Sinoplular'ın toplanma yeri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Sinoplular'ın toplanma yeri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Yok Yok®
  Üye
  Reklam

  Sinoplular'ın toplanma yeri

  Reklam  Sinoplular'ın toplanma yeri

  Forum Alev
  Benim Hemşehrilerim burada toplanmışda, Benim haberim yokmuş tanıtım için benimde bir katkım olsun


  Erikli Köyü - Çangal - Ayancık - Sinop

  Arkadaşlar Güzel Köyümü sizlere tanıtmak istiyorum.

  Erikli Köyü Büyük Teleferik Direği ile Ün yapmıştır.

  Ulaşım - Coğrafi Konum
  Sinop İlinin en büyük İlçesi olan Ayancık'a bağlı Şirin bir köydür.
  Etrafı ormanlarla çevrili, Köyün alt tarafından Çay ve Dereleri akan bir güzel bir köydür.  Sinop iline 100 km, Ayancık ilçesine 45 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği 1600 m civarındadır. Kışları soğuk ve karlı, yazları serin ve yağışlıdır.  Erikli Köyü Ekonomisi

  Köy Halkının geçim kaynağını başta Orman olmak üzere, Hayvancılık ve tarımdır.


  Erikli Köyü Nufusu : 183 kişidir.

  Erikli Köyü Muhtarı: Şerafettin YAMAN

  Erikli Köyü Kooperatif Başkanı: Şerafettin Yaman


  Erikli Köyünün İçme Suyu Şebekesi ve Kanalizasyon Sistemi vardır.
  Erikli Köyüne Ulaşım Asfalt yolla sağlanmakta, Köyde Sabit Elektrik ve Telefon sistemi mevcuttur.
  Son güncellemeler ile İnternet haberleşme sistemide getirilmiştir.

  Sinop Alan kodu : 0368 ile başlamaktadır. Plaka Kodu : 57
  Halkın genel özelliği aldıkları otomobil ve kamyonetlerinin plakalarında 57 Mutlaka bulunur.  Erikli Köyü Gezilecek - Görülecek Yerleri
  Öncelikle Köyün havasını içinize çekmeniz bile yeterli olacağını belirtmek isterim.
  * AKGÖL :

  akgol.jpg

  sinop akgol.jpg


  * İNALTI MAĞARASI:

  inalti-magarasi.jpg

  Ayancık İlçesinin tarihi ilk çağlara kadar uzanır. Ayancık ve çevresinde yaşayan ilk kavimler Paflogonyalılar, Amazonlar, Akalar ve Dorlardır. İlk çağda Paflogonya Batı Karadeniz bölümünde Biritanya, Pontusya ve Galatya arasında kalan yerdir. Pafogonyalılar bu bölgede bilinen ilk yerli halktır . M.Ö. 1200 yıllarına kadar Etiler'e bağlı, onların korumaları altında yaşamışlardır.

  Ayancık ve çevresi 11. yüzyılın sonlarında ilk kez Danışmentoğullarının egemenliğine girmiştir. Bölge 1204 te Anadolu Selçuklularının, 1259 da Pervaneoğullarının, 1292 de Candaroğullarının eline geçmiştir. 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon seferine giderken Sinop ve çevresini Osmanlı Devletine bağlamıştır. Tanzimat Devrine kadar Ayancık ve Çevresi Kastamonu' ya bağlı dört kadılıktan birinin yönetimi alanı içinde kalmıştır. Tanzimat ile başlayan, daha sonra devam eden yenileşme hareketleri sırasında Ayancık ve çevresinde (Sancak-Kaza) İlçe yönetimi kurulması düşünülmüş, İlçe merkezi olarak da Ayandon (Türkeli İlçesine bağlı Ayazköyü) kabul edilmiştir.


  Ayancık ve Ayancık Çayının doğusundaki köylere egemen olan Şükrüoğulları 1860 yıllarda Çaylıoğulları ile anlaşarak İlçe merkezinin Ayancık' a taşınmasını kendi çıkarları ile uygun görmüşler ve 1860' lı yıllarda bir değirmen ve birkaç önemsiz yapıdan oluşmuş küçük bir yerleşim yeri olan Ayancık, zaman içinde Kaymakamlık ve Askerlik Şubesi gibi resmi kurumların ve bir çok konut ve ticaret yapılarının kurulması ile hızla gelişmiştir. Alman ve Belçika sermayeli kereste fabrikasının 1929 yılında işletilmeye başlanması, bölge ekonomisi ve sosyal hayatında dönüm noktası olmuştur.

  Ayancık Karadeniz çevresinde ilk kendi elektriğini üreten ilçe olma özelliğini kendisinde toplamaktadır.
  Ayancık bu tarihten sonra sürekli gelişme göstermiştir. 1860 lı yıllarda yapılan eski Hükümet Konağı binası 1952' de yanmış, yerine bugünkü mevcut bina yapılmıştır.

  Ayancık, Cumhuriyetin ilanına kadar Kastamonu İline bağlı iken, Cumhuriyetin ilanından sonra yapılan idari düzenlemede Sinop İline bağlı İlçe olmuştur. 2. 2
  uydu dunyası
  Üye

  --->: Sinoplular'ın toplanma yeri

  Reklam  ben sinop gerzelıyım kardesım yasamaya deger ıl valla

  http://www.gerze.net/fotograflar.html resımlerı buradan bakabılırsınız 3. 3
  Yok Yok®
  Üye
  ben de boyabatlıyım memnun oldum hemşehrim 4. 4
  DRpandor
  Üye
  ben yaşayamam buralarda yaw bana göre deil oralar

 5. 5
  Piquant_e
  Yeni Üye
  Bende Sinopluyum ve Sinop'ta yaşanmazda nerede yaşanır ki?Sinop'u bilmeyenlere bu yardımcı olsun...

  Tatlıca Şelaleleri (Erfelek)

  Sinop ili Erfelek ilçesine 15 km. uzaklıktaki Erfelek Barajı yakınında yirmi sekiz adet şelale bulunmaktadır. Dar bir vadi içerisinde 2 km. uzunluktaki yürüyüş yolu çevresinde şelaleler sıralanmıştır.

  Yörenin doğa harikası olarak nitelendirilen bu şelalelerin aktığı yerde yüzmeye elverişli göller bulunmaktadır. Şelalelerin sırtlarındaki dağlık alanlarda ise dağ sporları, doğa yürüyüşü ve trakkking gibi spor faaliyetlerine uygun ortamlar vardır. Ayrıca bu şelalelerin çevresi yöre halkı tarafından dinlenme ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

  Tatlica selaleleri.jpg

  Akgöl

  Ayancık ilçesinin güneyinde, deniz seviyesinden 1.200 m. yükseklikte bulunan Akgöl iki çayın birleşmesi ile oluşmuştur. Yaklaşık üç dönümlük bir alanı kaplayan gölün çevresinde köknar ormanları bulunmaktadır. Gölün çevresinde Orman İşletmesine ait bir tesis bulunmaktadır.

  Tekne ile turistik geziler yapılan gölün etrafındaki ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi hayvanlar bulunmaktadır. Ayrıca yol üzerinde İnatlı Mağarası, küçük kayak pistleri ve dağ turizmine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.


  Sarıkum Gölü

  Sinop yarımadasının batı kesiminde, il merkezine 5–6 km uzaklıkta yer alan Sarıkum Gölü tektonik hareketler sonucu oluşmuştur. Sarıkum Gölü ve çevresi Tabiatı Koruma Alanı olarak ilan edilmiştir. Gölün çevresinde karaca, yaban domuzu, çakal, tilki, vaşak, gelincik ve yılkı atları yaşamaktadır. Ayrıca çeşitli kuş türleri, sürüngenler ve göl içerisinde de başta kefal olmak üzere balık türleri yaşamaktadır. Göl çevresi göçmen kuşların konaklama yeridir.

  Gölün bulunduğu çukur alanın ortasında yer alan gölünü uzunluğu 2 km, genişliği ise 750 m.dir. Doğal etkiler ve rüzgarlar nedeniyle göl kumlarla dolarak kıyıdan uzaklaşmış ve 500-600 m. içeride kalmıştır. Küçük akarsularla beslenen gölün fazla suları denize dökülmektedir. Ancak gölün güneyindeki bataklık alan genişlemektedir. Çevresi her geçen gün biraz daha bataklık alana dönüşmektedir.

  Gölün denize yakın kenarlarında iri taneli kumları olan uzun bir kumsal bulunmaktadır. Bu kumsaldaki kumların renginden ötürü de buraya Sarıkum ismi verilmiştir.


  Küre Dağları (İsfendiyar Dağları)

  Küre dağlarının doğu kesimleri Sinop il toprakları içerisinde bulunmaktadır. Karadeniz’e paralel doğu-batı doğrultusunda uzanan Küre Dağları’nın doğu bölümleri Sinop il toprakları içerisindedir. Yükseklikleri 1.200–1.400 m. arasında uzanan dağların yükseltileri çok fazla olmamakla beraber vadilerle bölündüğü de görülmektedir. Küre dağlarının en yüksek tepeleri Sarıdökük Tepesi (1.600 m), Çangal Dağı (1.605 m), Zindan Dağı (1.700 m) ve Göktepe’dir (1.375 m). Bu dağların hemen hepsi zengin çam ve köknar ormanları ile kaplıdır.

  Bu dağlar Alp Dağlarının sonucu olarak II. Zaman içerisinde kuzeyden gelen tektonik hareketler sonucu oluşmuşlardır. Bu dağlardan kaynaklanan çok sayıdaki akarsu ise Karadeniz’e dökülmektedir.

  Sinop dağlarının arasında kalan alanlar platolarla kaplıdır. Bunların en önemlisi ilin güneye doğru uzanan Sinop Platosudur. Bunun yanı sıra Gerze ve Boyabat ilçelerinde de platolar bir araya gelmiştir. Ayrıca Boyabat’ta Mehmetli, Aluç, Murat, Gündüzlü, Kumlu, Darıözü, Doğançam, Yaylacık, Uzunöz, Sakızlı, Bayat, Yassıalan, Gökalan, ve Buzluk yaylaları bulunmaktadır. Gerze de ise Altmışdört, Güdekoğlu, Avlağısökü, Kuzfındık, Cam ve Altınyayla vardır. Erfelek ilçesinde, ilçe merkezine 8 km. uzaklıkta Domuz Dağı ormanlarının zirvesinde Karaçayır Yaylası, ilçe merkezinin güneybatısında Sorkun Köyü sınırlarında Gebegüneyi Yaylası, Yine Erfelek ilçe merkezinin güneydoğusunda Ormantepe Köyü sınırları içerisinde Hacıbey Yaylası; Ayancık da ise Kocaoğlu Yaylası onları tamamlamaktadır. Sinop Platosu yaşlı ve genç oluşumlardan meydana gelmiştir. Burada değişik yeryüzü şekilleri ortaya çıkmıştır. Plato değişik tektonik oluşumlardan ötürü farklı yüksekliklerdedir. Bu yükseklikler 60-70 m.yi aşmamaktadır. Akarsular platoyu derin biçimde parçalamış, orta kesimlerde de bir takım çukurluklar oluşmuştur. Bunlardan birisinde de Sarıkum gölü meydana gelmiştir.

  Hamsilos (Hamsoraz) Koyu

  Sinop il merkezine 11 km. uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu ve çevresi doğa harikası olarak nitelendirilmekte olup, Kültür Bakanlığı tarafından da 1991 yılında, birinci derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir.

  Karadeniz’in kıyılarında bulunan koylarından en çok kaya içine kadar sokulanı olmasından ötürü ilginç bir görünümü bulunmaktadır.

  hamilos-koyu.jpg

  Sinop Paşa Tabyası

  Sinop Yarımadası’nın güney ucunda bulunan Paşa Tabyası XIX.yüzyılda Osmanlı-Rus Savaşları sırasında yapılmıştır.

  Tabya Karadeniz’den gelecek Rus saldırılarını önlemek amacı ile yapılmıştır. Moloz taştan yapılan tabya yarım ay şeklinde olup, on bir top yatağı duvarlara yerleştirilmiştir. Tabya içerisinde cephanelik bölümü ile çeşitli mahzenler bulunmaktadır.

  Günümüzde bu tabya turistik tesis olarak ziyarete açılmıştır. Bunun yanı sıra bir başka tabya olan Korucuk Tabyası da özel bir şahsın mülkiyetindedir.


  İnaltı Mağarası

 6. 6
  Piquant_e
  Yeni Üye
  Bitmedi devam...(Ayrıca sinop merkezliyim...)


  BOYABAT KALESİ

  M.Ö. 600'lü yıllarda yapılmıştır. Sonraki dönemlerde
  onarımlarla bugüne kadar gelmiş, görkemli bir yapıdır. İl merkezini batısında, bir tarafı Gazidere Çayı, diğer tarafı şehir ile birleşmektedir. Sur kapısından girildiğinde iç kaleye ulaşılır. İç kalenin batısında sarp kayalık, girilmesi imkansız bir doğal kesitlik bulunmaktadır. İç kaleden su almak için Gazideresi Çayı'na bir yol bulunmaktadır. Halk bu kaya tünele "cirabazan" demektedir. Tünelde toplam 252 basamak bulunmaktadır.

  SİNOP KALESİ:

  M.Ö. 7. y.y. da şehri korumak amacıyla yarımadanın üzerine kurulmuştur. Roma, Bizans ve Selçuklular döneminde onarılarak kullanılmıştır. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin 2050 m. uzunluğu, 25 m. yüksekliği, 3 m. genişliği olup, iki ana giriş kapısı bulunmaktadır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir.

  sinop kalesi 0.jpg

  sinop-kalesi-1.jpg

  sinop kalesi.jpg

  Akliman

  sinop-akliman-0.jpg

  sinop-akliman-1.jpg

  sinop-akliman.jpg

  Sinop Müzesi


  Alaüddin (Alaeddin-Ulu Cami) Camisi (Merkez)

  Sinop il merkezinde bulunan bu cami Ulu Cami, Büyük Cami ve Alaüddin Camisi isimleri ile de tanınmaktadır. Sinop’un en büyük camisi olan bu yapının, Selçuklu Sultanı I.Alâüddin Keykubat tarafından 1214 yılında yapımına başlanmış ve Selçuklu Veziri Muinüddin Süleyman Pervane tarafından 1267 yılında tamamlanmıştır. Candaroğlu Beyi Beyazıt tarafından 1385 yılında genişletilmiş, Sinop Mutasarrıfı Tufan Paşa tarafından da 1851 yılında da onarılmıştır.

 7. 7
  wampir5
  Yeni Üye
  Arkadaşlar, yazılar büyük çıktı sitenin düzeltme seçeneği yok sanırım düzeltemedim. Yönetici arkadaşlar yazı fontlarını biraz küçültebilirler ise çok daha iyi görünür.

 8. 8
  HAM_DEMİR
  Üye
  bende bir sinoplu olarak "sinopta yaşanmazda nerde yaşanır"yorumuna katılıyorum
  bir gerzeli olarakta güzelim gerzemi tek geçiyorum ilçeden çok köylerinin güzelliği gerçekten görülmeye değerve türkiyenin üç tarafı denizlerle çevrili tek yarım adası olan sinoptan masmavi denizi hele birde güneş batarken izlemek ap ayrı bir tat değmeyin keyfimize

+ Yorum Gönder
sinop fotoğrafları
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi