Need For Speed: Most Wanted İzlenim

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Need For Speed: Most Wanted İzlenim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Need For Speed: Most Wanted İzlenim

  Reklam  Need For Speed: Most Wanted İzlenim

  Forum Alev
  Aslına bakarsanız araba yarışı oyunlarından pek hoşlanmam. Daha önce bu tarz oyunlar oynamadım mı? Oynadım elbette, bundan seneler önce Atari 2600 konsolumda yanlış hatırlamıyorsam 4. oyun, araba yarışıydı ve onu bol bol oynuyordum. Ama bilgisayar aleminde uzun zamandır sıkıcı, sıradan ve bana adrenalin salgılatamamaları yüzünden araba yarışı oyunlarına küsmüştüm. Ta ki, iki sene öncesine kadar. Normalde Need For Speed serisini takip etmezdim ama çevremdekilerin oyunu övmelerine dayanamadım. Beni yeniden yarış dünyasına döndüren oyun Need For Speed: Underground idi. Hakikaten takdire şayan bir oyun vardı karşımda. Ben de bu dargınlığımı bir köşeye, uzunca bir süre kullanmamak üzere bıraktım.

  O zamanlar sadece ben değil, çevremde yarış oyunlarından hoşlanmayan bütün arkadaşlarım da, sanki bu konuda söz birliği etmişiz gibi benimle aşağı yukarı aynı zamanda bu önyargı ve hoşnutsuzluklarını bir kenara bırakıp, saatlerini aşırı hızlı, aşırı pahalı ve aşırı güzel araçların kontrolünü sağlamakla meşgulken buldular. Peki ne oldu da biz birdenbire değiştik, nasıl bir oyundu bu? Önceki oyun olan Hot Pursuit 2'nin de tadına bakıp, pek beğenmeyerek bir köşeye bırakmış biri olarak yeni oyundaki mekanlardan tutun da, arabaların tepeden tırnağa modifiye edilebilmelerine, oyun içi şarkılardan, bize kalkış işareti veren kızlara kadar birçok şey beni çok etkilemiş, oyundaki kazandıkça kazanmaca (?) mantığı çok hoşuma gitmişti.

  Oyun çok tutuldu, taklitleri çıktı, taklitlerinin de taklitlerinin çıkmasına izin vermeyen EA Games oyunun ikinci versiyonu olan Need For Speed: Underground 2'yi çıkardı geçtiğimiz aylarda. Nitekim iyi de etti. Yeni oyundaki temel farklılık şehir turu atıp, kafamıza göre sıra şartı olmaksızın istediğimiz yarışa istediğimiz zaman katılabilmemizdi. Tabi oyunun fanatikleriyle birlikte çiçeği burnunda fanatikleri olan ben ve benim gibi oyuncular, oyunu alır almaz birkaç günde bitirdi. Peki bu iki oyun bizi doyurdu mu? Hayır!

  Bu hayır sesi dünya çapında birçok yerden oldukça yüksek bir sesle çıkmış olmalı ki, EA Games şu an Need For Speed serisinin yeni versiyonunu yetiştirmeye çalışıyor. Üzerinde iki yıldır çalışılan oyun az önce öve öve bitiremediğim Underground ile çokça övmediğim bir versiyon olan Hot Pursuit 2 karışımı bir oyun; Most Wanted! Dilerseniz şimdi gelin oyuna derinlemesine bir bakış atalım (derinleme bakış?)

  Dur kaçma!

  Oyunun Hot Pursuit 2 gibi olduğunu belirtmiştim, Hot Pursuit 2'nin nasıl bir oyun olduğuna kısaca değinecek olursam, biz yarış yapan çılgın ve zengin gençleriz. Ama şehirde bu şekilde bir yarış tehlikeli olduğu ve şehir içi hız sınırını genellikle geçtiğimiz için polis amcalar sürekli peşimizde oluyorlar. Ha derseniz ki "polis bunlar, altlarında kaç kuruşluk araba var da bize yetişip engelleyecekler!" o zaman gününüzü görür, ellerinizi ensenizde bağlayıp arabanıza yapıştırılıverirsiniz.

  Oyundaki polislerde de, en az sizinkiler kadar hızlı arabalar vardı. O yüzden yakalanmanız pek anormal ve zor olmuyordu. Need For Speed: Most Wanted'ta da durum değişmeyecek. Siz istediğiniz kadar arabanıza turbo takın, istediğiniz kadar nitro yerleştirin, polisler sizi yakalamaya çalışacaklar ve zaman zaman da başarılı olacaklar. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Need For Speed: Most Wanted İzlenim

  Reklam  Arabanın plakasını aldım!

  Önceki oyunlarda alışık olduğumuz üzere yeni oyunda da lisanslı onlarca araç olacak ve yine hasar modellemeleri olmayacak. Oynanışa olumsuz etki etmesi yüzünden olmaması da daha iyi bence. Yapımcıların söylediklerine göre oyundaki arabaların bir çeşit hiyerarşik sırası olacakmış; süper araba, yapılı araba ve spor araba şeklinde. Tam olarak ne anlatılmak istendiğini oyun elimize ulaşınca anlayabilecek olsak da, bu tarz bir sıralama akıllara, her araba tipiyle ayrı mekanlarda, ayrı yarışların yapılacak olduğu izlenimini veriyor.

  Oyunda yine modifiyenin dibine vuracağız. Zaten Underground 2'de el atmadığımız neredeyse hiçbir aksam kalmamıştı, bu oyunda yine aynı şekilde iyileştirmeler yapacağız. Farklı firmaların farklı modellerde parçaları olması bekleniyor.

  Ne? Bütün plakalarda da NFSMW mu yazıyor?

  Underground ile Underground 2 arasındaki en büyük fark şehir ve yarış tipiydi. Az önce de bahsettiğim gibi Underground 2'de kullanım şekliyle fazlaca benzemese de GTA serisindeki özgürlük kısmen taklit edilmişti. Kafanıza göre istediğiniz sokağa girip, yolda gördüğünüz bir yarışçıya "gel tepişelim" diyerek ikili bir yarışa girebiliyor ya da belirlenmiş yerlerdeki farklı yarışlara katılabiliyordunuz. Modifikasyon ve genel bakım işlemleri de aynı mantıkla gerçekleştiriliyordu.

  Ben oyunun bu şeklinden çok daha fazla hoşlanmıştım. Benim gibi bu yapıdan hoşlananlar, Most Wanted'ın daha da fazla özgürlük sunduğunu okuyunca sevineceklerdir. Tanıtım videosunu izleyenler, yarış halindeki arabaların ufak bir kazasının ortamı nasıl cehenneme çevirdiğine tanık olmuşlardır. Yapılan açıklamalarda, bu tip hafif ama ölümcül kazalarda görüntünün bu şekilde sinematik bir kamera açısıyla oyuncuya aktarılacağı belirtiliyor. Oyunun kaza yapma/yaptırma potansiyelinin yüksek oluşu PlayStation 2'deki Burnout oyunlarındaki kazaları akla getiriyor. Kim bilir, ikisinin de yayıncısı olan EA, PC platformundaki Burnout açığını belki de bu oyunla kapatmayı düşünüyordur.

  Yine kaçırdık!

  Oyun yine eski motoru (RenderWare) kullanmakta. PC ve XBox 360 platformunda pek sorun olacağını sanmıyorum ama oyun bir de PlayStation 2 konsoluna çıkacak. Bu konsol sahiplerinin en büyük sıkıntısı, görüntüde zaman zaman yavaşlamaların olması. Oyunun yapımcıları da en az PS2 sahibi oyuncular kadar dertli. Oyunu ellerinden geldiğince optimize etmeye çalıştıklarını, ama oyunu istedikleri performansla yine de çalıştıramadıklarını belirten yapımcılar, PlayStation 2 konsolunun bu oyunla kapasite olarak sınırında olduklarını söylüyorlar. Bu da demek oluyor ki Most Wanted bu konsolda yine düşük bir performansla oynanacak.

  Bir dahaki sefere görüşeceğiz...

  Önceki iki oyunda yarışlar sürekli geceleri ya da sabaha doğru yapılıyordu, oyunda gün ışığına hasret kalan bizler için Most Wanted imdada yetişiyor. Yeni oyunda genelde gündüzleri yarışlar yapılacak. Bakalım gündüzleri nitroya basıp görüntüyü allak bullak etmek nasıl oluyormuş?+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi