Demirşeyh Türbesi (Sungurlu)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Demirşeyh Türbesi (Sungurlu) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Demirşeyh Türbesi (Sungurlu)

  Reklam  Demirşeyh Türbesi (Sungurlu)

  Forum Alev


  Demirşeyh Türbesi (Sungurlu)
  Çorum Sungurlu ilçesinde geniş bir alanda yapılmış olan bu türbenin kitabesi günümüze ulaşamamıştır. Bu bakımdan ne zaman yapıldığı konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

  Halk arasında yaygın bir inanışa göre bu türbe Malazgirt Savaşı’ndan sonra yapılmıştır. Ancak bu yapının günümüze gelebilen mimarisi Selçuklu yapısından çok, Osmanlı türbe mimarisine benzemektedir.

  Türbe moloz taştan örülmüş, kare planlı ve üzeri kubbe ile örtülüdür. Kubbe kare gövdeden trompların yardımı ile duvarlar üzerine oturtulmuştur. Kubbe ve kemer örgülerinde tuğlalar kullanılmıştır. Değişik zamanlarda yapılan onarımlarla türbe orijinalliğinden uzaklaşmıştır.

  Türbe içerisinde sade bir mezar bulunmaktadır. Türbenin üzerinde bir göktaşı vardır. Demirşeyh isminin de bu taştan geldiği sanılmaktadır. Demirşeyh Türbesi 1977 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılmıştır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Demirşeyh Türbesi (Sungurlu)

  Reklam  yanyana iki türbe biri ufak biri küçük ama bitişik durumdalar Türbe moloz taştan örülmüş, kare planlı ve üzeri kubbe ile örtülüdür. yakın tarihte onarımı gerçekleşmiştir+ Yorum Gönder
demirşeyh türbesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi