Lenovo ThinkVision L2440x Monitör incelemesi

+ Yorum Gönder
Tanıtım ve İzlenim Ve Donanım İnceleme Bölümünden Lenovo ThinkVision L2440x Monitör incelemesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sinemacrazy
  Usta Üye
  Reklam

  Lenovo ThinkVision L2440x Monitör incelemesi

  Reklam  Lenovo ThinkVision L2440x Monitör incelemesi

  Forum Alev


  Lenovo’nun test merkezimize konuk olan ThinkVision L2440x model LCD monitörü, şimdiye kadar incelediğimiz son kullanıcıya sunulan ilk LED (Light Emitting Diode) arka aydınlatma teknolojisine sahip monitör. 24 İnç ekranlar, özellikle canlı renkleri ve derinlik hissi yaratan siyahları ile film ve oyunlar için ideal performans vaat ediyorlar.

  Lenovo’nun bu modeli ise pivot ayarı, yükseklik ve döndürme ayarları ile ergonomiyi de ön plana çıkartan bir ürün. ThinkVision L2440x’in bağlantılarına baktığımızda ise daha ekran kartlarında bile yeni yeni görmeye başladığımız DisplayPort yuvası gözümüze çarpıyor. Bunun yanında VGA ve DVI yuvası da bağlantı seçenekleri arasında. Sol tarafa konulan bu bağlantılar sayesinde, kablolarınızı bağlamakta pek sorun yaşamayacaksınız. Panelin sağ tarafında ise USB portları bulunuyor. Tabii ki cihaz USB’den görüntü almıyor, buradaki USB portları USB çoklayıcı özelliği görüyorlar. Monitör standının alt kısmında ise kabloları bir arada tutmak için bir aparat bulunuyor. Bu aparatın yardımı ile güç ve video bağlantı kablolarını bir araya toplayarak, derli toplu bir görünüm sağlayabilirsiniz. Yine monitörün kolay taşınabilmesi için arka kısımda bir tutacağa da yer verilmiş. Görüntü ayarlarını yapacağımız tuş takımı, monitörün sağ alt kısmına konumlandırılmış ve dört düğmeden oluşuyor. Parlaklık ve kontrast ayarlarının yanında renk ayarını da bu tuşlar sayesinde doğrudan yapmak mümkün. Burada kırmızı, mavi, nötr ve SRGB olmak üzere dört adet renk seçeneğiniz var. Alternatif olarak kırmızı, mavi ve yeşil rengin tonlarını da istekleriniz doğrultusunda değiştirebiliyorsunuz. Yine ekran ayarlarını yapmanızı sağlayan OSD menüsünün ekranda kalma süresi ve konumu gibi ayarları da yapabiliyorsunuz. Ürünün üzerindeki tek ışık, açma düğmesinin yeşil ışığı olduğu için, karanlık ortamlarda OSD düğmeleri arasında parmaklarınız düğümlenebilir.

  Lenovo ThinkVision L2440x diğer çoğu LCD ekranın aksine, soğuk katot florsan tüpü temelli arka aydınlatma kullanmıyor. Yani burada bir fark var: eski LCD ekranlarda bu aydınlatma yukarıdan aşağıya tüm ekranı kapladığı için ekranın yaydığı ışık ayarlanamıyordu. Fakat yeni LED teknolojili modellerde aydınlatma tüpleri bireysel olduğu için, her biri ayrı ayrı kapatılarak monitörden dışarıya verilen ışık daha iyi ayarlanabiliyor. Bu teknoloji LED ekranların daha iyi enerji tasarrufu yapmasının yanında daha keskin ve doğru renk üretimi, daha ince panel yapısı ve daha yüksek parlaklık seviyesine sahip olmalarını mümkün kılıyor. Fakat yaptığımız testlerde, biz gözle görülür bir fark göremedik; farkı test cihazları fark etti. Söz konusu eski arka aydınlatma teknolojisini kullanan L2440p testimizden 87 puan alırken, yeni L2440x sadece bir puan farkla 88 puan aldı. Enerji tasarrufundan bahsetmişken, Lenovo’ya göre ekranın çalışmak için tükettiği güç 29 Watt. Lenovo ThinkVision L2440x testlerimizde maksimum 286cd/m2 parlaklık değerlerine ulaştı. Bu değer her ne kadar firmanın kendi ürünü L2440p'nin 268cd/m2’lik skorundan yüksek olsa da, eski aydınlatma teknolojisini kullanan diğer rakiplerinin gerisindeydi. Test esnasında dikkatimizi çeken bir başka nokta ise LED ve katot aydınlatmalı monitörün parlaklıklarını sıfıra indirip test ederken, LED aydınlatmalı ThinkVision L2440x’in gözümüzü çok daha az yorması oldu. Bu durum kişiden kişiye değişebilir; fakat belirtmekte fayda olduğunu düşündük. Yaptığımız World of Warcraft testinde oyunun mükemmel, keskin ve canlı renklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tek sorun çok köşeli modellerin köşelerinin eski LCD’lere göre yeteri kadar belirgin olmamasıydı.


  Fiyatına baktığımızda, ThinkVision L2440x şimdiye kadar incelediğimiz monitörler arasında en pahalı monitör unvanına kavuşuyor. Daha önce de burada incelediğimiz ve bu üründen çok daha ucuza satılan Full HD monitörler piyasada mevcut. Üstelik performans ve boyut konusunda da ThinkVision L2440x’ten aşağı kalır yanları yok. Sonuç olarak LED teknolojisi her ne kadar geleceğin teknolojisi olsa da şu an gerek fiyatı, gerek sorunları ile henüz satın almak için erken bir teknoloji olduğunu düşünüyoruz. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Lenovo ThinkVision L2440x Monitör incelemesi

  Reklam  LCD size and type 24.0-inch (610 mm) LCD
  Viewable image size 24.0-inch / 610 mm
  Maximum viewable area 518.4 x 324.0 mm
  Native Resolution 1920 x 1200
  Video input VGA Analog, DVI-D Digital, DisplayPort
  Contrast ratio (typical) 1000 : 1
  Brightness (typical) 300 cd/m2
  Colors > 16.7 million
  Viewing angle (typical) Horizontal: 170 degrees (at 10:1 contrast ratio)
  Vertical: 160 degrees (at 10:1 contrast ratio)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi