Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?(bayanlarda)

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?(bayanlarda) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?(bayanlarda)

  Reklam  Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?(bayanlarda)

  Forum Alev
  Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?

  Bayanlarda ;  Vajenden gelen sarı, yeşil, beyaz veya gri renkli akıntı veya kötü koku
  Fizyolojik vajinal akıntı nedir?
  Normalde üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz nitelikte bir vaginal akıntı vardır. Normal olan bu vaginal sıvıya "fizyolojik vaginal akıntı" denmektedir.

  Kadınlık hormonlarının etkisi ile rahim ağzındaki servikal bezlerden ve vajen bölgesindeki bezlerden salgılanan bu sıvının faydalarından birisi de vagen kayganlığını sağlayarak cinsel ilişkinin konforlu olmasını sağlamaktır.

  Menopoza giren kadınlarda estrojen hormonunun azlığına bağlı olarak vajinal sıvının salgılanması azalması "vaginal kuruluk" şikayetini meydana getirmektedir.

  Fizyolojik (normal) vajinal akıntı, adet periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artma eğilimindedir; hatta bazı durumlarda çamaşırı kirletecek derecede vagen dışına taşabilir. Bu akıntı, yumurtlama gününde yumurta akı kıvamında çekince uzayan, sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bu şekildeki vajinal bir akıntı "ovulasyon" un habercisidir.

  Her ne kadar aşırı miktarda olabilse de, fizyolojik akıntı renksiz, kokusuzdur; kaşıntı ve irritasyon da yapmaz.

  Vajen (hazne) çevresinde veya iç bölgesinde yanma hissi , ağrı veya kaşıntılar
  Adet kanaması haricindeki kanamalar

  Kasık veya belde hissedilen ağrılar

  İdrarda yanma hissi (disüri)

  İlişki sırasında ağrı veya yanma

  AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ (Disparoni)


  Bu durum; cinsel ilişki sırasında vajen girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur. Tıbbi literatürde "Disparoni (disparunia, ağrılı birleşme)" olarak geçer.

  Disparoni yakınması bir çok kadında bulunmaktadır. İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.

  Ağrılı ilişkinin nedenleri jinekolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Bu yüzden nedenin saptanması için iyi bir jinekolojik muayene gereklidir. 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Hangi durumlarda cinsel yolla bulaşan hastalıklardan şüphelenilir?(bayanlarda)

  Reklam  kadınlarda rengi ve kokusu ile farklı gelen akıntılar kasık ağrıları ve bitmek bilmeyen üremeyolu şikayetleri bu hastalıkların habercisi olabilir bu durumda doktor kontrolünde olmak en doğrusu+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi