Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Karadeniz Bölgesi Bölümünden Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin)

  Reklam  Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin)

  Forum Alev


  Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin)


  Rize Çamlıhemşin ilçesinin 40 km. uzağındaki Hisarcık Köyü’nde, yöreye hâkim olan Kale-i Bala’nın bazı kaynaklarda ismi Varoş Kalesi olarak geçmektedir. Başhemşin ve Tatos geçitlerine hakim olan bu kalenin bir kitabesi bulunmamaktadır. Bununla beraber, yapı üslubundan Zil Kalesi ile beraber XIV.-XV.yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Ayrıca XVI.yüzyıla tarihlenen Osmanlı dönemine ait Tahrir Defterlerinde burada görevli bir Dizdar ve 40 askerin bulunduğu öğrenilmektedir. Buna göre de kale Osmanlı döneminde de kullanılmıştır.

  Kale kesme taş ve moloz taştan, 70.00x25.00 m. ölçüsünde dikdörtgen planlı olarak yapılmış, duvarlarının kalınlığı 50 cm. ile 1,5 m. arasında değişmektedir. Kalenin doğu, güney ve kuzey kısmı oldukça sarp kayalıktır. Batısı ise daha eğimli bir arazi üzerindedir. Kaleye giriş kuzeybatıdandır. Kaledeki duvar izlerinden batı yönünde kuleleri olduğu anlaşılmaktadır. İç kısımda, doğu duvarına bitişik tonozlu mekân ise oldukça büyük bir sarnıçtır.

  Kalenin duvarları oldukça harap bir durumda günümüze gelmiştir.
 2. 2
  Yoncalar
  Bayan Üye

  Cevap: Kale-i Bala (Yukarı Kale) (Çamlıhemşin)

  Reklam  Rize Çamlıhemşin ilçesinde yüksek bir yerde olan bu kale artık kalıntıları ile günümüze kadar gelebilmiştir.Daha çok gözetleme ve savunma amacı ile yapılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi