Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords İzlenim

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords İzlenim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  InKusTe
  Usta Üye
  Reklam

  Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords İzlenim

  Reklam  Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords İzlenim

  Forum Alev
  Bu sözlerden birkaç dakika sonra Malak, eski çırağım, yerde cansız yatıyordu. Kılıçlarımı kapayıp, odayı terkettim. Dövüş zorlu olmuştu. Eski benliğimi hala korusam da, Malak çok güçlüydü. Jedi'ların bana yaptıkları, kim olduğumu unutturmuş, beni ışığın yollarında yürümeye mecbur kılmıştı. Ama içimdeki öfke ve nefreti daha fazla bastıramazlardı. Darth Malak'la ilk karşılaşmamızda aslında kim olduğumu öğrenmiş, içimdeki hiddeti salıvermiştim. Malak'ın bana ihanetini asla unutmadım, intikamımı ve ünvanımı geri alıp, tekrar Sith'in Karanlık Lordu olacağıma yemin etmiştim! Şimdi yeminim tamamlandı. Artık Star Forge'un ve Sith'in tek efendisi, yine benim!

  Ve tüm Sith'ler benim adımı haykırıp, "Hail Lord Revan!" çığlıkları tüm galaksiye yayılırken, ben arkama yaslanıp Knights of the Old Republic'in ne kadar mükemmel bir oyun olduğunu düşünüyordum. RPG oyunlarının amacı size orada gerçekten yaşadığınız hissini vermektir. Evet, KotOR bunu fazlasıyla başarıyordu...

  Ve şimdi, maceranın henüz bitmediğini görüyoruz. Knights of the Old Republic II: The Sith Lords çok yakında önce X-Box, sonra da PC'lerimizde yerini almış olacak. Görünen o ki, ilk oyundan bile çok daha sağlam olarak hem de!

  Öncelikle ilk oyunun konusuna, ve o zamandan bu zamana neler değişmiş, onlara bir bakalım. KotOR incelemesini yaparken, oyunun konusu hakkında pek fazla ipucu vermemeye çalışmıştım. Çünkü oyunun konusu gerçekten süprizlerle doluydu ve eğer hikayeyi açık edersem oyunun zevkini kaçırabilirdim. Ama bu KotOR II ön inceleme yazısı olduğu için, artık bir şekilde hikayeyi anlatmam gerektiğini düşünüyorum.

  İlk oyun, bizim bildiğimiz Star Wars hikayesinin, yani Episode I'in 4000 yıl öncesinde geçiyordu. Henüz bitmiş Mandalorian savaşları, Old Republic'i oldukça güç duruma düşürmüştü. Savaş, iki genç Jedi sayesinde kazanılmıştı. Revan, ve Malak... Ama kimse bu iki ismin, Old Republic tarihine hem kahraman, hem de baş belası olarak kazınacağını bilmiyordu. Bu iki genç Jedi, büyük başarılar göstererek Mandalorian ordularını püskürtmeyi başardılar. Dağılan Mandalorian orduları, uzayın derinliklerine kaçtılar. Revan ve Malak da Mandalorian tehdidine tamamen son verme bahanesiyle peşlerine düştüler. Jedi Konseyi buna karşı çıksa da, Revan ve Malak oldukça hırslıydılar ve kimse onlara engel olamadı.

  Uzun süre Revan ve Malak'tan haber alınamayınca, herkes onların öldüğünü düşündü. Ama ikisi de ölmemişti. Beraberlerinde hiç görülmemiş büyüklükte bir orduyla geri döndüler. Republic için işler kötüye gidiyordu, çünkü Mandalore Savaşlarının kahramanları Revan ve çırağı Malak bu yolculuk sırasında Karanlık tarafa geçmişlerdi. Old Republic, 4 yıl boyunca Revan ve ordusuna karşı savaşır. Sonunda, Ustasının yerine göz dikmiş Malak'ın ihaneti sayesinde, Revan öldürülür. Daha doğrusu biz öldürüldü diye biliriz. Oyun boyunca çeşitli Star Map'lerin görüntülerini görmeye başlamamızla kafamızda soru işaretleri de oluşmaya başlar. 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords İzlenim

  Reklam  Bize bu görüntülerin nedeninin Bastila'yla aramızda oluşmuş bağ olduğu söylense de, gerçek tabi ki farklıdır. Malak'la ilk yüzleşmemizde, o bize gerçekte kim olduğumuzu anlattığında tüm taşlar yerine oturur. Artık Malak'ı durdurmanın yanında, ondan alacağımız intikamın da peşinde koşmaya başlarız. Ve oyunun sonunda, Malak'ı, eski çırağımızı öldürdüğümüzde, oyun sırasında yaptığımız seçimlere göre; ya Sith'in Karanlık Lordu ünvanını geri alıyorduk, ya da Old Republic'in kahramanı olarak iyiliğin yollarında yürümeye ve Revan olarak geçmişimizi silmeye çalışıyorduk.

  İkinci oyun, bu olayların 5 yıl sonrasında geçiyor. Durum Old Republic açısından daha önce olduğundan da kötü durumda... Jedi Order dağılmış, kalan son Jedi'lar da, Sith suikastçileri tarafından avlanmakta. Episode 4 sıralarındakine benzer bir durum söz konusu yani. Revan ise ortalardan kaybolmuştur ve kimse nerede olduğunu ve ne yaptığını bilmemektedir. Tabi şimdi burada oyun hakkındaki ilk soru kafamızda şekilleniyor; 2. oyunda ilk oyunu Dark Side mı, Light Side mı bitirdiğimiz kabul edilecek...

  Yapımcılar gerçekten hoş bir çözüm bulmuşlar bu soruna. Oyun sırasında seçeceğiniz dialoglarla ilk oyunun nasıl bittiğini, neler olduğunu siz seçeceksiniz. Yani Revan'ın Old Republic'in kahramanı mı, yoksa Dark Lord of the Sith mi olduğunu bizim dialoglarımız belirleyecek. Tabi bu ne demek? Belki de daha önce hiçbir oyunda olmadığı kadar senaryoya müdahele etmek demek... Çünkü bu sefer hem oynadığınız anı, hemde geçmişte olanları sizin seçimleriniz belirleyecek.

  Peki siz bu senaryo içinde nasıl bir rol oynayacaksınız. Revan ve Malak ile beraber Mandalorian ordularına karşı savaşmış, ama yaşadığı kötü deneyimler sonucu Force'la bağlantısını kesmiş, eski bir Jedi olacağız bu sefer. Tabi Force'la bağlantımız kesilmiş olduğu için, karakterimiz güçlerini kaybetmiş durumda... Tecrübesiz bir karakter yaratmak için klişe bir yöntem belki, fakat eminim ki Obsidian bu klişe durumu senaryoya gayet güzel bir şekilde yedirecektir.

  Obsidian'a değinmişken, ilk oyunu yaptıktan sonra Bioware'in ikinci oyunu Obsidian'a devretmesi başlarda "acaba başarabilecekler mi?" gibi sorular yarattıysa da, Obsidian'daki kişilerin geçmişlerine bir baktığımızda, oyunu Bioware'den bile iyi yapacaklarını düşünmeye başladım şahsen. Çünkü oyunun yapımında emeği geçenler, eski Black Isle çalışanları... Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape: Torment, Fallout gibi her biri bilgisayar RPG tarihinin temel taşı olan oyunları yapan kişiler. Eh, KotOR II'den beklentilerimizin bu kadar yüksek olması boşuna değil yani.

  Karakterimiz Force'la bağlantısını kesmiş, eski bir Jedi demiştik. Oyun boyunca yapacaklarımız, NPC'lere ve olaylara davranışımız bizim Güç'ün hangi tarafına geçeceğimizi belirleyecek. İlk oyunda, Dark Side biraz ezik bir şekilde yer alıyordu. Ancak oyunun sonlarına doğru Dark Side'ın gerçekten de ne kadar karanlık olduğunu farkedebiliyordunuz. Onun dışında kaçakçılara parasını kaptırmak üzere olan adamı kurtarıp, zorla parasını almak gibi basit serseriliklerden ibaretti Dark Side... (Korriban'daki Sith Academy'sinden sonra Dark Side'ın gerçek yüzü ortaya çıkıyordu tabi)

  Güç'ün her iki yanı için, seçebileceğimiz üçer tane sınıf var. Güç'ün aydınlık tarafında yer almayı seçip Jedi öğretilerini takip edenler Jedi Master, Jedi Watcman, Jedi Weaponmaster; Güç'ün karanlık yanını, öfkeyi ve nefreti kucaklayanlar da Sith Lord, Sith Marauder, Sith Assassin sınıflarından birini seçecek. 3. 3
  InKusTe
  Usta Üye
  Jedi Master, tahmin edebileceğiniz gibi daha çok Force güçleri üzerine yoğunlaşıyor. Işınkılıcına pek gerek kalmadan Force'la göreceğiz yani işlerimizi. Usta Yoda'yı düşünecek olursak, bu sınıfın yapabileceklerini daha iyi kavrayabiliriz sanırım. Jedi Watchman de ise, hem Force, hem ışınkılıcı kullanımında ustalaşmış karakterler olacak. KotOR'u oynayanlar force+ışınkılıcı kombolarının ne kadar etkili olduğunu bilirler zaten. O yüzden en ideal Jedi sınıfı olmaya aday... Jedi Weaponmaster'sa, adından anlaşılabileceği gibi, ışınkılıcı kullanımında ustalaşmış, savaşçı yönü diğerlerinden daha baskın olan sınıf.

  Dark Side'da ise, Sith Lord olduğunuzda, aklınıza ilk getireceğiniz kişi Darth Sidius, yani İmparator Palpatine oluyor tabi ki... Return of the Jedi'da, Palpatine'in sadece Force kullanarak yaptıklarını filmi izleyen herkes hatırlar heralde. Dark Side'daki güçlerin "yıkıcı" olduğunu da düşünürsek, bir Sith Lord'un önünde durabilecek çok az kişi olabileceğini tahmin etmek pek zor olmasa gerek. Sith Marauder, dövüş konusunda ustalaşmış, acımasız, öfke ve nefret dolu bir karakter yaratmak isteyenlerin seçimi olacak. Işınkılıcını kullanmada en usta olan ve en amansızca dövüşen bu sınıf, benim şimdiden gönlümü çaldı açıkçası. Eh, Darth Maul'un nasıl dövüştüğünü hepiniz hatırlarsınız heralde... (Duel of the Fates mırıldanasım geldi..:))

  Son Sith sınıfımız ise, Sith Assassin. Expanded Universe (Genişletilmiş Evrenler)'i takip edenler, Mara Jade'i (sonradan Skywalker oldu tabi bir de..) bilirler. İşte Mara Jade Sith Assassin tanımına mükemmel uyan bir karakter. Bir nevi Star Wars'un thief sınıfı sayılabilecek bu karakter, daha çok hileli dövüş ve işini gizli ve sessizce halletme konusunda daha uzman olacak.

  Tabi bir Sith Lord (ya da Jedi Master) ağırlıklı olarak Force kullanacaksa, Force güçlerinin de elden geçmesi gerekir. KotOR'daki Force güçlerine yenilerinin katıldığını görüyoruz bu oyunda... Mesela yeni eklenen Force Crush gücünün güçlü bir Sith Lord'unun elinde katliam yaratacağına şüphe yok. Geçen oyunda Bastila'nın Unique ability'si olan Battle Meditation'ı ise, artık biz de seçebiliyoruz. Force Scream, Force Fury gibi Dark Side ağırlıklı Force'ların yanında, Force Sight gibi Universal; yani Güç'ün her iki tarafının da rahatlıkla kullanabildiği güçler de yeni eklenenler arasında...

  Yenilikler devam ediyor. İlk oyunda, yanınıza katılan NPC'lerin cansız poligon yığınlarından çok, canlı ve gerçekten derin bir geçmiş ve kişiliğe sahipmiş gibi ayrıntılı yaratılmış olduklarını hatırlarsınız. Obsidian, NPC'leri daha da geliştirmeyi başarmış. Grubumuz yine ana karakterimiz dahil 3 kişiden oluşacak. Yanımıza katılacak olan karakterlerin yine ilk oyundaki gibi bir geçmişleri, amaçları olacak. Ve Obsidian'ın dediğine göre, bu sefer bu karakterlerin geçmişleri, amaçları, hikayeleri oyunun konusuna çok daha doğrudan etki edecekmiş. Mesela ilk oyunda, karanlık tarafa geçtiğinizde, grupta çıkan tartışmalar sonucu bazı karakterleri öldürmeniz gerekiyordu (Zaalbar, Jolee Bindu, Juhani). İkinci oyunda da, benzer şekilde seçim yapmanız gerektiğinde, size çok bağlı olan grup üyeleri yanınızda kalırken, diğerlerini öldürmeniz gerekebilecek. 4. 4
  InKusTe
  Usta Üye
  Bu karakterlerden birçoğunun senaryoya doğrudan etki ettiğini de hesaba kattığımız zaman, KotOR II'nin NPC konusunda neredeyse devrim yaratacağını kestirmek güç değil. Oyunda grubunuza katılacak NPC'lerin arasında; Mira adlı bir Bounty Hunter, Atton Rand adlı bir kaçakçı (Han Solo mu dedi biri?), Kreia adlı bir Jedi ve eski oyundaki droidlerimiz T3-M4 ve HK-47 var. Tabi ki bunlar sadece şimdilik açıklanmış olan karakterler. Çok daha fazlasının olacağına şüphe yok. Ayrıca yapımcıların söylediğine göre, eski oyundaki birçok karakterle de yollarımız kesişecekmiş. Eh, droidlerin ve Ebon Hawk'ın da bu oyunda bizle birlikte olduğunu düşününce, başka tanıdık yüzler görmeninde hoş olacağına inanıyorum.

  Yanınıza katılan NPC'lerin artık unique ability denilen, hoş özellikleri de var. Mesela; Rand, hala ayakta kalmış bir parti elemanı daha olduğu taktirde kesinlikle bayıltılamıyor. Kreia, grup üyelerine fazladan experience sağlayıp, aynı zamanda kendi üzerine uygulanmış tüm Force güçlerini diğer grup üyelerine de otomatik olarak uyguluyor...

  KotOR'da, Bastila ile Revan arasında bir bağ oluştuğunu oyunu oynayanlar bilirler. Bu sefer de benzer bir telepatik bağ Kreia ile karakterimiz arasında olacak. Kreia karakterimize Force ile olan bağlantısını tekrar kurmada yardım edecek böylece. Hatta gerekirse kendini bile feda edecek kadar bağlı karakterimize. Kreia sayesinde Force öğretilerini tekrar hatırlayıp, yeni Force güçleri ve yetenekleri öğreneceğiz. Sanırım bundan, Kreia'nın oyundaki rolünün oldukça büyük olacağını çıkarabiliriz.

  Bir diğer ilginç karakter ise oyundaki baş düşmanımız Darth Sion. Vucudundaki her bir kemik tamamen sökülüp tekrar monte edilmiş, çektiği inanılmaz acılara ve harap olmuş vucudunun bir arada durmasına sadece Güç'teki iradesiyle dayanabilen bu karakter, sadece öfkesi ve karanlık taraftaki inanılmaz gücü sayesinde hayatta kalabiliyor. Deforme olmuş vucuduna rağmen, oldukça dişli bir rakip olacağı su götürmez bir gerçek. Tabi Sion'un kendine yaptığı bu "psikopatça" deneyler, onun acıya inanılmaz dayanıklı olmasını da sağlamış. Herhangi bir canlının, hatta bir Jedi ya da Sith'in bile dayanamayacağı acılara rahatlıkla katlanabiliyor böylece. Sion, Jedi Order'ı yoketmek için gönderilmiş bir grup Sith Assassin'in de liderliğini yapıyor aynı zamanda.

  İlk oyunun basit ve kullanışlı arabirimi, bazı düzenlemeler hariç aynen korunuyor ve daha hızlı bir kullanım sağlıyor. Mesela, artık tek tuşla iki ayrı slota yerleştirdiğimiz silahlar arasında geçiş yapabileceğiz. Yani elinizde ışın kılıcı varken, uzaktaki bir düşmana saldırmak için envanter ekranına geçip silah değiştirmek zorunda kalmayacağız. Aynı zamanda envanter ekranında da düzenlemelere gidilecek ve daha derli toplu bir envanter ekranıyla karşılaşacağız. Eski oyunda envanterimizdeki eşyaların sayısı arttıkça, aradığımız şeyi bulmamız zorlaşıyordu. Umarım buna da bir çözüm getirilir, çünkü bazen gerçekten sinir bozabiliyordu bu sorun.

  Şu anda oyunda yer aldığı kesinleşmiş 5 adet gezegen var. Bunlardan 2'si önceki oyunda zaten bulunurken, birinin sadece adını duymuştuk. Kalan 2 gezegen ise oyunda daha önce adını bile duymadığımız gezegenler. Korriban, bizlere Sith Academy'siyle ve Valley of the Dark Lords ile ev sahipliği yapmıştı. Ki bence oyunun en keyifli bölümlerinden biriydi bu gezegen. İkinci oyunla birlikte, Korriban'a, hatta yayınlanan resimlere şöyle bir bakacak olursak Valley of the Dark Lords ve Sith Academy'sine de geri dönüyoruz.

 5. 5
  InKusTe
  Usta Üye
  Dantooine'i ise, en son Darth Malak'ın saldırısının ardından ölü bir gezegen olarak bırakmıştık. Dantooine de bir zamanlar kurtarıcı olarak sayılan Jedi'lar, Malak'ın saldırısı yüzünden gözden düştüler. Bu gezegende hala Darth Malak'ın saldırılarının sonuçlarını görmek mümkün. Çökmüş ve zor koşulların olduğu bu gezegende, pek de hoş karşılanmayacağız gibi geliyor bana.

  Telos'u, ancak Carth Onasi'nin anlattığı kadar biliyorduk ilk oyunda. Saul Karath'ın saldırısıyla düşmüş gezegen, kendini toparlamaya çalışıyordu en son. Kimbilir, belki de Telos'a indiğimizde Carth'ı ve belki de oğlu Dustil'i görme imkanımız da olur. Peragus II, bir madencilik kolonisi olarak yer alacak oyunda. Dxun ve Onderon ise "kardeş" iki gezegen. Aslında bir bakıma "yapışık kardeş" de diyebiliriz, zira atmosferleri dahi ortak... Star Wars fanlarının iyi bileceği gibi, Dxun gezegeni, birçok karanlık lordun doğumuna neden olan yerdir aynı zamanda. Exar Kun, Darth Bane gibi Sith Lord'larının kendilerini burada sonsuza kadar değiştirecek şeyler bulmuş olması, bu gezegen hakkında daha da heyecanlanmamıza neden oluyor.

  Oyunun ekran görüntülerine baktığınızda, ilkinden pek de farklı olmadıkları mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Birçok kişi bunu eleştirse de, ben yerinde ve doğru bir karar olduğuna inanıyorum. RPG oyunlarında 3D grafiklerden nefret eden (bkz. Neverwinter Nights) ben, oyunun grafiklerine ve arabirimine, oynanışına hayran kalmıştım. Neverwinter Nights'taki gibi kaba, itici ve soğuk olmasının yanında oynanışı pek de rahat olmayan grafik motorundan sonra; KotOR'un grafik motoru beni kendine aşık etmişti desem, yanılmış olmam heralde. Gayet detaylı, temiz ve göz alıcı bu grafikler için yapımcılarda benimle aynı fikirde heralde ki, grafikler biraz rötuşlanarak ikinci oyunda da yerini alıyor o yüzden. Artık mekanlar, karakterler çok daha detaylı kaplamalara sahip olacaklar. Ki ilk oyundaki detay seviyesi düşünüldüğünde, oyunu oynarken nutkumuz sık sık tutulacak anlaşılan.

  Bir de karakter animasyonlarındaki gelişmeler var ki, izlediğimiz trailerlarda gördüğümüz kadarıyla ağzımızı bir karış açık bırakacak derecede çeşitli ve akıcı animasyonlara sahip oyun. Kılıç kullanmadaki tekniğimizi geliştirdikçe, bunun animasyonlara da doğrudan etki edeceğini, saldırı ve savunma stillerimizin daha estetik ve etkili olacağını da duyunca, KotOR II'nin bir kez daha yılın RPG oyunu ödülü alacağına dair şüphe kalmıyor açıkçası kafamızda.. (Ha, Baldur's Gate 3 çıkarsa, orasını bilemem tabi :)) Grafik motorunun pek fazla değişmemiş olması, eski oyunu sistemlerinde rahatça çalıştırabilen oyuncular içinde iyi haber tabi ki. Her yeni oyun çıktığındaki gibi sistem upgrade'iyle uğraşmayacağız en azından...

  Tatooine, Manaan ve Taris'teki Swoop Bike yarışlarını; Pazaak oynamayı sevenler de çok sevdikleri mini oyunlardan mahrum kalmayacaklar elbette. Oyun içerisine eski ve yeni birçok mini oyun ekleniyor yine. Tabi bu oyunları oynamak gibi bir zorunluluğunuz yok, ama ilk oyunda oldukça keyifli vakit geçirebiliyordunuz sırf bu mini oyunları oynayarak bile.

  X-Box için Aralık ayında, PC için ise Şubatta geliyor Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. İsmindeki Sith Lords kısmı, birden fazla Sith Lord olamayacağı için oldukça dikkat çeken oyunun senaryosunun altındaki gerçeği, ancak oyun çıktığında öğrenebileceğiz sanırım. Tabi aslında Obsidian stüdyolarına gidip, "Senaryoyu bana vereceksiniz! Okumam lazım!" diye Mind Trick numarası çekmek de bir alternatif, fakat açıkçası, oyunun süprizlerini bozmak istemediğim için (tabi bir de Obsidian'dakilerin her birinin aslında çok güçlü birer Jedi Master olma ihtimali de benim gözümü korkutmuyor değil) henüz kalkışmıyorum böyle birşeye.

+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi