Torumtay Türbesi (Amasya)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Torumtay Türbesi (Amasya) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Torumtay Türbesi (Amasya)

  Reklam  Torumtay Türbesi (Amasya)

  Forum Alev


  Torumtay Türbesi (Amasya)
  Gök Medrese karşısında, Gıyaseddin II. Keyhüsrev zamanında Amasya valiliği yapmış olan Seyfeddin Torumtay tarafından, 1279 yılında kendisi için inşa ettirilmiştir. Türbe içinde Seyfettin Torumtay’ın kendisi ve ailesi gömülüdür.

  Selçuklu mezar mimarisinin eyvan tipli türbelerinden olup, dikdörtgen planlı türbeye, kuzey doğu kenarına yakın bir yerindeki merdivenle çıkılır. Her cephesinde birer penceresi bulunan türbe, içten beşik tonozla örtülüdür. Üstünün konik bir çatıyla kaplı olduğu bilinmektedir. Tamamen kesme taştan yapılmış olan türbenin güney cephesinde palmet ve rûmilerden oluşan panolar yer almaktadır. Böylece Selçuklu mimarisinde görülen cephe süslemeleri, yapıya hareket getirmek amacıyla burada da tekrarlanmıştır.

  Bu türbe diğer Selçuklu türbeleri gibi, iki katlıdır. Alt kat ölünün gömüldüğü mahzen olup, buraya içeriden bir merdivenle inilir. Aynı zamanda bu merdivenle çatıya da ulaşılmaktadır. İkinci kattaki beşik tonozlu sahanda sandukalar bulunmaktadır.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Torumtay Türbesi (Amasya)

  Reklam  Selçuklu devleti zamanında yapılan türbe Selçuklu mimarisi özelliklerinin tamamını taşımaktadır.Bu türbeyi yaptıran Torumtay kendisi ve ailesi için yaptırmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi