Meme Şikayetleri/Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır?

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kadın Sağlığı Bölümünden Meme Şikayetleri/Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır? ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  desert.rose
  Usta Üye
  Reklam

  Meme Şikayetleri/Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır?

  Reklam  Meme Şikayetleri/Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır?

  Forum Alev
  Meme Şikayetleri

  Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır?

  Meme ağrısının sebebi genellikle memenin hormonlar etkisi altında aylık değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple adet öncesi yoğunlaşıp adet sonrası kaybolurlar. Ancak bu ağrılar bazen tek bir memede görülüp, adetle azalmazlar, koltukaltına ve kola yayılabilirler. En fazla 30-45 yaş aralığında görülürler, menapozla kaybolurlar. Adetlerle ilgili olmayan ağrılar da görülebilir.

  Memede bir ağrı durumunda hekim muayenesi ve gerekli tetkikler yapılır. Ancak ağrının altından bir meme kanseri çıkma ihtimali pek yüksek değildir.

  Bebeğimi emziriyorum. Memelerimde ağrılar başladı. Ne olabilir?

  Emziren bayanlarda en sık rastlanan rahatsızlık meme başında çatlaklar olması ve memenin iltihaplanmasıdır. Meme başı çatlağı emzirme esnasındaki tahrişten kaynaklanır. Bazen kan sızıntısı ve şiddetli ağrıya sebep olabilir. Tahrişin azaltılması ile tedavi edilir. Ama bazen bu çatlaklardan süt kanallarına giren mikroplar memenin iltihaplanmasına sebep olur. Bu durumda da ateş, titreme, memede ağrı, kızarıklık ve şişlik oluşur. Erkenden teşhis ve tedavi edilirse kısa sürede düzelir. Geç kalınırsa meme absesi gelişir ve ameliyatla absenin boşaltılması gerekir.

  Mememin başından akıntı geliyor. Ne yapmalıyım?

  Meme başı akıntıları memenin hormonlar etkisi altında ürettiği salgılar olabileceği gibi bir kanserin belirtisi de olabilir. Akıntı eğer bir memenizde ise, kendiliğinden akıyorsa, kanla karışık görünümü varsa kitle ile beraberse üzerine özellikle gitmek gerekir. Akıntının sebebi süt salgısını sağlayan hormonların fazlalığından, süt kanallarını tıkayan bir papillomdan (et beni) veya meme kanserinden olabilir. Dikkatli bir muayene, görüntüleme yöntemleri ve sıvının incelenmesi teşhiste yardımcıdır.

  Mememde elime kitle geldi. Endişe ediyorum.

  Memede her ele gelen kitle, üzerine düşülmesi gereken bir durumdur; ancak her zaman kötü bir hastalık anlamına gelmez. Genç bayanlarda memede görülen kitleler daha çok fibroadenom dediğimiz selim bir hastalıktır. Orta ve ileri yaştaki bayanlarda ise ilk önce meme kanserini düşünmek gerekir. Her iki durumda da meme ultrasonu ve/veya mammografisi teşhis için yeterli olur.

  Ultrason ve mammografi sonrası kanserden şüphe ediliyorsa iğne ile biopsi yapılır; bazen tamamen çıkarmak hem teşhis hem de tedavi olur.

  Meme kanseri teşhis edilince memeyi almak gerekir mi?

  Kanser tedavisi geliştikçe meme kanserinde de ameliyatlar küçüldü. Günümüzde mümkün olduğunca meme korunarak kanserli doku çıkarılıyor. Bunun için uygun vakalarda ameliyat öncesi ilaçla (kemoterapi) yada ışınla (radyoterapi) kanser küçültülüp daha küçük meme dokusu çıkarmak da mümkün oluyor. Ama ilerlemiş vakalarda tedavi etmek için memeyi tamamen almak gerekebilir.

  Bu sebeble erken teşhis edilen meme kanserlerinde tedavi çok daha başarılı olup memeyi kaybetmeden sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

  Menapoza girdim. Kontrol için mamografi yaptırmalı mıyım?

  Menapoz sonrası, daha sonraki tetkiklere esas olması için muayene ve kontrol mammografisi yapılması gerekir. Eğer menapoz sebebiyle hormon tedavisi planlanıyorsa meme muayenesi ve mammografi şarttır.

  Op.Dr.Alaattin Öztürk
  Genel Cerrahi Uzmanı
  Sema Hastanesi / Maltepe / İstanbul


 2. 2
  Ziyaretçi

  Cevap: Meme Şikayetleri/Mememde ağrı var. Kötü bir hastalık mıdır?

  Reklam  23 yasındayım bekarım iki gögsümdede agrı var 6 yıldır üstelik akıntı geliyo ve cok agrıyo. doktora cok gittim cerraha bile ultrasyona soktular kötü birşey cıkmadı ama hala endişeleniyorum ya tamamen ilerler ve kötü bir hastalık oluşur diye. ne yapmalyım teşekkürler. 3. 3
  Ziyaretçi
  iki mememde ağrı var dokununca ağırıyor en iyisi uzman doktora gitmem gerekiyor+ Yorum Gönder
mememde ağrı var
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi