Miraç kandili ne zaman kutlanır

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Kandil Resimleri E-Kartlar Bölümünden Miraç kandili ne zaman kutlanır ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye
  Reklam

  Miraç kandili ne zaman kutlanır

  Reklam  Miraç kandili ne zaman kutlanır

  Forum Alev
  miraç kandilinin önemi nedir
  MİRAÇ GECESİ
  Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri olan Miraç Gecesi bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullah efendimiz (s.a.v) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

  2010 yılında Miraç Kandili Miladi Takvime göre 8 Temmuz 2010 Perşembe gecesi Hicri Takvime göre ise recep ayının 26. gecesi ihya edilecektir.

  Miraç Kandili (Arapça: لیلة المعراج, Farsça: شب معراج), İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammedin, Mekke´deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrailin bile giremediği Sidretül Müntehayı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denir.

  Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin suresini okurlar. Veya Camilerdeki Programlarda yer alirlar.

  Bu olayın bahsi İslamın kutsal kitabı Kuran-ı Kerimde İsra ve Necm surelerinde geçer. Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâmdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir. (İsra :1) 2. 2
  FULDEM
  Bayan Üye

  Cevap: Miraç kandili ne zaman kutlanır

  Reklam  Peygamberliğin Büyük Mucizelerinden Olan Bu Olay Aslında Biz İnsanların İdrak Edemeyeceği Kadar Güzel ve Bize Verilmiş Nasihattir..Tabi O Nasihat ve Rahmetten Faydalanmak Bizim Elimizdedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi