Alaçam, Samsun

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Alaçam, Samsun ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  wody
  Emekli
  Reklam

  Alaçam, Samsun

  Reklam  Alaçam, Samsun

  Forum Alev
  Alaçam, Samsun

  Alaçam kuzeyden Karadeniz, batıdan Yakakent, güneyden Vezirköprü, doğudan Bafra ilçeleri ile çevrili şirin bir sahil ilçesidir. Yüzölçümü 632 km2, denizden yüksekliği ortalama 15 metredir. Samsun'a uzaklığı ise 78 kilometredir.


  Samsun, Alaçam Tarihi

  İlçe çok eski bir tarihe sahiptir. M.Ö. ki devirlerde Frigya, Kimmi, Misir, Lidyalilar ve Persler, Alaçam'da hüküm sürmüslerdir. Alaçam Sahili M.Ö.5. asirda Orta Asya'dan gelen Miletliler oraya Zelikus adini vermisler. Miletlilerden sonra Bizansin eline geçen Zelikus daha sonra Danismentlilerce zaptedilerek Tralköy adini almistir.Selçuklu döneminde Tralköy adi Uluköy olarak degistirilmis, 1385'de Ilhanlilar döneminde ise ilçe Alaçam adını almıstır.

  Alaçam adının; ilçenin ortasından geçen Uluçay'ın kenarındaki Uluçam denilen büyük çam ağaçlarından geldigi ifade edilmektedir. Alaçam Anadolu Beylikleri döneminde Eratna beyliginin devami olan Kadi Burhanettin tarafindan ele geçirilmis, ardindan Candarogullari ve Isfendiyarogullarinin hakimiyetine girmistir(1390). 1398'de ise Osmanlı egemenligine giren Alaçam, Anadolu Türk Birliginin bozulmasiyla 1402'de tekrar Candaroğullarının eline geçmistir. Çelebi Mehmet'in Canik Bölgesini ele geçirmesiyle Alaçam Osmanli'nin olmus ve bu hakimiyet II. Murat döneminde sağlamlasmistir. Osmanli'dan beri bir Türk kasabasi olan Alaçam 1 Eylül 1944 tarihinde Samsun'un 8. ilçesi olmustur.
  Hükümet konağı 1963, Şadi Bey Camii 1515, Çarşı Camii 1887 yılında yapılmıştır. 1950’lerde Alaçam Ortaokulu açılmış, 1901-1902 yılları arasında Alaçam – Bafra yolu yapılmıştır. 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Alaçam, Samsun

  Reklam  tarihi olarak oldukça eski bir tarihe sahiptir Frigya, Kimmi, Misir, Lidyalilar ve Persler, hüküm sürmüşler alaçam vezirköprü ve bafra ilçeleri ile çevrilibir ilçedir samsuna uzaklığı 80 km dir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi