Dogum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Dogum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Dogum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi

  Reklam  Dogum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi

  Forum Alev
  Çesitli nedenlerle çocuk sahibi olmayi erteleyen yeni evli çiftçilerin seçtikleri dogum kontrol yöntemlerine dikkat etmeleri, aksi takdirde çocuksuz kalabilecekleri vurgulandi.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tip Fakültesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olmak isteseler de bir doktor kontrolünden geçip kadin ve erkegin hormonlarinin düzenli çalisip çalismadigindan emin olmalari gerektigini belirtti.

  Çocuk sahibi olmanin ertelendigi sürece yilda bir kez rutin kontrollerin yapilmasina özen gösterilmesini öneren Prof. Dr. Evrüke, söyle dedi:
  “Bu kontrollerde rahimde herhangi bir anormal durum olup olmadigi, üremeye iliskin sorunlarin varligi, erkekte ise sperm üretiminin durumu ortaya konulur. Eger bir sorun varsa erken tedbir alinir. Hangi dogum kontrol yöntemi uygulanacaksa bu konuda doktor tavsiyesi de alinarak, ilerde olusabilecek sorunlarin önüne geçilebilir.”


  Çiftlerin çocuk sahibi olmayi ertelemeleri durumunda uygulayacaklari dogum kontrol yönteminin mutlaka doktor tarafindan belirlenmesi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Evrüke, sunlari söyledi:
  “Öncelikle yeni evli çiftlerde kadinlara RIA’yi (rahim içi araç) kesinlikle önermiyoruz. Çünkü hiç dogum yapmamis kadinlarda bu araç, rahim içi duvarda enfeksiyon olusturarak zedelenmeye yol açiyor. Bu da ileride hamile kalma olasiligini büyük ölçüde düsürüyor.”

  AVRUPA’DA MINI RIA KULLANIMI

  Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Avrupa ülkelerinde satisa sunulan, ancak Türkiye’de henüz bulunmayan ve adina (mini RIA) denilen rahim içi aracin yeni evli çiftler tarafindan kullanildigini belirterek, sunlari kaydetti:
  “Bu araç Türkiye’de de satisa sunulan normal RIA’dan oldukça farkli. Rahim duvarinda herhangi bir hasara yol açmiyor ancak, bu araç en fazla 6 ay kullanilabiliyor. Fiyati da 400 ile 500 YTL arasinda degisiyor. Biz çiftlere mini RIA’dan da önce dogum kontrol hapini öneriyoruz. Çünkü yeni evliler için en iyi korunma yönteminin hap oldugu herkesçe kabul görüyor. Diger korunma yöntemleri gibi haplarin da yüzde 98 dolayinda koruyuculugu var. Bu haplarin yan etkileri konusunda da halk arasinda yanlis inanislar bulunuyor. Haplar, doktor tavsiyesiyle kullanildigi sürece hiçbir yan etkisi yok.

  Ilk dogumdan sonra ise RIA rahatlikla kullanilabilir. Ancak bu araç da 5 yil süreyle kullanildiktan sonra birkaç ayligina çikartilip rahim dinlendirilmeli ve ardindan tekrar yenisi takilmali. Bazi doktorlar 10 yil kullanimi tavsiye etse de biz üniversite hastanemize basvuran hastalara 5 yilin geçirilmemesini tavsiye ediyoruz.”

  Prof. Dr. Evrüke, doktor kontrolünde oldugu sürece çiftlerin çocuk sahibi olmayi diledikleri kadar erteleyebileceklerini, bu sayede karar verdiklerinde çocuk sahibi olamama gibi herhangi bir sürpriz ile karsilasmayacaklarini söyledi.
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Dogum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi

  Reklam  aslında bu konu uzun zaman dır tartışılan bir konuydu kimine göre doğum kontrol hapı için kısırlık yapıyor denilsde aksini idda edenlerde olmuştur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi