Bu Günkü Konumuz Testis Kanseri Arkadaşlar Dikkatli Okumanızı Rica Ederim

+ Yorum Gönder
Sağlık ve Kanser Bölümünden Bu Günkü Konumuz Testis Kanseri Arkadaşlar Dikkatli Okumanızı Rica Ederim ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Dr.Doğuhan
  Yeni Üye
  Reklam

  Bu Günkü Konumuz Testis Kanseri Arkadaşlar Dikkatli Okumanızı Rica Ederim

  Reklam  Bu Günkü Konumuz Testis Kanseri Arkadaşlar Dikkatli Okumanızı Rica Ederim

  Forum Alev  Testis kanserleri 15-35 yaş erkekler arasında en sık görülen kanser tiplerinden biridir.Erkeklerde görülen kanserlerin %1 ini oluşturur.Her yıl 100.000 kişiden 3 ünde testis tümörü saptanır. 20-40 yaşları arasında ise bu oran 100.000 de 6 ya çıkar. Kafkasyalı erkeklerde görülme sıklığı diğer erkeklere oranla daha fazladır. Olguların yaklaşık % 95 inde tümör doğrudan sperm üreten dokudan kaynaklanır.  Belirtiler:
  • Herhangi bir testiste kitle veya büyüme
  • Skrotumda ağırlık duygusu
  • Karında veya karında ağrı
  • Skrotumda sıvı birikmesi
  • Testislerin birinde veya skrotumda ağrı
  • Seyrek olarak human chronic gonadotropin (HCG) artışına bağlı olarak göğüslerde büyüme ve hassasiyet.
  Unutmayın bu belirtilere başka birçok hastalık ta sebep olabilir. Eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun sürerse mutlaka bir doktora görünün. Bu belirtilerin gerçek sebebini size ancak doktorunuz söyleyebilir.
  Sebepler:
  Testis kanserlerinin sebepleri bilinmemektedir. İnmemiş testisi olanlarda hastalığa yakalanma riski çok daha fazladır. İnmemiş testis daha sonra cerrahi yöntemlerle indirilse bile bu risk devam etmektedir.
  Tanı:
  Erken tanı kanserin tedavi edilebilme şansını arttırdığı için çok önemlidir. Tüm genç erkekler ayda bir kez yapmalıdırlar. Bu testis kanserinin erken tanısı için en önemli unsurdur. Muayenede şüpheli bir durum görülürse mutlaka doktor kontrolune gereksinim vardır.
  Doktor tanı için kanda marker olarak adlandırılan beta-HCG ve alfafötoprotein testlerini isteyecektir. Bazı tip kanserlerde bu marker ler yükselmeyebilir. Doktorunuz ilk olarak sizden ultrasound yaptırmanızı isteyecektir. Nadiren biyopsi gerekebilir.
  Tedavi:
  Kanserin tipine ( seminom, nonseminom) ve evresine göre değişik tedavi yöntemleri mevcuttur.Seminomlar sperm üreten hücrelerden kaynaklanırlar ve testis kanserlerinin yaklaşık % 50 sini oluştururlar. Nonseminomlar ise teratokarsinom, embriyokarsinom vs. farklı tip tümörlerden oluşur. Ayrıca hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da tedavi yönteminin seçilmesinde etkili olmaktadır. Uygulanan 4 çeşit tedavi vardır:
  Cerrahi Tedavi: ( radikal inguinal orşiektomi) Bütün testis ve çevre dokusu cerrahi olarak çıkarılır. Karın bölgesşndeki lenf düğümleri de birlikte çıkarılır. Bir testisi alınmış kişilerin diğer testisinde de % 2-5 oranında kanser gelişme rski vardır.
  Radyasyon Tedavisi: Seminomlar radyoterapiye oldukça duyarlıdır. Nonseminomlar ise duyarlı değillerdir.
  İlaç Tedavisi (Kemoterapi): Genellikle nonseminomlarda cerrahi tedaviden sonra en az yan etkisi olan ilaçlar seçilerek ( cisplatin, etoposide vs.) kemoterapi yapılır.
  Kemik İliği Nakli: Bu tedavi şekli henüz araştırılma aşamasındadır. Hastadan alınan kemik iliği kanser hücrelerini öldürücü bir ilaçla işleme tabi tutulur ve dondurulur. Dondurulmuş ilik daha sonra venlerden iğne ile vücuda verilir.
  Tedavi sonrası yaşam:
  Çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır. Ancak bu yanlıştır. Alınan testisin yerine skrotum içine konulan ve normal testis görünümü veren protez testis takılabilir.
  Lenf bezlerinin alınması penisin sertleşmesini veya orgazmı olumsuz etkilemez ancak kısırlığa sebep olabilir. Bu bazen ilaçlarla düzeltilebilir.
  Radyoterapi de spermleri öldürücü etki gösterebilir. Genellikle tedaviden birkaç ay sonra düzelme görülür ancak yinede tedaviden önce önlem olarak sperm bankasında sperm dondurulması önerilebilir.


  arkadaşlar mutlaka parmaklarınız ile testislerinizi muayene edin ve anormal bır ağrı normal olmayan beze v.b. farkeder senız mutlaka dokta başvurunuz..erkek çocuğu olan babalar bu yazdıklarımı onlarada anlatsın.

  ARKADAŞLAR ŞUNU UNUTMAYALIM SAĞLIK KONUSUNDA UTANMA OLMAZ SORUN AKLINIZA GELENI SORUN VE ÖĞRENİN BEN BİR GÜNDE EN AZ 2-3 SAAT BURDAYIM BURDA OLMASAM BILE YAZIN BEN FORUMU ACINCA CEVAPLARIM.. 2. 2
  undergrand
  Üye

  --->: Bu Günkü Konumuz Testis Kanseri Arkadaşlar Dikkatli Okumanızı Rica Ederim

  Reklam  bu bilgileri paylaştığın için saol arkadaşım....özellikle bi erkek olarak dikkate temem lazım;) 3. 3
  ahfa
  Özel Üye
  bılgıler ıcın tesekkür ederım Dr. Doguhan 4. 4
  forza44
  Yeni Üye
  ya bu konu benim için çok önemli yaa
  uzun zamndır testisimde bir ur var. hassas bir ur
  küçük bir darbede kendini hissettiriyor. bunun sorun yaratacağını önceleri hiç düşünmemiştim ama son zamnlarda testis kanseri diye televizyonlarda haberler duyunca bende tedirgin oldum. sag testisimdeki ur uzun zamandır var. önceleri küçüktü ama şimdi bir testisin yarısı kadar olmuş. ağrı yapmıyor ama kendini hissettiriyor. bunun iyi huylu mu değil mi olduğu konusuyla ilgileniyorum ben. bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz. bu durumda olan başka arkadaşlar varsa yazmalarını rica ediyorum.

 5. 5
  metin444444
  Yeni Üye
  forza44 kardes sende ki durumun aynısı bende de var...gittin mi doktora...ben de yeni öğrendim boyle bir tehlikenin oldugunu.. bendede hafif bi şişlik var...müsait olursan bana yazarmısın...

 6. 6
  ALİ CALIK
  Yeni Üye
  Hocam İyi günler ben başımdan geçenleri kısaca anlatmak istiyorum ben 29 yaşındayım ve bu yaşa kadar bilmediğim testis inmemesi sorunu ile karşılaştım.Benim testislerim inmemiş ve çok entersan benim çocukluğumda hep doktorlarda geçmiş ama yinede farkedilmemiş tabi ben bunu bu yaşa kadar farketmeme rağmen önemsemedim açıkcası başıma bu kadar iş açıcağınıda bilmiyordum.Eşimle çocuk istediğmiz için dr başvurduk ve dr bana testislerimin inmediğini bunu kansere neden olabileceğini söyledi.Derken testler ultrason falan bende tümör olduğu anlaşıldı ve hemen ameliyat dedi doktorum,ertesi gün amleiyata alındım ve testislerimin ikiside alındı.Tümör de patolojiye gönderildi.Netice itibari ile ameliyatta inmemiş testisimde az da olsa sperm çıktı 6 donör var dediler ve onlar donduruldu.Tümörümde patalojik sonuçlarda iyi huylu çıktı.Tüp bebek denedik burda 3 tüp açılmış ve kullanılmış ve orda laboratuvar ortamında yapılan mikroenjoksiyonda spermle yumurtalar birleşme ve herhangi bi hareket göstermedi ve tedaviye son verildi.Şimdi sadece 3 tüp kaldı ve ordaki görevli bana bir hakkınız kaldı tüp bebek için sizce spermlerin hepsi kötümüdür yani testislerin yukarıda olması hepsini bozmuşmudur hiç denemesem mi yani bi hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.Birde testislerim deki tümör iyi huylu çıktı testislerim neden alındı o zaman indirlimezmiydi bu bir dr hatasımı bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

+ Yorum Gönder
testis kanseri öldürücü müdür,  iyi huylu testis tümörü,  testislerde beze,  testis kanseri forum,  testiste beze
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi