Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  sagocu_kız
  Bayan Üye
  Reklam

  Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler

  Reklam  Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler

  Forum Alev
  Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler

  Regl öncesi ve regl sırasında yaşanan sıkıntıları psikolojik faktörler de etkiliyor. Regl olduğunu ailesinden saklamayan ve bunu konuşabilen genç kızlar ileride daha mutlu ve sağlıklı genç kadınlar oluyor

  regl-doneminde-kadinlari-etkileyen-baslica-faktorler.jpg

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Serpil Özen, regl döneminde kadınları etkileyen başlıca faktörler hakkında merak edilen soruları yanıtladı...

  Kadınlar her ay regl dönemi ile birlikte kan kaybetmenin vücutlarına zarar verebileceğini düşünüyor. Regl döneminde kan kaybı kadınları nasıl etkiliyor?
  Her ay yaşadığımız kan kaybı bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kan yapıcı organlarımızı sürekli uyararak aktif tutar. Bu da kadınları, erkeklerle kıyaslandığında, ani kan kayıplarına karşı daha dirençli kılar. Tüm bunlar doğurganlığı ve insan soyunun devamlılığını sağlamak içindir. Bu özelliğe sahip olmak her kadını mutlu etmelidir. Zaten bu dönemde kadınlarda mutluluk hormonu da artıyor. Doğurganlık yetisi, kadınları güçlü ve pozitif kılıyor. Regl döngüsü hem fiziksel, hem de ruhsal olarak kadınların kendilerini yenilemesini sağlıyor.

  Türkiye'de, regl döneminin 'kirlenme' ile eş tutulması gibi yaygın bir inanış var. Sizce bu ifade günümüzde değişti mi?
  Bu yönde ciddi bir değişimin olduğunu söyleyebiliriz. Bu alanda yapılan güncel bir araştırmanın sonuçlarından bahsederek bu soruyu yanıtlamak isterim. Orkid tarafından yapılan 'Özel Günler Araştırması'nın sonuçları; genç kadın ve kızların, regl dönemine ait eski düşünce kalıplarını kırdığını ortaya koyuyor.

  GECİKİNCE ENDİŞELENİYORLAR


  Artık regl dönemi, doğal bir süreç olarak kabul ediliyor mu?
  Bu dönemin büyümenin ve sağlıklı olmanın bir göstergesi olduğu düşünülüyor. Hatta kızlar, ilkokuldan itibaren regl döneminin öncü belirtileri olan meme gelişimi ve tüylenmedeki artış gibi değişikliklerin, arkadaşlarına göre gecikmesinden endişelenebiliyorlar. Artık birçok anne de bu konuda daha bilinçli. Kızları ile daha rahat konuşabiliyorlar. Regl dönemini kızlarının gelişiminin bir parçası olarak görüyor ve herhangi bir sıkıntı hissettiklerinde bizzat kendileri çocuklarını doktora götürüyorlar. Günümüzde kadınlar regl olmanın, vücutlarının ve hormonlarının sağlık göstergesi olduğunu biliyor. Üstelik özel günlerde güzelleştiklerine inanıyorlar.

  Regl döneminde genç kızlar, annelerinden ya da çevredeki diğer kadınların davranışlarından etkileniyor mu?
  Genç kızlar kadınlığa geçişin göstergesi olan regl dönemlerinin başlangıcında; anne ve yakın çevrelerinden, okuldaki kız arkadaşlarının bu döneme bakışından kolayca etkilenerek bir davranış kalıbı oluşturuyorlar. Buradaki kritik nokta, doğru bilgilendirme... Kapalı toplumlarda yaşayan, bu doğal gelişimin bir parçası olan regl dönemini 'kötü, pis, kirlenme' olarak öğrenen genç kızlar; hem regl dönemlerini, hem de evlilikteki cinsel yaşamlarını çeşitli sorunlar ve korkularla boğuşarak geçiriyor.

  AKTİVİTELER ERTELENMİYOR


  Bu dönemde bazı kadınların 'gerginim, mutsuzum' gibi yakınmaları oluyor. Bu yakınmalar hormonlarla mı, yoksa kadınların bu döneme yüklediği anlamlarla mı ilişkili?
  Bu tip yakınmalar her kadında görülmez. Bu şikâyetleri daha çok 'Regl Öncesi Sendrom' dediğimiz durumu olan genç kadınlarda görüyoruz. Bu tür şikayeti olan kadınlarda, yumurtlamayla birlikte beyinde serotonin ve endorfin üretiminde aksamalar olur. Sonucunda da kişi kendini mutsuz, gergin ve ağrılı hisseder. Sağlıklı kadınlar, bu dönemlerini çok rahat ve mutlu bir şekilde geçirebiliyor. Aileden gelen yasaklar, utanma duygusu, hareket özgürlüğünün azalması ise kişinin kendini eve kapatıp, mutsuz hissetmesine yol açabiliyor. Ama artık kadınlarımız özel günlerini 'kötü' olarak algılamıyor ve eskiden ertelemek zorunda kaldıkları günlük aktivitelerini rahatça gerçekleştiriyorlar.

  Regl dönemi hep olumsuzluklar getirmiyor, değil mi?
  Tabii ki hayır. Örneğin özel günlerde kadınların metabolizması çok daha hızlı çalışıyor, bu dönemde vücut toksinlerin bir bölümünü dışarı attığı için kilo vermek daha kolay oluyor. Ayrıca bu dönemde artan östrojen hormonu, cildin daha parlak olmasını sağlar.

  ANNELER KIZLARINA REGLİN AYIP OLMADIĞINI ANLATMALI
  Regl döneminde kadınlar eşlerinden, erkek arkadaşlarından özel bir destek bekliyor mu?
  Regl döneminde kadınların; arkadaşlarından, erkek arkadaşlarından, eşlerinden ilgi ve beğeni beklediği çok doğru bir saptamadır. Bir kadının tüm yaşamı boyunca 400-450 kez regl kanaması geçirdiğini, her ay vücudunun ve hormonlarının yeniden devamlı bir yenilenme ve yapılanma içinde olduğunu biliyoruz. Her ay yaşanan bu yenilenme kadınlarda ilgi ihtiyacı doğurabiliyor.

  Ailelerin regl dönemine bakışında nasıl bir değişiklik var? Bu yaklaşım genç kızları nasıl etkiliyor?
  Özel günlere yüklenen anlam; genç kızın içinde yaşadığı aile ve çevrede bu dönemin nasıl algılandığına bağlı olarak değişebilir. Ailede bu durum, 'kötü ve pis' bir şey, utanılıp, saklanılacak bir durum olarak kabul görüyorsa; genç kız ilk regl kanamasında ağlıyor, kendini kötü hissediyor. Aksine regl döneminin başlaması; 'çok özel bir an, kadınlığa atılan yeni bir adım, sağlıklı büyümenin ve doğurganlığın bir göstergesi' olarak diye anlatılması, kızların bu dönemi daha rahat yaşamalarını sağlıyor.

  Ebeveynlere tavsiyeleriniz nelerdir?
  Genç kızlığa adım atıldığı regl döneminde, özellikle annelerin rolü çok önemli. Her şeyden önce, anneler kızları ile konuşabilmeli. Kızlarına bunun utanılacak bir dönem olmadığını anlatabilmeliler. Çocuklar doğru bilgileri en yakınlarından alırlarsa; vücutlarında olan değişikliklerden utanmazlar, sağlıklı bir ruhsal ve cinsel gelişim yaşayıp, vücutları ve cinsel kimlikleri ile barışık olurlar. Annelere Tavsiye: Kızınıza, genç kızlıktan gurur duymayı öğretin!

  TÜRKİYE'DE PEDİ ANNEDEN İSTİYORUZ


  Regl sorunlarınızı arkadaşlarınızla rahatça konuşabilir misiniz?
  - Türkiye: Yüzde 79 evet
  - Polonya: Yüzde 80 evet
  - Rusya: Yüzde 79 evet
  - Mısır: Yüzde 28 evet

  Hijyenik pedi rahatlıkla ilk kimden istersiniz?
  - Türkiye: Anne
  - Polonya: Herkes
  - Rusya: Arkadaşlar - Mısır: Kız kardeş/abla

  Regl olduğunuzu ilk kime söylerdiniz?
  - Türkiye: Yüzde 24 erkek arkadaş/eş, yüzde 67 aile/arkadaş, yüzde 8 kimseye söylemem. Araştırmadaki diğer ülkelere göre Türkiye'deki kadınlar bu dönemde en duyarlı ve en talepkâr olanlar: Kendisine hoşgörülü, ilgi ve şefkatli davranılmasını bekliyorlar.

  ARTIK KADINLARIN ÇOĞU BU ÖZEL GÜNLERİ RAHATÇA KONUŞABİLİYOR


  Orkid tarafından Türkiye, Polonya, Rusya ve Mısır'daki kadınlar arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; özel günler artık Türk kadınları tarafından daha pozitif algılanıyor. Türkiye'de 12-25 yaş aralığındaki genç kızlar ve kadınlar arasında yapılan araştırma sonuçlarına göre;

  Türkiye'de kadınların yüzde 77'si regl konusunda çevresiyle açıkça konuşabiliyor.

  Kadınların yüzde 92'si bu dönemi içine kapanarak yaşamak yerine, regl olduklarını ailelerine, eşlerine, arkadaşlarına söylüyor ve yakınlarından biraz ilgi ve anlayış görmeyi açıkça talep edebiliyorlar.

  Türkiye'de kadınların yüzde 63'ü bu dönemde oturup dinlenmek yerine; hayatlarını her zamanki gibi sürdürmeyi, aktif yaşamaya devam etmeyi ve kadın olmanın tadını her zaman çıkarmayı tercih edi
  yor. 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Regl Döneminde Kadınları Etkileyen Başlıca Faktörler

  Reklam  Diğer Konularımız

  Bir Öğretim Metodunun Seçimini Etkileyen Faktörler
  Türkiye'de Turistlik Yerler ve Turizmi Etkileyen Faktörler
  çocuklarda öğrenim güçlüğünü etkileyen faktörler..
  Google Pagerank'i Olumlu Etkileyen Faktörler-Checklist
  Maximum hızı etkileyen faktörler+ Yorum Gönder
adetliyken kan verilirmi,  adetliyken kan aldırılır mı,  adetliyken kan verilir mi,  regl döneminde kan verilirmi,  regl iken kan verilirmi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi