Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gamzeeyldz
  Usta Üye
  Reklam

  Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise

  Reklam  Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise

  Forum Alev
  Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise

  Meme kanserinin tedavisi ve iyileşme şansı hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğu yani evresi ile yakından ilgilidir. Meme kanseri biyopsi ile teşhis edildikten sonra hastaların çoğunda ameliyatla kanserin çıkarılması gerekir. Bu ameliyatla aynı zamanda kanserin olduğu taraftaki koltuk altı bezleri de çıkarılır. Ameliyatla alınan tümör ve lenf bezleri mikroskop altında incelenerek bir rapor yazılır. Bu işi yapan tıbbi bölüm patoloji bölümüdür ve yazdıkları rapora patoloji raporu denir. Alınan kanserli dokuda östrojen ve progesteron reseptörlerini tayin etmek gereklidir, çünkü bu test hastanın hormon tedavisinden faydalanıp faydalanamayacağını gösterir. Patoloji raporunda yazılan tümöre ait özellikler (tümörün boyutu, kanser hücrelerinin görünümü, lenf bezlerinin kanser hücreleri tarafından tutulup tutulmadığı, östrojen ve progesteron reseptörlerinin varlığı gibi pek çok önemli özellik) tedavi planını belirlemede yol göstericidir. Bu özellikler aynı zamanda hastalığın evresini belirler. Medikal onkologlar, genel cerrah ve radyasyon onkologları tarafından oluşturulan bir kurul hastanın patoloji raporundaki özelliklerini, yaşını, menopoza girip girmediğini ve genel durumunu göz önüne alarak ameliyat sonrasında ek tedaviye gerek olup olmadığına, olacaksa hangi tedavinin verilmesi gerektiğine karar verir.
  Hastalığın Evreleri
  Erken evrelerde tümörün boyutu küçüktür, hatta bazen koltuk altı lenf bezlerine dahi yayılmamış olabilir. Evre arttıkça tümörün boyutu , sıçradığı lenf bezi sayısı ve bölgesi artar. Boyun ve göğüs kemiğinin yanındaki lenf bezlerine de sıçrayabilir. İleri evrelerde ise meme dışındaki organlara da sıçrar. En çok kemik, karaciğer, akciğer ve beyne sıçrar.

  Nüks Hastalık: Hastalığın tedaviden sonra memede veya başka organlarda geri gelmesidir. 2. 2
  HÖRÜ
  Bayan Üye

  Cevap: Eğer biyopsi sonucu meme kanseri ise

  Reklam  Meme kanserinin teşhis edilmesinden sonra bunun tedavisi ameliyatla gerçekleştirilmektedir. Ameliyat sonrasında kanser riskinin tamamen silinmesi ya da şüphenin olması tedavinin devam edeceğini belirlemektedir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi