Sağlıklı Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler ..

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Sağlıklı Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler .. ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Sağlıklı Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler ..

  Reklam  Sağlıklı Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler ..

  Forum Alev
  Günde bir bardak yeşil çayın damarları hızla açarak kalp sağlığına önemli katkıda bulunduğu bildirildi. Daily Mail'in internet sitesinde yayımladığı yeni bir araştırmaya göre, bir bardak yeşil çay 30 dakika içinde omuzlardan bileklere giden damarları yüzde 4 oranında genişleterek, kanın pıhtılaşma riskini azaltıyor.

  Akina Tıp Okulu kardiyoloji bölümünden Dr. Nicholas Aleksopulos'la ekibi, omuzdan bileğe uzanan ve vücuttaki kan akışının iyi bir göstergesi olan brakiyal (koldaki) damarların, bazı sıvılar alındığındaki durumunu ultrasonla inceledi. Bir grup sağlıklı deneğe yeşil çay, kafein ve sıcak su verildi.

  Her bir sıvıyı aldıktan sonra deneklerin brakiyal damarlarının durumuna bakıldı.Araştırmacılar, deneklerin yeşil çay içmelerinden 30 dakika sonra damarların yüzde 4 oranında genişlediğini, kafein ve sıcak suyun bu etkiyi göstemediğini saptadı.

  Araştırma, European Journal of Cardiovascular Prevention and Rehabilitation'da yayınlandı. Damarların genişlemesi, kan damarlarını saran hücrelerden oluşan ve pıhtılaşmayı önleyen endotelyumun daha iyi işlemesini sağlıyor.Daha önceki araştırmalar, siyah çayın endotelyumun kısa ve uzun dönemli performansını artırdığını göstermişti. Ancak ilk kez yeşil çayın geniş damarlar üzerinde kısa dönemde yararlı etkisi olduğu belirlendi.Bir başka araştırma da yeşil çayın sigara tiryakilerinde endotelyal fonksiyon bozukluğunu ortadan kaldırdığı saptanmıştı.

  Bunun yanı sıra yeşil çayın kötü kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmede etkisi olduğu da belirlenmişti.Siyah çay tüketime sunulmadan önce işlemden geçirildiği için, yararlı antioksidanlar olan flavonoidlerin etkisi yüzde 90'a varan oranda azalıyor.
 2. 2
  sagocu_kız
  Bayan Üye

  --->: Sağlıklı Bir Kalp İçin Yapılması Gerekenler ..

  Reklam  Çok güzel ve önemli bir paylaşım...
  Teşekkürler Gökçe :)+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi