Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi

  Reklam  Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi

  Forum Alev


  Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi
  Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Yağlıdere Köyü, Krom Vadisi’nde, Şamanlı Mahallesi’nde bulunan bu cami, kiliseden çevrilmiştir. Camiye çevrilirken de yapılan değişikliklerle kilisenin özgünlüğü kaybolmuştur. Kilisenin ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Bununla beraber basit bir köy kilisesi özelliği taşımaktadır.

  Cami 14.20x10.55 m. ölçüsünde dikdörtgen planlı ve üç neflidir. Kilise olarak kullanıldığı dönemde de bazilika planlı ve üstünün çatı ile örtülü olduğu görülmektedir. Caminin doğu cephesindeki apsid ve yan hücreleri yıkılmıştır. Güney yönüne mihrap yapılmıştır.

  Bugün üst mekanı iki sütun desteklemekte olup, düz tavanlı ve ahşap çatılıdır. Kilisenin giriş kapısı ile batı cephesi orijinalliğini korumaktadır. Yapıda giriş kapısı yanındaki bitkisel bezemeler dışında herhangi bir süsleme elemanı bulunmamaktadır.
 2. 2
  AYSEN
  Bayan Üye

  Cevap: Şamanlı Mahallesi Kilise Camisi

  Reklam  kiliseden dönmüş camilerdendir Şamanlı Kilise (Camii) Merkez Yağlıdere Köyü, Şamanlı mahallesindedir. Günümüzde köy halkı tarafından cami olarak kullanılmaktadır. Camiye çevrilirken değişikliğe uğramış olsa da kilise de çok büyük bir görüntü kaybı yaşamamıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi