MS Multimedia Keyboard Donanım İnceleme

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden MS Multimedia Keyboard Donanım İnceleme ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  MS Multimedia Keyboard Donanım İnceleme

  Reklam  MS Multimedia Keyboard Donanım İnceleme

  Forum Alev
  Uzun zaman önce kullandığım bir klavye vardı, biz ona aramızda kısaca "IBM taş klavye" adını vermiştik. Neden böyle bir isim takmıştık? Çünkü klavye tozdan, kirden ve yanlışlıkşa üzerine dökülen sıvılardan dolayı kolay kolay bozulmuyordu. Çalışması tamamen mekanikti ve tuşlarını, içini vb. heryerini açıp temizlemek (ve kurutmak :)) mümkündü. Bir hata yapıp bilgisayarımı komple satarken bu klavyeyi de beraberinde vermiştim. Bu klavyenin ardından normal klavyelere döndüm, şu "OEM" olarak piyasada envai çeşidini bulabildiklerinizden. Ama bunların arasında en çok memnun kaldığım ise bileklikli bir klavye idi. Ancak çoğu OEM klavyede olduğu gibi zamanla bu klavyenin de bazı tuşları işlevini yitirmeye başladı.

  Klavye yenileme vakti geldiğinde, hem işyerinde hem de evde aynı tercihi yaptım. Microsoft Internet Keyboard (resimde solda görüyorsunuz). Yanlız bu klavye bazı satıcıların listelerinde bileklikli olarak belirtilmesine karşın aldığınızda öyle olmadığını görüyorsunuz. Neyse, zaten bu da bir OEM klavye ve normal şartlar altında sadece yeni bir bilgisayarla birlikte satılabileceği söyleniyor.

  Microsoft Internet Keyboard'un kutusundan bir de normal toplu bir Intellimouse çıkıyordu. Böylece, yeni bir bilgisayar alırken bu paketi aldığınızda hem iyi bir klavyeye hem de iyi bir mouse'a uygun fiyatla sahip olabiliyordunuz. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: MS Multimedia Keyboard Donanım İnceleme

  Reklam  Şimdi benzer bir uygulama Microsoft'un yeni ürünlerinden Multimedia Keyboard ile yapılıyor. Tabi epey geliştirilmiş olarak. Bu klavyenin kitapçığında da "Sadece yeni bir bilgisayar ile birlikte satılmak üzere" şeklinde belirtilmiş olmasına karşın, ülkemiz şartlarında bu paketi bir bilgisayarcıdan rahatlıkla alabilirsiniz. Tabi bu klavyenin yanında da bir mouse geliyor, fakat bu kez güzel bir optik mouse; Wheelmouse Optical. İşyerimde Wireless Optical Mouse Blue'dan önce kullandığım mouse...

  Gelelim yeni klavyemize... Adı üzerinde, Multimedia Keyboard, yani üzerindeki tuşların türü, sayısı, tasarımı vb. hepsi multimedyaya yönelik. Ayrıca, ürünün iki renkli tasarımı da oldukça şık. Elimdeki koyu füme renkli olan haricinde mavi renk seçeneği de mevcut. Ve klavyenin tasarımında kullanılan bu koyu renkler göze çok hoş görünmesini sağlıyor.

  Üründe, normal bir klavyede görebileceğiniz (artık neredeyse birçok klavye üzerinde görmeye alıştığımız Back, Forward, Stop, Mail, Search, Favorites, Web, My Computer, Calculator, Sleep vb tuşlar bulunuyor) tuşlar dışında Multimedia Keyboard'da bulabileceğiniz tuşlar şu şekilde;

  Üst kısım multimedya ve masaüstüne yönelik tuşlardan oluşmuş. My Documents, My Pictures, My Music, Mail, Web/Home ve Messenger tuşları ile (eğer ki bir de Windows XP kullanıyorsanız) doğrudan ilgili dizinlere ve programlara ulaşmanız mümkün. Multimedya kısmı ise kontrol ünitesi şeklinde. Bu kısmın solundaki Mute ile sesi kapatıp açabiliyor, sağdaki Media tuşu ile de Media Player'ı çalıtırabiliyorsunuz. Multimedya kontrol kısmı ise varsayılan ayarlarda Windows Media Player'a kumanda edecek hemen herşeye sahip; Pause/Play, Stop, İleri ve Başa Sarma tuşları ile ses ayarı tuşları var bu kısımda.

 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Klavyenin özellikleri bu tuşlarla bitmiyor. Şu an kullanmakta olduğum Internet Keyboard'da da bulunan Sleep tuşunun yanına bir de Log Off tuşu eklenmiş. Ancak bundan daha fazla ön planda olan bir yenilik daha var klavyede, fonksiyon tuşları kullanılarak yapılan bir geliştirme...

  Yeni nesil klavlelerde 12 adet fonksiyon tuşu olduğunu biliyorsunuz (F1'den F12'ye kadar). Bunlar her klavyenin üst kısmında standart olarak bulunur ve kullandığınız programlara göre bunlara değişik işlevler atanır. Multimedya Keyboard'da bu bir adım daha ileri götürülmüş ve birçok programın (özellikle ofis yazılımlarında) File (Dosya) ve Edit (Düzenle) menülerinin önemli içerikleri bu fonksiyon tuşlarına atanmış. Bunu yaparken de normal fonksiyon tuşlarının tam ortasında yazan F1...F12'leri tuşların önüne, ve üstlerine de bu yeni komutları yazmışlar; Help, Udo, Redo, New, Open, Close, Reply, Frw (Forward), Send, Spell, Save ve Print. E peki bunu nasıl yapmışlar? Fonksiyon tuşlarını nasıl kullanacağız?

  Bunu yapabilmek için Insert tuşunu kullanmışlar. Normalde klavyenin orta bölümünde bulunan Insert, Home, Delete, End ile Page Up ve Page Down tuşlarının olduğu bölümde şekilsel ve işlevsel bir değişiklik ile Insert tuşu buradan kaldırılıp Pause/Break tuşunun olduğu yere yerleştirilmiş. Tabi görevi ve adı da değişip F Lock olmuş. Biliyorsunuz, Insert tuşunun bir özelliği basıldığı zaman o anki durumunu (state) hatırlaması (Scroll Lock veya Caps Lock tuşları gibi).

  İşte, Multimedya Keyboard'da Insert tuşunun bu özelliği kullanılarak Fonksiyon tuşu grubunun işlevi tanımlanıyor. Eğer F Lock basılmışsa fonksiyon tuşları alışık olduğumuz gibi kullanılıyor, bir daha basıldığında da yukarıda belirttiğim 12 yeni tuş devreye giriyor ve kullanılıyor. Bu işleyiş şeklini kısaca Insert açıkken fonksiyon tuşlarını kullanmak ve Insert kapalıyken fonksiyon tuşlarını kullanmak şeklinde basitçe özetleyebiliriz. Tabi birçok yazılım ve işletim sistemi bu şekilde bir kullanıma hazır veya uygun olmadığı için normal bir klavyeyle bu işleri yapmak istediğinizde işletim sistemini ve yazılımların (izin veriyorsa tabi) tuş ayarlarını değiştirmeniz gerekir. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Peki Multimedya Keyboard'umuz bu ayarları nasıl yapıyor? Tabi ki her Microsoft donanımında olduğu gibi beraberinde gelen yazılım ile. Klavyeyle birlikte gelen IntelliType Pro 2.2 yazılımını kurduktan sonra klavyenin tüm özelliklerini kullanabiliyorsunuz. Yanlız unutmayın, bu bir PS/2 klavye ve takmadan önce bilgisayarınızı kapatmanız gerekiyor. Yazılım bu tuşların kullanımını sağlamanın yanında birçoğunu da istediğiniz şekilde programlayabilmenizi sağlıyor. Programlanabilir tuşlar ise standart klavye tuşları haricinde kalan ve bu klavye ile birlikte gelen tuşların tamamı.

  Bu klavyenin eleştirilecek bir yönü yok mu? Bence var. "Bence" diyorum, çünkü işim gereği en çok kullandığım, basmak için aramadığım, gözüm kapalı bastığım tuşlardan biri olan Insert tuşu bu klavyede alıştığım yerde değil. Klavyeyi kullanırken elim sabit durur ve sadece parmaklarım dolaşır klavyede. Bu yüzden de NumPad'deki tuşları neredeyse hiç kullanmam ve oradaki Insert tuşu hiç işime yaramaz. Yine kendi adıma konuşarak keşke diyorum, F Lock tuşunu yaratmak için Insert tuşu yerine klavyede en az kullanıldığını düşündüğüm Scroll-Lock tuşunu kullansaydı Microsoft. Neyse, bu kadar kusur kadı kızında da olur. Diğer işlevleri ve getirdiği pratiklik açısından bilgisayarının başında masaüstünde sürekli olarak multimedya ile içli dışlı olanlara oldukça güzel bir seçenek MS Multimedia Keyboard.

  Gelelim ürünün fiyatına. İlk başta, paketin tamamını gözönüne aldığımda, fiyatının yüksek olabileceğini düşünmüştüm. Nitekim öyle değil; 29$ + KDV gibi bir fiyatı var. Paketle birlikte gelen Wheel Mouse Optical'ı düşünecek olursak çok da yüksek sayılmaz. Yazının başında da belirttiğim gibi bu paketi yeni bir bilgisayar ile alıyorsanız, ihtiyacınız karşılayacak iki kaliteli ürünü birden uygun fiyata alıyorsunuz demektir.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi