Çürük diş kalp tekletiyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Çürük diş kalp tekletiyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  crayziso
  Usta Üye
  Reklam

  Çürük diş kalp tekletiyor

  Reklam  Çürük diş kalp tekletiyor

  Forum Alev
  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, kalp rahatsızlığı bulunan hastaların diş çürüklerine karşı daha temkinli olması gerektiğini söyledi.

  Kalp kapakçığını değiştiren ya da kardiak problemi olan hastaların dişlerinde, yaygın ve derin çürük bulunmasının, kalpteki enfeksiyon riskini artıracağını ifade eden Prof. Dr. Köprülü, "Kök ucunda meydana gelen çürüklerdeki mikro organizmalar, kan dolaşımı sayesinde kalbe ulaşır.
  Bu dolaşım nedeniyle kalp hastalarında enfeksiyon riski daha da artar. Dişlerinde çürük bulunan kalp hastalarının, hekimlerden detaylı bilgi alarak tedavilerini vakit geçirmeden yaptırmaları gerekir" dedi.
  Tansiyon ilaçlarının ağızdaki tükrük salgılama sistemini aksattığına ve böylece dişlerde enfeksiyon riskinin arttığına dikkat çeken Köprülü, şöyle konuştu:
  "Tansiyon ilacı kullanan hastaların en büyük problemi ağız kuruluğudur. Ağız, doğal savunma istemi olan tükrük görevini yapamayınca dişlerdeki enfeksiyon riski artar.
  Bu kalp hastalarında yine önemli bir enfeksiyon riski taşır. Ağız sağlığı açısından da ciddi bir problemdir. Bu nedenle, tansiyon ilacı kullanan hastalar diş hekimlerinin gözetimi altında ağız kuruluğunu engelleyecek yöntemleri uygulamalıdır."

 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Çürük diş kalp tekletiyor

  Reklam  Kalp sağlımız için dişerimizede dikkat edelim bundan sonra :o
  Paylaşım için teşekkürler...+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi