Sodyum nitrit, kan dolaşımını canlandırıyor

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Sodyum nitrit, kan dolaşımını canlandırıyor ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aybuke
  Usta Üye
  Reklam

  Sodyum nitrit, kan dolaşımını canlandırıyor

  Reklam  Sodyum nitrit, kan dolaşımını canlandırıyor

  Forum Alev
  Birçok alanda kullanılan kimyasal bileşen sodyum nitritin, damar hastalıklarının zarar verdiği dokularda kan akışını onarmaya yardımcı olabileceği belirlendi.

  ABD’nin Louisiana Üniversitesi’nden Christopher Kevil ve ekibi, fareler üzerinde yaptığı araştırmada, gıda maddelerinde koruyucu, renk ve lezzet verici olarak kullanılan sodyum nitritin yeni damarların oluşumunu sağlayabildiğini gördü.

  Araştırmacılar, sodyum nitrit enjekte edilen bir grup farede, yeni damarların, kalbin oksijen ihtiyacını karşılamak için, kan akışının hızlanması yeterince oksijen sağlamaya yetmediğinde meydana gelen oksijenden yoksun iskemik dokuyu 3-7 günde “sulandırdığını” belirtti. Sodyum nitrit verilmeyen farelerdeyse dokuya kan gitmesinin 28 günde mümkün olduğu görüldü.

  Kevil, “sodyum nitritin yeni kan damarlarının artmasını sağlayan şimdiye dek bulunan en etkili etkenlerden biri olduğunu” söyledi.

  Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin dergisinde yayımlanan araştırma, vücudun ürettiği nitrit oksitin yeni kan damarlarının oluşumuna yardımcı olabileceğini ve normal kan akışını sağlayabileceğini gösterse de bazı durumlarda kan basıncının düşmesine veya başka yan etkilere yok açabileceğini ortaya koydu.

  Kalp, damar veya şeker hastalıklarının klasik sonuçlarından biri olan iskemi, dokuları ve diğer temel yaşam unsurlarını oksijensiz bırakarak kol ve bacaklarda kan akışının durmasına veya azalmasına neden oluyor. Kramptan, uzvun kesilmesine kadar giden sonuçlar doğurabiliyor. Zarar gören hücrelere yeniden kan gelmesi ve dokuların yeniden canlandırılmasına yönelik çok az tedavi bulunuyor.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Sodyum nitrit, kan dolaşımını canlandırıyor

  Reklam  kimyasal olarak sodyum nitrattan üretilen kimyasal maddedir nitrik asitin sodyum tuzudur bildiğimiz pas ve kireç sökücünün tuzlaşmış hali kısaca kanın sulandırma gibi bir özelliği vardır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi