Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kalp Sağlığı Bölümünden Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Heroes*
  Emekli
  Reklam

  Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji

  Reklam  Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji

  Forum Alev
  Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji  Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji:
  Kalp fizyolojisi üzerinde yapılan bu kısa inceleme Hippokrates’in sandığının tam tersine kalpte birçok nedene bağlı ola­rak çeşitli hastalıkların ortaya çıkabile­ceğini göstermektedir. Kalp damarlarında meydana gelen bo­zukluklar günümüz hekiminin başlıca uğraşı haline gelmiştir. Kalp damarların­daki bozukluklar ölüm nedenlerinin başında gelir. Bu yozlaşmaları inceleyen kalp hastalıkları biliminde son çeyrek yüzyıl içinde büyük ilerlemeler olmuş­tur. Bunun en iyi kanıtı kalp cerrahisin­de kullanılan çok etkili tekniklerdir. Ay­rıca teşhiste kolaylıklar sağlayan geliş­meler de olmuştur.Laennec (1781-1826) ten beri, kalpten gelen anormal gürültülerin kalpteki bir bozukluğu gösterdiği bilinmektedir.Kalp atışları dinlendiği zaman normal olarak iki”ses duyulur. Bunlardan birin­cisi kulakçık ve karıncıklar arasındaki kapakçıkların, ikincisi ise ana atarda­mar içinde bulunan kapakçıkların kapanmasından ileri gelir. Üçüncü bir ses duyulacak olursa bu karıncık yetmezli­ğini belirtir. Bu sese dörtnal gürültüsü adı verilir.
  Bir başka anormal ses de ikili kapakçı­ğın daralması halinde ortaya çıkan uğul­tudur. Bu uğultuya kanın, çapı anormal derecede daralan mitrak kapaktan geç­mesi yolaçar.
  Günümüzde radyografi alanında kalp ve damarların boyutlarının ölçülmesi gi­bi önemli bir aşama yapılmıştır. Bu iş­lem damarlara karşıt maddelerin şırınga edilmesiyle gerçekleştirilir. Vücut için­de hızlı bir ritimle dolaşan bu maddele­rin yardımıyle kalp çukurlarının doluş­ları hakkında çok yararlı bilgiler edinme olanağı vardır.
 2. 2
  İLKİN
  Bayan Üye

  Cevap: Kalp Hastalıkları Bilimi Kardiyoloji

  Reklam  kardiyoloji kalp ağrısı , gögüs ağrısı gögüs sıkışması veya sol kol yada sağ kol ağrılarında gitmemiz gereken polikliniktir kardiyoloji kalple ilgili tüm sorunların çözülmesini sağlayan daldır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi