İmaret Camisi (Osmancık)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden İmaret Camisi (Osmancık) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İmaret Camisi (Osmancık)

  Reklam  İmaret Camisi (Osmancık)

  Forum Alev


  İmaret Camisi (Osmancık)
  Osmanlık ilçesi, Güney Mahallesi’nde bulunan İmaret Camisi’ni Sultan II.Beyazıt’ın Başveziri Koca Mehmet Paşa 1430-1431’de yaptırmıştır. Aşıkpaşazade Tarihinde Mehmet Paşa’nın Osmancık’da bir imaret yaptırdığını belirtmiştir. Caminin giriş kapısı üzerindeki iki satırlı sülüs yazılı kitabesinden Koca Mehmet Paşa’nın bu camiyi imaret olarak yaptırdığı yazılıdır.Bu caminin yanında medrese,kütüphane bulunduğu kaynaklardan öğreniliyorsa da bunlar günümüze ulaşamamıştır.

  İmaret Camisi, Erken Osmanlı mimarisindeki yan mekanlı, zaviyeli veya ters T plan tipinde yapılmıştır. Bu plan tipinin geliştirilmiş bir örneğidir. Anıtsal ve özgünlüğünü koruyan, mermer söveli stalaktit dizili giriş kapısından sonra birbirini art arda izleyen iki kubbeli bir mekana girilmektedir. Girişteki mekanın yanında yine üzerleri kubbeli iki yan mekan bulunmaktadır. Giriş kapısı tek parça ceviz ağacından yapılmış olup geometrik geçmeler ve Rumilerle bezenmiştir.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: İmaret Camisi (Osmancık)

  Reklam  çorum osmancıkta güney mahallesinde bulunuyor . 1943 depreminde yıkılan minaresinin yerine 1968 yılında yenisi yapılmıştır.iki satırlı sülüs yazılı kitabesinden Koca Mehmet Paşa’nın bu camiyi imaret olarak yaptırdığı yazılıdır+ Yorum Gönder
osmancık imaret camii,  imaret camii osmancık
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi