Miyom Riskine Karşı Egzersiz

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Miyom Riskine Karşı Egzersiz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye
  Reklam

  Miyom Riskine Karşı Egzersiz

  Reklam  Miyom Riskine Karşı Egzersiz

  Forum Alev
  Bayanlar bu uyarıya kulak verin! Spora daha fazla vakit ayırmak, bir sonraki jinekolojik muayenenizde daha az sorun anlamına gelebilir.

  * Günde bir saat egzersiz yaparsanız (Buna yürüyüşde dahil) rahminizde miyom oluşma riskini; haftada iki saatten az fiziksel aktivitede bulunan kadınlara oranla yüzde 40 düşürürsünüz.

  * Miyomların, menopoza girmemiş kadınların yüzde 25'i için sorun yarattığı düşünülürse, bu gözardı edilemeyecek bir durum. (Geri kalan yüzde 75'lik kısımda da bu tümörlerden oluşabiliyor fakat sorun yaratmıyor.)

  * Miyomlar, rahim duvarında aşırı doku gelişimiyle oluşan iyi huylu tümörlerdir. Kansere dönüşmeseler de sorun yaratırlar. Belirtileri arasında, sancı ve aşırı regl kanamaları yer alır.

  * Rahimdeki miyomlara yol açan risk faktörlerini kontrol edemezsiniz. Ancak her gün fiziksel aktivitede bulunmak riskinizi düşürür. Ama bunların hiçbiri size, rutin jinekolojik muayenelerden vazgeçme hakkı tanımaz.

  * Ayrıca yoğun regl dönemleri geçiriyor, bu dönemde karnınızda baskı ve doluluk hissediyor, anormal kramplarla karşılaşıyor ve daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorsanız; bir an önce doktora gitmeniz şarttır.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Miyom Riskine Karşı Egzersiz

  Reklam  Miyom Nedir ?

  Myom rahimin kendisinin veya damarlarının düz kaslarından veya içindeki bağdokusundan, gelişen, doğurganlık çağındaki kadınların yaklaşık 2/5’inde görülen iyi huylu bir tümördür. Ençok 40 ve 50’li yaş gruplarındaki kadınlarda izlenmektedir. Çocuk istemi olan kadınlarda myom bulunması daha özel ve dikkatli takibi gerektiren bir durumdur.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi