilse Microsoft'un web sitesinde ulaşabilirsiniz. ActiveSync 3.6 kurduğunuzda sürükle bırak mantığı ile istediğiniz resim, mp3, mpeg, divx vs. yükleyebiliyorsunuz. ActiveSync 3.6 size Masaüstünde Pocket_PC My Documents adında bir dosya oluşturuyor. Siz farklı bir isimde verebilirsiniz. Pocket_PC My Documents içinde farklı klasörlerde oluşturmak mümkün.

  Yazılımları ise önce kendi PC'niz içinde kuruyorsunuz daha sonra PC Ipaq ile haberleşip ona aktarıyor. Burada hemen bir hatırlatma Senkronize işlemi esnasında aynı anda hem internet hem pc bağlantısı olmuyor. Kablolar birebirine bağlı olmasına rağmen cihaz ya internet ya da PC diye bir ayrıma gidiyor.

  Compaq Ipaq h3630 ile internete bağlanmak için CompactFlash fax/modem 56k kartını kullanıyorum. Yalnız burada size bir ipucu veriğim modemin kendi güç kaynağı yok yani bu akünüz daha çabuk boşalacak anlama geliyor. Veri akışı son derece iyi ve sayfalarda hızlı açılıyor. E-mail göndermede herhangi bir sorun yaşamadım. Fakat şifreleri otomatik kaydet dediğinizde direkt olarak sizi settings / personal / password 'e yönlendiriyor. Ancak buraya gireceğiniz şifre hem internet şifresiyle hem de smtp/pop3 desteli e-mail şifrenizle aynı olma zorunda yani tüm Ipaq için tek şifre tanımlıyor.

  İnternete bağlandığınızda bazı web sitelerinden tam anlamıyla verim alamayacaksınız. Güvenilikten dolayı java script uygulamalarını cihaz çalıştırmıyor. Örneğin İş Bankasında çok rahat surf yapabiliyorken Akbankta problemler yaşanıyor.

  Bizim sitemizde ise sorunsuz surf yapabiliyorsunuz, kullanıcı adı ve şifre kabul ediyor ama mesaj odaları açılmıyor sadece sol taraftaki menü gözüküyor. Sanane.com'da aynı durum mevcut. Şimdi diyeceksiniz ki neden sanane.com'u örnek gösterdim. Trgamer.Com ASP, Sanane.Com PHP ikisinde de aynı durumla karşılaştım. Compaq Ipaq h3630'un Internet Explorer'ı session cookie ve active scripting desteği vermiyorsa web sitelerindeki bazı bölümlere giremiyorsunuz. (thanks chief) Bunun için sisteminizde pocket explorer 5.0 veya üstü bir browser olmalı (PC'deki durumun aynısı) zaten emin olun web siteleri uyarı olarak size bunu belirtiyorlar ama link vermiyorlar. Pocket Pc'ler için herhangi bir güncelleme yok. Service Pack'lerle bu updateleri yapıyorsunuz.

  Yukarda okuduğunuz Compaq Ipaq h3630'u ben ikinci el olarak satın aldım. Eğer ikinci el bir cihaz almayı düşünüyorsanız. Adamın yanında bütün özelliklerini denemenizi tavsiye ederim. Şayet siz bir işlem yaptığınızda ekran koruyucu devreye giriyorsa pili bitmiştir. Bu arada ne hikmetse cihaz satan kiminle konuştuysam ya da görüştüysem bu cihazları şarjlı olarak tutmuyor. Benim cihazın pili ömrünün yarısını bitirmiş. Ama yenisi almaya kalsaydım ki alamazdım 3 katı para ödemem gerekiyordu. Son olarak eğer yeni bir Ipaq almayı düşünüyorsanız h5450 bekleyin derim. İkinci el almayı düşünürseniz modemsiz 250$ bulabilirsiniz.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi